Virüs nedir?

Virüs nedir?

Virüs, organizmaların canlı olan hücrelerinde coğalır ve enfeksiyona neden olur. Hayvanlar, bitkilere bakteriler, insanlar gibi birçok yaşam formunda bulaşabilir.

Virüslerle ilgilenen bilim dalına viroloji denir. Bu bilim dalı mikrobiyolojinin alt uzmanlık dalıdır. Enfekte olduğu hücre içerisinde, vironlar ve bağımsız parçacıklar halinde bulunurlar. Virion ya da viyon denen virüs partikülleri virüsün tüm parçacıklarını barındırır.

Virüsler protein kaplı bir nükleik asittir. Bu kılıf içerisinde DNA ya da RNA taşıyan bir çekirdek bulunur. Yaşayabilmesi için konak bir hücreye ihtiyaç duyarlar. Böylece hızla çoğalılar . Virüslere antibiyotikler etki etmez. Canlı olmayan yüzeylerde kısa sürede parçalanırlar ve yok olurlar.

Virüslerin çoğalmasını durdurmak için antiviral ürünler kullanılır. Virüslerin yok olmasını sağlamak için en önemli yöntem aşı olmaktır.

virüs Haberleri

Maymun çiçeği virüsü nedir? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Maymun çiçeği virüsü tedavisi nedir?

Maymun çiçeği virüsü alarmı veriliyor. İngiltere'de son 10 günde görülen yedi maymun çiçeği vakasının ardından Portekiz'de de beş kişide bu virüs tespit edildi. Avrupa'da yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsüne karşı araştırmalar başladı. Su çiçeğine benzediği ilk gelen haberler arasında olan maymun çiçeği virüsünün ne olduğu ve nasıl bulaştığı sorgulanıyor. İşte o detaylar!

Haber 20-05-2022 12:01

Ülkede koronavirüsten sonra yeni panik! 12 kişi hayatını kaybetti... "1970'lerden beri görülüyor ama bu yıl artış var"

Irak'ta 1970'li yıllardan beri görülen ancak bu yılki vakalarda artış olduğu belirtilen Hemorajik ateş virüsü endişe yarattı. "Kanamalı" olarak bilinen "Hemorajik ateş" virüsü nedeniyle ülkede 12 kişi hayatını kaybetti. Hemorajik ateşin, Irak'ın elverişsiz koşullarda hayvan yetiştirilen bölgelerinde görüldüğü biliniyor.

Haber 10-05-2022 16:47

Dünya alarma geçmişti... Gizemli hepatit virüsü ilk kez can aldı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. DSÖ Avrupa Bölgesi'nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody ise "DSÖ üyesi ülkelerin incelemede bulunması iyi olur." dedi.

Haber 24-04-2022 13:31

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI NOKTAYI KOYDU! Salmonella virüsü nedir? Salmonella virüsü nasıl bulaşır? Salmonella virüsü belirtileri nelerdir?

Salmonella virüsüne dair araştırmalar hız kandı. Avrupa'da üretilen Kinder Surprise yumurtalarında Salmonella virüsüne rastlanıldı. Tespit edilen Salmonella virüsü tedirginlik yarattı. Kinder markalı ürünler için bakanlık harekete geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı, Çocukların sevdiği Kinder çikolatalardan buluşan Salmonella virüsüne karşı harekete geçti. Vatandaşlar çıkan bu haberlerden sonra salmonella virüsüne dair araştırmalara başladı. İşte haberin detayları!

Haber 20-04-2022 08:48

Gizemli virüs alarmı! Yayılmaya başladı

Dünya 2 yıldır hayatımızda olan Kovid-19 virüsünün şokunu atlamamışken korkutan bir gelişme oldu. İngiltere'de birçok çocukta görülen hepatit virüsü başka ülkelere de yayılmaya başladı.

Haber 19-04-2022 17:00

Zonguldak'ta zerdeçal türevlerinin Kovid-19 ilacı yapımında kullanılabileceği ispatlandı

Zonguldak'ta zerdeçal türevlerinin Kovid-19 ilacı yapımında kullanılabileceği ispatlandı

Yurthaber 03-04-2022 16:06

Çoklu organ yetmezliğine neden olan Heartland virüsü korku salıyor

İnsanlarda çoklu organ yetmezliğine neden olan Heartland virüsü, ABD’nin Georgia eyaletini ayağa kaldırdı. İlk defa 2019 yılında rastlanan Heartland virüsü, CDC’ye (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) göre potansiyel olarak ölümcül risk taşıyor. Heartland virüsüne karşı etkili olan herhangi bir ilaç veya aşı da bulunmuyor.

Haber 18-03-2022 14:42

İlk ölümler bildirildi! Japon Ensefalit Virüsü (JEV) alev gibi yayılıyor: Dünyadaki yeni tehlike JEV virüsü nedir? JEV belirtileri neler?

İki yılı aşkın süredir koronavirüsle yapılan mücadele devam ederken, diğer taraftan ise bilim insanlarının ısrarla uyardığı yeni virüslerden biri daha yayılmaya başladı. Japonya'dan yayılan yeni bir virüs türünün Avustralya’da can kaybına yol açtığı açıklandı. Sivrisinekle bulaşan Japon Ensefalit Virüsüne kısaca JEV deniyor. JEV nedir, nasıl bulaşır? Japon Ensefalit Virüsü nasıl bulaşır, belirtileri neler? JEV belirtileri neler? JEV hangi ülkelerde görüldü, vaka sayısı kaç?

Haber 18-03-2022 08:19

HIV: İlk kez bir kadın virüsten tamamen kurtuldu

ABD'de HIV pozitif bir kadın, lösemi tedavisi sırasında yaptırdığı yeni geliştirilen bir kan nakli yönteminin ardından bir kez daha HIV testi yaptırdı; test negatif çıktı. Bu yöntemin HIV virüslü bazı kişilerin iyileşmesine yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Haber 14-03-2022 06:16

Yıllar sonra ortaya çıkan Lassa virüsünün korkutan belirtisi! Lassa virüsü nedir, Lassa ateşi belirtileri nelerdir?

İngiltere büyük panik yaşıyor. Lassa ateşi hastalığı uzun zaman sonra tekrardan görüldü. Batı Afrika’dan dönen iki kişide Lassa ateşi tespit edildi. Açıklamalara göre enfekte olan iki hasta aynı ailenin üyeleri, aileye bağlı bir diğer kişi ise yüksek şüphe nedeniyle takip altına alındı. Lassa virüsünün bulaşma nedenleri arasında fare dışkısı yer alıyor. Lassa ateşi bulaşınca sağırlığa neden olabiliyor. Lassa ateşi hastalığı nedir, nasıl bulaşır?

Haber 10-02-2022 15:56

Son dakika: NeoCov virüsünde yeni gelişme! Yüksek bulaş ve ölüm riski uyarısı yapılmıştı, DSÖ'den açıklama geldi

Son dakika haberine göre yeni ortaya çıkan NeoCov virüsüyle ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Güney Afrika'da keşfedilen ve yüksek bulaş ile ölüm riski taşıdığı belirtilen NeoCov virüsüyle ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) beklenen açıklama geldi. Yarasalarda keşfedilen ve henüz insanlar arasında yayılmadığı belirtilen virüsle ilgili DSÖ, yaptığı açıklamada daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı. İşte NeoCov virüsünde son durum...

Haber 30-01-2022 13:31

Son haftalarda vakalar arttı! Çok hızlı yayılıyor, görme kaybına bile yol açıyor

Prof. Dr. Ulviye Yiğit, son haftalarda adenovirüse bağlı konjonktivit (göz iltihabı) vakalarında epidemi (salgın) düzeyinde ciddi bir artış yaşandığını söyleyerek, uyarılarda bulundu. Görme kayıplarına dahi yol açabilen adenovirüse karşı uyaran Prof. Dr. Yiğit, belirtilerin gözde kızarıklık, çapaklanma, sekresyon (salgı artışı) ve kulak önü lenf bezinin büyümesi şeklinde olduğunu belirtti.

Haber 02-01-2022 10:33

Mikroplardan nefret eden kadın, süpermarket kiraladığını itiraf etti! “İnsanlara yaklaşmadan alışveriş yapıyorum”

Koronavirüs pandemisiyle birlikte mikroplara yönelik olarak insanların algısı değişti. İnsanlar artık günlük aktivitelerinin içinde ellerin temizlemek için sık sık dezenfektan kullanıyor. Ancak bir aile bunu bir sonraki aşamaya taşıdı. Tamamen mikropsuz kalmak isteyen ailenin yaptıklarına inanamayacaksınız.

Trend 19-11-2021 15:39

AY 4.2 varyantı nedir? Yeni mutasyon alarmı! Koronavirüs AY 4.2 varyantı belirtileri neler?

İngiltere’deki vaka artışının sebebi olarak açıklanan ve en bulaşıcı tür olabileceği ifade edilen AY 4.2 varyantının İsrail’de tespit edildiği açıklandı. Varyantın, Delta varyantının alt varyantı olduğu açıklandı ve bu türün Avrupa’dan gelen 11 yaşındaki bir çocukta tespit edildiği de belirtildi. Peki AY 4.2 varyantı nedir?Koronavirüs AY 4.2 varyantı belirtileri neler? İşte ayrıntılar...

Haber 20-10-2021 14:16

Kocaeli'de Kovid-19 nedeniyle erken doğum yapan kadından aşı çağrısı

SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisi süren Nurcan Türtük: - "Bir aya yakındır hastanedeyim. Yoğun bakıma alındım, entübe edildim. Çok zorlu bir süreçti. Virüsün bana verdiği hasar hala bitmiş değil" - "Tedavim devam ediyor. Ne zaman bitecek bilmiyorum. Aşı olmadığım için çok pişmanım. Büyük bir hata yaptım, keşke olsaydım"

Yurthaber 16-10-2021 16:30

Android cihazlar bu virüs ile korunmasız kalıyor

Android cihazlar bu virüs karşısında büyük zorluklar yaşıyor. Ortaya çıkan son detaylara göre Google Play Store içerisinde yer alan bir uygulama kullanıcıları kötü etkiliyor. GriftHorse isimli bu virüs bulaştığı yaklaşık olarak 200 civarında uygulama ile büyük tehdit oluşturuyor.

Haber 02-10-2021 10:57

Yeni bankacılık virüsü tehlike saçıyor

2018 yılında aktif hale gelen ve çoğunlukla Güney Amerika ülkelerine yoğunlaşan bir bankacılık virüsü iyice yaygınlaşıyor. Latin Amerika bankacılık truva atları içerisinde yer alan bu virüs türü hassas bilgileri ele geçirmesi ile biliniyor.

Haber 22-09-2021 10:27

Bilim insanları 15 bin yıllık buzda 28 yeni virüs keşfetti

Buzullar üzerinde araştırma yapan bir grup bilim insanı yaklaşık 15 bin yıllık iki buz kütlesinde 28 yeni virüs keşfetti.

Haber 24-07-2021 17:58

Bayramda 'siber saldırı' uyarısı: Hırsızlar tatil yapmaz

Türkiye’de son zamanlarda artan siber saldırılara karşı vatandaşı bilinçlendirmek amacıyla kurulacak Veri Koruma ve Bilişim Derneği’nin Kurucu Başkanı Avukat Iyaz Çimen, “Hırsızlar tatil yapmaz. Sizler denizde fotoğraf paylaşırken birileri evinizi gözetliyor. Özellikle sosyal medya kullanımının artması ile bireyler her anını sosyal medyada paylaşma ihtiyacı hissediyor. Paylaşmadan önce lütfen düşünün” diye uyardı.

Haber 21-07-2021 11:03

Çin'de "Monkey B" virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Çin'in başkenti Pekin'de 53 yaşındaki erkek veterinerin "Monkey B" (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesiyle virüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

Haber 18-07-2021 20:00

Hindistan'da 14 kişide Zika virüsü tespit edildi

Hindistan’ın Kerala eyaletinde, 14 kişide Zika virüsüne rastlandı. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteren hastalığın, özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Haber 09-07-2021 20:24

Bilgisayara virüs girdiği nasıl anlaşılır? Virüs bilgisayara ne yapar?

Bilgisayar virüsü bilgisayarın çalışmasını kesintiye uğratan yazılım programlarıdır. Bir bilgisayardan diğerine yayılan bilgisayar virüsü, bilgisayardaki verilerin bozulmasına, silinmesine neden olabilir. E posta programlarını kullanarak farklı bilgisayarlara da bulaşabilen bilgisayar virüsü, sabit diskteki ögelerin silinmesine neden olabilir. Peki bilgisayara virüs girdiği nasıl anlaşılır? Bilgisayar virüsü nasıl temizlenir? Bilişim Danışmanı Atıf Ünaldı anlattı.

Haber 30-06-2021 09:17

Balıkesir'de SGK'ya kayıtlı çalışanların Kovid-19'a karşı aşılanmasına başlandı

Balıkesir'de SGK'ya kayıtlı çalışanların Kovid-19'a karşı aşılanmasına başlandı

Yurthaber 15-06-2021 14:12

Maymun Çiçeği Virüsü nedir, nasıl bulaşır? Monkeypox öldürür mü? Maymun Çiçeği Virüsü belirtileri neler?

Koronavirüs pandemisi etkisini sürdürürken bazı yeni virüs türleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüs pandemisinin konuşulduğu toplantıda yeni bir virüsle daha karşılaştıklarını ve mücadele içinde olduklarını açıkladı. Toplantıda, iki kişide Maymun Çiçeği Virüsü yani 'monkeypox' görüldüğü ifade edildi. Peki Maymun Çiçeği Virüsü nedir, öldürür mü? Maymun Çiçeği Virüsü belirtileri neler? İşte yanıtı...

Haber 11-06-2021 11:20

Batı Nil Virüsü nedir? Batı Nil Virüsü öldürür mü ve bulaşıcı mı? İşte belirtileri...

Koronavirüs pandemisinin sürdüğü şu günlerde Batı Nil virüsü nedir sorusu merak ediliyor. Yaklaşık olarak bir yıldır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından ölü kuşlar üzerinde yürütülmekte olan çalışmada 24 karga ve 12 saksağanı incelendi. Yapılan kritik çalışmada 36 kuşta ve 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlanıldı. Peki Batı Nil Virüsü nedir? Batı Nil Virüsü öldürür mü ve bulaşıcı mı? İşte belirtileri...

Haber 06-06-2021 01:16

Kuş gribi: Çin'de ilk kez bir insanda rastlanan H10N3 kuş gribi türü hakkında neler biliniyor?

H10N3 türü kuş gribi ilk kez bir insanda tespit edildi. Nisan ayı sonunda hastaneye başvuran 41 yaşındaki Çinli erkek, kuş gribi varyantının ilk vakası olarak kayda geçti.

Haber 02-06-2021 12:41

Yeni Google Play Store virüsleri çok daha tehlikeli

Henüz yeni yeni ortaya çıkan WhatsApp virüs yazılımı yeni yöntemlerle kullanıcıların başına bela olmaya devam ediyor. İşte kullanılan yeni virüsler.

Haber 01-06-2021 10:08

Türkiye'de 'İsrail virüsü' kabusu: Domatesin koronası

Antalya'daki domates üreticisi, İsrail'den gelen tohumlarda ortaya çıktığı için 'İsrail virüsü' denilen ve tıpkı koronavirüs gibi kısa sürede diğer bitkilere de yayılan virüs nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Hastalığın tespit edildiği seralar, 14 gün karantinaya alınıp, tamamen ilaçlanıyor, ürünler ise imha ediliyor.

Haber 18-05-2021 10:44

Bu virüs rahim ağzı kanserine sebep oluyor

Zaman zaman vücudumuzda çıkan siğiller, sivilceler pek önemsenmeyebilir. Her siğil kesinlikle çok tehlikelidir diyemesek de HPV siğilleri kansere sebep olacak kadar çok tehlikeli olabiliyor.

Kadin 17-05-2021 14:21

Kovid-19 tedavisi için tasarlandı: Virüsü tuzağa düşürüp ortadan kaldıracaklar!

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) potansiyel tedavisinde kullanılmak üzere nanoparçacıklar tasarlandı.

Haber 28-04-2021 16:01

Pembe WhatsApp kabusu başladı! Sakın tıklamayın

WhatsApp'ta 'pembe WhatsApp' tehlikesi yaşanıyor. Kullanıcılara WhatsApp temasını pembeye çevireceğini söyleyen pembe WhatsApp, aslında o kadar da masum değil. Çünkü özellikle WhatsApp gruplarında karşımıza çıkan pembe WhatsApp, APK indirme bağlantısıyla bir virüs yayıyor.

Haber 20-04-2021 10:12

Yarasalarda yeni bir virüs bulundu: Önce felç ediyor sonra öldürüyor

Avustralya'da yarasaları mercek altına alan araştırmacılar insana bulaşabilen bir virüs saptadı. Söz konusu virüs bulaştığı kişiyi önce felç ediyor sonra ise ölümüne neden oluyor.

Haber 09-04-2021 11:29

Tunceli'de Kovid-19 vaka sayısının arttığı bir köy karantinaya alındı

Tunceli'de Kovid-19 vaka sayısının arttığı bir köy karantinaya alındı

Yurthaber 06-04-2021 13:36

Havalimanlarında UV ışınlı hijyen dönemi başladı!

Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından yeni bir uygulamaya başlandı. Havalimanı terminallerinde başlatılan uygulama ile ultraviyole (UV) ışınlarıyla sterilizasyon sağlayan cihazlar devreye girdi. 6 ilde kullanımına başlanılan cihazların ilk uygulaması ise ÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında yapıldı.

Haber 04-04-2021 13:42

Türkiye’de mutasyon virüs vaka sayısı kaç? Bakan koca açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün bulaştığı kişi sayısı oranının %75’e yükseldiğini belirterek, “Bütün illerde mutasyon var. Ağırlıklı olarak İngiltere mutantı söz konusu.” Açıklamasında bulundu. Fahrettin Koca’nın bu açıklamasından sonra ise birçok vatandaş mutasyonlu virüsün vaka sayısındaki artışı korkuyla karşıladı. Fahrettin Koca AK Parti kongreleri hakkında da açıklamalarda bulundu.

Haber 30-03-2021 16:54

Glutatyon mucizesi: Hem gençleştiriyor hem virüslerle savaşıyor

Vücutta doğal olarak üretilen bilinen en güçlü antioksidan olan glutatyon, yaş ilerledikçe giderek azalıyor. İçeriğindeki glisin, sistein ve glutamin aminoasitlerinden dolayı daha sağlıklı, daha güzel, daha genç görünmeye yardımcı olurken bir yandan da virüsleri yok ediyor. Sayısız faydası bulunan glutatyon, daha uzun yaşamın sırrı olarak da kabul ediliyor.

Haber 29-03-2021 15:08

Koronavirüse karşı büyük başarı: Vücutta çoğalmasını engelleyen madde geliştirildi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Gerçek, koronavirüsün vücutta çoğalmasını engelleyen yeni bir etken madde geliştirdi. Doç. Dr. Gerçek, "Virüsü vücudumuza aldığımızda virüs hemen sayısını artırmaya başlıyor. Bu ilaç ise virüsün kendini replike etmesini engelliyor. Dolayısıyla virüs sayısı minimumda tutulduğu için kişi hastalık semptomlarını göstermeyebilir bile" dedi.

Haber 25-03-2021 10:24

Dikkat çekici araştırma: Ultrason dalgaları Kovid-19'a zarar verebilir

Yeni bir araştırmada, ultrason dalgalarının ve titreşimlerinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) zarar vererek virüsün sivri uçlarının çöküp yırtılmasına neden olabileceği kaydedildi.

Haber 16-03-2021 20:33

Aile hekimleri salgınla mücadelede şimdi de "aşı üssü" gibi hizmet veriyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki 21 Eylül Aile Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Özgül Öztürk: - "Telefonla görüşmelerimiz esnasında onların aşı hakkında tereddütlerini ortadan kaldırabilmek için sorularını itinayla cevapladık. 'Biz evden dışarı çıkmıyoruz' diyen vatandaşlara bunun bir pandemi olduğunu, bir gün geçeceğini ve artık eski hayatımıza geri döneceğimizi, bu nedenle aşılarımızı yaptırmak durumunda olduğumuzu izah ettik" - "Salgından bir an önce kurtulabilmemiz için elimizdeki tek silah olan aşımızı kullanmak için çağrı yaptığımız tüm vatandaşlarımızı Aile Sağlığı Merkezimize bekliyoruz"

Yurthaber 11-03-2021 11:10

Tekirdağ'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir mahalleye girişler kontrol altına alındı

Tekirdağ'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir mahalleye girişler kontrol altına alındı

Yurthaber 01-03-2021 12:35

Apple bilgisayarları hedef alan gizemli bir zararlı yazılım bulundu

Apple'ın ürettiği 30 bin civarında Mac bilgisayara gizemli bir zararlı yazılım bulaştığı ortaya çıktı. Silver Sparrow (Gümüş Serçe) adlı yazılım 150'den fazla ülkedeki bilgisayarlarda tespit edildi. Güvenlik şirketi Red Canary'den uzmanların araştırmaları sonucu fark edilen yazılımın amacı henüz çözülemedi.

Haber 24-02-2021 05:33

Genital uçuğa dikkat! Seks sırasında hızla yayılabilir, prezervatif kullanmak işe yarayabilir ama...

Genital herpes, herpes simpleks virüsünün neden olduğu yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel temas, virüsün yayılmasının birincil yoludur. İlk enfeksiyondan sonra virüs vücudunuzda uykuda kalır ve yılda birkaç kez yeniden aktive olabilir. Genital uçuk, genital bölgenizde ağrı, kaşıntı ve yaralara neden olabilir. Peki kuru ortamda 72, klozet çevresinde 2-3 saat yaşayabilen bu virüs nasıl bulaşıyor, tedavisi nasıl yapılıyor?

Haber 22-02-2021 12:01

Karda aç kalan hayvanlara dikkat çekmek için arı kılığına girdi

Bursa’da gündeme ilişkin konularda farkındalık oluşturmak için kimi zaman geyik, kimi zaman kartal, bazen de virüs kılığına giren tiyatrocu Bahtiyar Keskin, karda aç kalan hayvanlara dikkat çekmek için arı kostümü giyip yarım metre karda yuvarlandı.

Haber 18-02-2021 14:16

Rus bilim insanları, 50 bin yıl önceki virüsleri tespit etmeye çalışıyor

Rusya’da bilim insanları, buzullarda 50 bin yıla kadar zarar görmeden bugüne ulaşmış hayvan fosillerinden alınan örneklerle tarih öncesi virüsleri tespit etmek için araştırma başlattı. Bilim insanlarının söz konusu araştırma için 50 farklı örnek topladığı açıklandı.

Haber 16-02-2021 21:04

WhatsApp virüsü uyarısı! Siz de tehlikede olabilirsiniz

WhatsAp üzerinden kötü amaçlı bir yazılımın yayıldığı fark edildi. Virüs programı araştırmacısı Lukas Stefanko tarafından ortaya çıkartılan bilgilere göre, WhatsApp virüsü gelen mesajlara otomatik olarak yanıt verdiği için dalga dalga yayılıyor.

Haber 26-01-2021 15:29

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Erensoy'dan aşı açıklaması:

"Eğer aşılama olmazsa şu an aldığımız tedbirler sayesinde düşen vaka ve ölüm sayıları tekrar yükselecek. Ağır hasta sayısı ve ölüm sayının tekrar yüksek bir pik görme riskimizin olduğunu söylemek istiyorum. Eğer sevdiklerimizi kaybetmek istemiyorsak mutlaka aşı yaptırmamız lazım"

Yurthaber 14-01-2021 11:31

"SolarWinds" saldırısının "Kazuar arka kapısı"yla ilgili olduğunu tespit edildi

Kaspersky uzmanları, 2017'de Palo Alto tarafından bildirilen ve dünya çapındaki siber casusluk saldırılarında kullanılan ".NET çerçevesi" kullanılarak yazılmış bir arka kapı olan Kazuar ile örtüşen bir dizi özellik keşfetti.

Haber 12-01-2021 10:57

Bursa merkezli 4 ilde "siber dolandırıcılık" operasyonu: 21 gözaltı

Bursa merkezli 4 ilde "siber dolandırıcılık" operasyonu: 21 gözaltı

Yurthaber 24-12-2020 10:48

Kırmızı göz hastalığı, belirtileri ve tedavisi hakkında her şey

Mevsim geçişlerinde sıkça görülen kırmızı göz hastalığı aslında virüs kaynaklı göz rahatsızlıklarından biridir. Alerjik şekilde başlayan ancak daha sonra enfeksiyon şeklinde ilerleyen kırmızı göz hastalığı nedir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi nasıldır diye merak ediyorsanız, işte tüm detaylar!

Haber 23-12-2020 17:58