SPOR

CANLI

37. Dakar Rallisi kazayla başladı

X-Raid takımının Çinli kadın sürücüsü Guo Meiling'in, 37. Dakar Rallisi'nin Arjantin'deki özel etabında yaptığı kazada 10 kişi yaralandı.

37. Dakar Rallisi kazayla başladı

Arjantin’in Rosario kentinde başlayacak, 5, 6 ve 7. etapları Bolivya’nın Uyuni kentinden geçecek 37. Dakar Rallisi’nin 11 kilometrelik özel etabı, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlendi.

Dakar Rallisi’nde yarışan ilk Çinli kadın pilot unvanını alan Guo Meiling, otomobilinin kontrolünü kaybederek etabın 6,6’ncı kilometresinde seyircilere çarptı. 10 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kaza sonrası etap iptal edildi.

Takla atan araçtan çıkan Çinli sürücü Guo Meiling ve co-pilotu Liao Min’in sağlık durumlarının iyi olduğu ancak yaralılardan bir çocuk ve bir yetişkin erkeğin hayati tehlikelerinin bulunduğu bildirildi. Çocuğun, ambulans uçakla daha büyük bir hastaneye götürüldüğü de ifade edildi.

Santa Francisca Romana Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar arasındaki 3 çocuk ve hamile kadının ise hayati riskinin bulunmadığı bilgisi verildi.

Rallide her yıl olduğu gibi otomobil, motosiklet, kamyon ve ATV araçları olmak üzere 4 farklı klasmanda yarışlar düzenlenecek. 111 otomobil, 136 motosiklet, 55 kamyon ve 45 ATV’den oluşan 347 araç, yaklaşık 4 bin 500 kilometre yol katedecek.

Yarışa, Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) kazandığı 9 şampiyonluğun ardından Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası’na (WTCC) geçen Sebastien Loeb ve WRC’de uzun yıllar mücadele ettikten sonra 2014’te aktif sporu bırakan Mikko Hirvonen de katılacak.

Dünyanın en zorlu dayanıklılık mücadelelerinden 13 etaplık Dakar Rallisi, 16 Ocak’ta, başladığı yer Rosario’da son bulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön