YURTHABER

Afrikalı öğrenciler akıcı Türkçeleri ile şaşırtıyor

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılmak için Türkiye'ye gelen Kenyalı öğrenciler konuştukları akıcı Türkçe ile görenleri...

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılmak için Türkiye'ye gelen Kenyalı öğrenciler konuştukları akıcı Türkçe ile görenleri şaşırttı.
Kenya'da faaliyet gösteren Işık Koleji öğrencileri Paul Chege ve Austin 3 yıldır Türkçe eğitimi aldıklarını belirterek, Türkçeyi çok sevdiklerini söyledi. Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı Nairobi'deki Türk Koleji'nde okuduklarını dile getiren öğrenciler, anlattıkları Temel fıkrasıyla Kızılcahamam'da bulunan değişik ülkelerden gelen öğrencilerin alkışlarını aldı. Kenyalı Austin'in söylediği 'Türkiyem' şarkısı dinleyenleri duygulandırdı.
Kenya'da 13 yıldır faaliyet gösteren Işık Türk Okulları, Kenya'da üniversite kazanma oranı en yüksek okul. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, Türk üniversitelerinde okuyarak Türkiye ve Afrika arasında dostluk köprüsü kurmak istediklerini ifade ediyor. Bu okullardan mezun olan öğrenciler konuştukları Türkçe sayesinde Afrika'ya yatırım için giden Türk işadamları ve Türk turizmcilerine yardımcı oluyor.

"JAPON ÖĞRENCİLER TÜRK YEMEKLERİNİ ÇOK SEVDİ"
Türkçe Olimpiyatları için Kızılcahamam'da bulunan Japon öğrenciler de en çok Türk yemeklerini beğendiklerini söyledi. Japonya'nın başkenti Tokyo'da faaliyet gösteren Türk Kültür ve Türkçe Eğitim Merkezi'nden gelen öğrenciler hep birlikte olimpiyatların bu seneki sloganını söyledi: 'Gelin Tanış Olalım.'
İmari Ogiwara, Ayna Grubu'na ait olan 'Çayımın Şekeri' şarkısını söyledi. Hana Kameika ve Fatiyah Nawal ise 'Hemşerim Memleket Nire' şarkısını söyleyerek, Türkçe konusundaki maharetlerini sergiledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
devletin b projelerini takdir ve tebrik ediyorum.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler