SPOR

Ergin Ataman'dan Obradovic'e olay sözler

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ataman, Fenerbahçe'yi doğrudan ilgilendiren flaş sözler kullandı.

Ergin Ataman'dan Obradovic'e olay sözler

Ataman'ın ilk kez açıkladığı ve gündeme damga vuracak o sözleri:

Obradovic'e yakıştıramadım

Türk basketbolunda çok değer verdiğim ağabeylerim var benim. Hepsi de bana çok iyi yaptığımı söylediler. Obradovic’in ben ilk kez elini sıkmadım bir maçtan sonra. Bugüne kadar çok maç kaybettim ben Obradovic’e. Artı, saygı da duyduğum bir karakter. Bana göre bu mesleğin içinde olan herkesin de saygı duyması gereken bir isim. Kariyeriyle ortada, kendisi şu anda Avrupa’nın 1 numaralı basketbol karakteri konumunda.

Ama her mesleğin kendine göre yazılı olmayan etik kuralları vardır. Bunu genç bir antrenör arkadaşımız yapmış olsa fazla üzerinde durulmaz. Fakat ben eminim ki; maçın son saniyelerinde oyuncular el sıkmaya gidecekken kenardan bağırıp son topu kullanmak için oyuncularına faul yaptırması, büyük bir hırsla 100 sayı için çabalamaları... Obradovic gibi büyük bir hocaya bunu yakıştıramadım. Türkiye Ligi’nde de, ilk devre maçı olsa, “İkinci devre için bir avantaj” derim. Anlarım. Ama zaten ikinci devre maçı. 9-10 sayı olsa ilk maçın farkı için çabalasalar o ayrı ama zaten fark 24 sayı...

O beni iyi biliyor

Sonuçta bu, sadece kendime karşı değil, 40 yıllık bir basketbol kulübü olan, Türk basketbolunun lokomotifi olan Anadolu Efes Kulübü’ne karşı bir saygısızlık olarak algıladım. Ben olmasaydım, buna ses çıkartan olabilir miydi? Belki olmazdı. Ama ben de böyle bir adamım. Zaten hep şunu söylerim; karşınızda Ergin Ataman varken, her yaptığınız yanınıza kâr kalmaz. Onun için ben orada Obradovic’in elini sıkmadım.

Aslında orada bırakmayı, yani basın toplantısında falan konuya girmemeyi düşünüyordum. Ama baktım ki hemen sosyal medyada, Hazımsız Ergin Ataman, Obradovic’in elini sıkmadı” algısı yaratılmaya çalışılıyor. Hani ben sözde yenildiğim için hocanın elini sıkmamışım... Hiç alakası yok. Demecimde de çok açık söyledim; “O, benim elini neden sıkmadığımı çok iyi biliyor” diyerek...

Herkes doğru yaptığımı söyledi

Onun için bu konuyla ilgili sosyal medyada şuursuzca, terbiyesizce yorum yapan fanatik taraftarların yazdıklarını, avukatıma iletiyorum. Kendisi de savcılıkta gereğini yapıyor zaten... Ama diyorum, bu gibi kişilerin sporu kirletmesi veya benim gibi birini sindirmesi mümkün değil. Bana yurt içinden, yurt dışından çok sayıda arkadaşım ve önemli spor adamları, doğru olanı yaptığımı söyleyip destek verdi. Hatta son 10 saniyede mola alıp, oyuncularıma, rakibin sayı atması için oyunu tamamen bırakmalarını söylememin daha da iyi olabileceğini söylediler. Ama ben o an böyle bir şey yapmadım. Sahadaki tüm oyuncularım gençti. O tarz bir hareket yapıp işi şova çevirmek istemedim ve tepkimi kendisinin elini sıkmayarak gösterdim.

Baktım ki maçtan sonra yanlış bir yere gidiyor bu hareket, çıkıp basın toplantısında açıklama yaptım. Hayatta hepimiz hata yapabiliyoruz. Benim de zaman zaman yaptığım hatalar var. Bizim Obradovic’le kişisel dostluğumuz da var. Ben hakikaten çok severim de Obradovic’i. Örneğin geçtiğimiz yıl Galatasaray’da çalıştığım dönemde bana karşı tepkiler varken bir davette beraberdir Obradovic’le. Geldi bana sarıldı ve “Kafana takma. Bir ülkede bu seviyelerde yerli antrenör olmak kolay iş değil” dedi. Hakikaten benim için bu önemliydi.

Ama Obradovic de, bizim sahamızda tükürük olayını yaşadığında daha hemen akabinde sosyal medya hesabımdan yaptığım açıklamayı herkes biliyor. Bunun Obradovic’e ne kadar büyük bir saygısızlık olduğunu ve şuursuz taraftarların yaptığı şeyden ötürü ben özür dilediğimi hemen yarım saat, 1 saat sonra belirttim. Şimdi ben de diyorum ki; İnşallah Obradovic de... Bir mesaj bir telefon kadar ona yakınken, “Ya hata yaptım, o an gaza geldim taraftarın şeyiyle, kusura bakma” derse iş tatlıya bağlanır. Ama demezse o zaman pek elini sıkmayı düşünmüyorum.

Anlam veremediğim bir husustu

Daha önce de elini sıkmadan salondan ayrıldığım bir rakibim olmuş olabilir. Yani ben sonuçta politik bir insan değilim. Birisi bana karşı bir şey yapıyorsa benim de bir tepkim olur. O gün yapabileceğim tek tepki maç sonu el sıkmadan gitmekti. Bazen maçın adrenalini, hakem kararlarına kızgınlığın, taraftarın tepkisiyle unutup da gittiğin de olabiliyor. Ama burada bilinçli bir şekilde, isteyerek yaptım. Bu gibi durumlarda hocalar son 10 saniyede zaten tokalaşmaya giderler, top yere bırakılır veya oynanmaz. Ben Ülker Arena’da tam hocanın elini sıkmaya niyetlenmiş, kalkacakken bir baktım faul yapıldı. Yani bu anlam veremediğim bir husustu, onun için tepkimi o şekilde dile getirdim.

Benim de Obradıvic'in de tokatı yanlış

*Obradovic’in Melih Mahmutoğlu ile yaşadığı olaya benzer bir ‘tokat olayı’ yaşayan Ataman, konuya dair açıklamalarda bulunurken sitemini de dile getirdi:

Tokat olayının ikisi de yanlış. Her ne kadar oyuncuyu uyarıcı, motive edici bir olay olsa da yanlıştı. Nitekim de ben, o yanlışın bedelini ödedim. Fazlasıyla ödedim. Türkiye’de günlerce, sizin gazetenizin baş yazarları da dahil olmak üzere linç yedim. Bunun sonunda da TBF’den tarihin en ağır para cezasını aldım; 75 bin TL. Bundan 3 yıl önceki parayla... Şimdi Obradovic’in olayı da aynen benim olayım gibi... Tasvip edilecek bir olay değil ama maalesef basketbolun agresifliği içinde böyle şeyler olabiliyor.

Obradovic'e duyarsız kalındı

Bunları tasvip etmek mümkün değil. Burada, Obradovic’in yaptığı harekete bir şey söylemek bana düşmez ama yorumum şu olabilir; Ben kimsenin görmediği bir olayda linç edildim, üstelik 75 bin TL’lik para cezasına çarptırıldım. Burada TV’de, kamuoyu önünde gerçekleşen bir olayda, TBF, spor kamuoyu duyarsız kaldı. O zaman hep Ergin Ataman mı bir şey yaptığında bu Türkiye’de sorun oluyor? Yani sonuçta ben bu ülkenin yetiştirdiği bir hocayım. Ben hep buradayım. Tabii ki bizim misafirlere kapımız açık, büyük saygı duyuyoruz. Ama misafirperverliğin de bir sınırı var. Onun için beklerdim ki TBF de bu konuda bir şey yapsın, bir şey söylesin. O dönem neredeyse benim basketbol hocalığıma son verecek konuşmalar yapıldı.

Menajerleri beni aradı

Basketbol A Milli Takım antrenörlüğünden uzaklaştırılmama kadar konuşulmuş bir konu ve sonunda 75 bin TL ceza verildi. Sonuçta bu harekete maruz kalan çocuk da A Milli Takım kaptanı. Bu çocuğun menajerlerinin olaydan hemen 1 gün sonra beni arayıp, “Çocuk Fenerbahçe’den ayrılmak istiyor. Efes’e alır mısın?” dedikleri, benim de, “Hayır. Kesinlikle. Böyle bir olaydan ötürü bir oyuncuyu almam. Ancak serbest kalırsa, serbest kaldığı gün normal bir oyuncu olarak düşünebilirim” dediğim ortada. Ben her şeyde açık ve netim. Burada demek bir olay var ki, bir olay var. Ama bu olay kapatılıyor. Ve diyorum ki aynı şeyi ben yapmış olsam ne olurdu? Ben buna üzülüyorum. Söz konusu durum Obradovic’in, Avrupa’nın 1 numarası olduğu gerçeğini değiştirmez. Ama kuralların, yönetmeliklerin, herkes için eşit olması gerektiğini düşünüyorum.

SPORDA SON 24 SAATTE NELER YAŞANDI?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Obradoviç ezikliği nasıl bir şeydir anlatmışsîn...Fener düşmanlığı ezikliği nedir onu da anlatmışsın...Gerçeği sen de biliyorsun...Fener lig maçlarında hazırlık maçı gibi oynuyor..Son saniyelerde son top çalışmasî yapmışlar...Ki bu seneki eksikliklerimizden biri bu...Sen mi bunu anlayamadın...Belki bu maç kazandırcak euroligde...Sen de biliyorsun...Efes tesin ama haala gs deymiş gibi davranıyorsun..Demek ki seninki kişisel bir eziklik...İcinde bulunduğun kulüplere mâl etme...Bi de gölge etme nolur.
isterse 1000 attırır la.. sen hayırdır?!! yok Elini sıkmamışta herkez ćok you yapmışsın demiş geçin bunları matmazel
gene donuna pislemişsin ergin ataman.adam olamazsın.
Gergin Ataman sen doyumsuzsun Fenerbahcem sana vura vura Beynini curuttu Habire Tokatlanmaya doymuyorsun Koskoca EFESI Iyi Hazirlasaydinda Iyi Antrenor olsaydinda o kadar FARK Yemeseydin.Rezil Ne yapsin FB Senin gibi Mac satip oynamasinmi Son saniye olsa bile oyun azmi var Obrada işine sadik senin gibi laylaylom yapip farkmi yesin.Son saniyeye kadar rakip kim olursa olsun Fark ne olursa olsun mucadele ediyorlar.SENIN GIBI EZIK GIBI BIZE NIE FARK ATTI KARSI TAKIM DIYE AGLAMAMAK ICIN DISIPLINI ELDEN BIRAKMIYOLAR ZORUNA GITMESIN
Her Fenerbahçe maçında pislik yapıp duruyorsun.Ondan sonra utanmadan birde seni kariyeri ve karakteriyle yanına bile yaklaşamayacağın adama çamur at.
ergin hoca haklı bu sikebahçeliler kimbilir ne dümenler çevirdi o son saniyelerde zaten öndesin son top burak kullansın ve bitsin bunlar zaten hep saygısızdırlar camiaa olarak böyledirler o yüzden kimsede sevmez bu pavalı kopekleri
100 sayı canını çok açıtmış sanki kendisi sütten çıkmış ak kaşık.
ezikler sizler FENERBAHÇEMİZİN İSMİNİ DESTUR CEKEREK ALINIZ SONRADA YORUM YAPINIZ 6ALATASARAY 5EŞİKTAŞ 3ÜNCÜ SINIF TAKIMLARSINIZ HERZAMAN SİZLER
Ataman ın dedikleri çok doğru. Fakat olayın pis yanı aynısını kendisi de yaptı. Sonra bu neden yaptığını tv de açıkladı ve haklı olduğunu söyledi.
çok karaktersiz gördüm ama bu farklı
1. Doğru yaptığını söyleyenler FB düşmanları. 2- Adam Türkiye de olduğu sürece senin başarılı olma şansın sıfır o yüzden her ortamda böğürüyor sırun çıkartıyosun. 3- Böyle bi noktadaki spor adamına hasetlik yakışmaz. 4- İyi baskolbolcu olmuşsun ama adam olamamışsın.
Dingil adam ol takımın ile ilgilen ne zaman takımların kötü durumda olsun o zaman etrafına saldırıyorsun bu tipler milleti birbirine düşman yapıyor
pislik her zaman pislik olarak kalıyor.gergin ataman sen yakında efesden de kovulursun.çünkü anlamadığın fenerbahçe Türkiye takımı.yani örnek sen eskişehire,konyaya antepe maça git orda taraftarlarının içinde de fenerbahçeliler olacak.ve sen nereye gitsen fenerbahçe düşmanlığı yüzünden tepki göreceksin.Obradoviç gibi işini böyle seven ve başarılı işinden başka şeylerle senin gibi uğraşmayan bir adamı bile kendi pisliğine çekmeye çalıştın.Ama adam olan ne yaptı yorum yapmayacağım dedi sustu.sezon sonu seni efes kesin kovar.
Tavşan Dağa küsmüş yine bir gün ...
matmazel ağlamayın lütfen
100 ile alakası yok fenerbahçenin basket maçlarını izleyen obradovicin yensek hatta 30 fark olsa bile son saniyeye kadar herkese savaşmasını söylediğini ve oyunu asla bıraktırmadığını biliyoruz. Sen ve senin gibi türk koçlarının da bunu kendinize aşılamanızı isterdik ama avrupanın 1 numaralı koçunun 9 eurolig kupası kazanan bir adamın elini sıkmamaktan bahsetmişsiniz kendinize yakışanı yapmışsınız.
Sen obradovichle gündem olacagına efesi düstugu rezil durumdan kurtar..
ulan her Fenerbahçe maçında ya yöneticilerle,ya oyuncularla yada taraftarlarla kavga Edip duruyorsun.
yenilen pehlivan güreşe doymaz elini sıkmak yada sikmamak sanki obradovicin umrunda. adam gerçekten profesyonel son saniyeye kadar savastiriyor takımı. Ataman GS da da böyleydi. helal olsun obradovice yendinmi yeneceksin ezdinmi ezeceksin yemişim rakibinin gururunu
FUTBOLDA ŞENOL GÜNEŞ, BASKETTE ERGİN ATAMAN, FENER KOMPLEKSİNDEN KURTULMALARI LAZIM, FENER MAÇLARINDA DENGELERİ BOZULUYOR.
surekli o adama kaybediyorsun seni anliyorum psikolojimi kalir insanda yenil yenil hep yenil olmazki
Gergin ATAMAN: Obradovic Hoca sen ise amigosun. Senin yaptıklarına göre az bile yaptığının karşılığını buluyorsun. GS maçın da adamın suratına sümkür dünüz. Özür bile dilemedin. O da sporu gerektiği gibi yapıyor. Ataman iddiada alt mı oynadın yoksa....
obra sana gmnüp duruyor.sen de acısını konuşarak ifade etmeye çalışıyrsun
KIM BU ATAMAM HAHA KIRLETMİŞ ORTALIĞI YINE KOKUYORR
ah gergın ergıncığım.. senın yaptığın olayıda anlat bı hele. baska bı maçta son 15 sanıyeler.. sen 10-15 sayı ondesın ve kendı sahanda ve mola alıyorsun......seyırcınde herturlu tezavratı yapıyor..bunlardan da bahset tamammı gergıncığım..sımdıde adam senı her yakaladığında her takımla s..kıyor...yaptığina katlanacaksın..acıtıyor olabılır. ama sen kasındın gergıncığım..
KARŞINDA SPORCU OLARAK AHLAK, KİŞİLİK, KARAKDER OLARAK ÖRNEK ALACAĞIN BİR İNSAN AZ İNSAN OLMAYI KARIŞTIRICI İTİCİ OLMAK SALYALI YARATIK GİBİ SAĞ SOLA SALDIRMAK SENİ DEĞERLİ YAPMAZ AHLAKLI HER KESİN SAYGI DUYACAĞI İNSAN OLMAK DAHA GÜZEL OLMAZ MI AYNAYA BİR BAK SONRA DERS VERMEYE ÇALIŞ
Haberin mahiyetini okuyunca Sn.E.ATAMAN'ın dediklerine aynen imzamı atarım.HUKUKTA,KURALDA ÇİFTE STANDART OLAMAZ. Amma gelin görün ki bu ülkede de çifte standarttan geçilmiyor. C.ERKİN küfür etti diye 6 maç ceza amma RTE-AKP nin projesi bir kulubün çamur ve çirkefliği herkesce malum olan oyuncusunun hakeme MİLYONLARIN GÖZÜ ÖNÜNDE SİNKAFI 1 maç ceza oluyorsa SPOR-HAK-HUKUK-ADALET bitmiştiiir.
ağlak...
Engin Ataman sen bir miksersin. Saha içinde olan sahada kalır. Baskette senin gibi fanatiklere yer yok. Defollllllllllllllllllllllllllllllllllll
Diğer Haberler