SPOR

Futbolculara vergi..

Transfer sezonunda milyonlarla ifade edilen rakamlara imza atan futbolcular, halen TBMM’de bulunan yeni gelir vergisi kanunu tasarısının yasalaşması halinde halen ödedikleri verginin iki katından fazlasını ödemek zorunda kalacak.

Futbolculara vergi..

Bu çerçevede örneğin yıllık kazancı 1 milyon lira olan bir futbolcu, halen yürürlükte olan yasa ile 150 bin lira vergi öderken, yeni gelir vergisi kanunu tasarısının yasalaşması halinde ödeyeceği vergi 340 bin 125 liraya yükselecek.

Futbol kulüplerinin Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderdiği transfer ücretleri ile medyada yer alan transfer haberlerindeki ücret rakamları üzerinden derlenen verilere göre, yeni vergilerle Türkiye futbolcular için “vergi cenneti” olmaktan çıkacak.

Yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu’na göre Süper Lig’de oynayan futbolcular yüzde 15, bir alt ligdeki kulüplerde oynayan futbolcular yüzde 10, diğer kulüplerde oynayan futbolcular ise yüzde 5, teknik direktörler yüzde 35 vergi ödüyor. TBMM’de ilgili komisyonlarda bulunan yeni gelir vergisi kanunu tasarısı yasalaşırsa, milyonlarla ifade edilen rakamlara imza atan futbolcuların kazançlarına bakılmaksızın uygulanan yüzde 15 gelir vergisi ödemeleri uygulaması kalkacak. Yerini, ücretlilerde olduğu gibi kazanca göre vergilendirme alacak. Eğer bir futbolcunun yıllık geliri 160 liranın altındaysa gelir dilimlerine göre yüzde 15, 20, 27 ve 35’lik oranda vergilendirilecek. Kazanç 160 bin liranın üzerindeyse futbolcu da beyanname verecek.

Volkan üst seviyede
Önümüzdeki sezon için şu ana kadar yapılan transferler içerisinde 2 milyon 500 bin avro (yaklaşık 6 milyon 275 bin TL) yıllık garanti ücret ile en yüksek sözleşmelerden birine imza atan Fenerbahçeli Volkan Demirel, halen yürürlükte bulunan Gelir Vergisi Kanunu’na göre 941 bin 250 lira vergi ödeyecek. Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı yasalaşırsa ödeyeceği vergi 2 milyon 186 bin 375 liraya yükselecek.

Dünyada da yüksek
Futbolcuların ödediği vergiler dünya ülkelerinde de yüksek tutuluyor. Halen en üst ligde oynayan bir futbolcunun ödediği vergi İngiltere ve Japonya’da yüzde 50, Almanya’da yüzde 45, İspanya ve İtalya’da yüzde 43, Fransa’da yüzde 40, Hollanda’da ise yüzde 30 düzeyinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
sinirden gidip SABRİ 'ye SALDIRIR..............
Bir asgari ücretli bu ülkede vergi veriyorsa milyon dolarları götüren futbolcu da vergi verecek yıllarca bu ülke futbolcular için vergi cenneti olmuştur.
doğru-suda bu bazı Avrupa ülkelerinde %50 ödüyor futbolcular adamlar eşek yüküyle para götürüyor asgari ücretin 800 tl olduğu bu ülkede adalet bunun neresinde arkadaşlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler