SPOR

Corriere dello Sport'un "Black Friday" manşeti İtalya'yı karıştırdı

İtalya'da yüksek tirajlı spor gazetesi Corriere dello Sport'un yarın birbirlerine rakip olacak iki siyahi futbolcunun fotoğrafını kullanıp, "Black Friday (Kara Cuma)" manşetini atması tartışma konusu oldu.

Corriere dello Sport'un "Black Friday" manşeti İtalya'yı karıştırdı

Serie A'nın 15. haftasında Inter ile Roma arasında oynanacak olan önemli maç öncesi, Corriere dello Sport'un manşeti ülkede bir süredir önü alınamayan ırkçılık tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Inter’in Belçikalı siyahi forveti Romelu Lukaku ile Roma'nın İngiliz siyahi stoperi Chris Smalling’in fotoğraflarını kullanarak, "Black Friday (Kara Cuma)" manşetini atan Corriere dello Sport’a başta kulüpler olmak üzere pek çok taraftar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Black Friday

"HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA KARŞIYIZ"

Inter kulübü Twitter hesabından "Her türlü ayrımcılığa her zaman karşıyız ve hep karşı olacağız" ifadeleriyle söz konusu manşete tepki verdi.

ROMA: KİMSE IRKÇILIĞA KARŞI OLMADIĞI İÇİN BU BAŞLIK ATILIYOR

Roma kulübü ise Twitter hesabından yaptığı ironik paylaşımda, "Hiç kimse: Kesinlikle kimse: Tek bir ruh değil: (bakınız) Corriere dello Sport yazarı" ifadeleriyle ırkçılığa karşı kimsenin yek vücut olmadığına ve böyle bir başlığı bu gazetenin yazabildiğine dikkati çekti.

Fiorentina kulübü de söz konusu manşete Twitter hesabından, "Ne diyeceğimizi bilemiyoruz" ifadeleriyle tepki gösterdi.

"HARİKA ŞEKİLDE KALEME ALINMIŞ BİR BAŞLIK"

Corriere dello Sport Direktörü Ivan Zazzaroni ise gazetenin internet sitesinde yankı bulan manşetlerine ilişkin zorunlu bir açıklama yaptı.
Zazzaroni, bugünkü manşetlerine ilişkin "Farklılığa övgü" başlığını attığı açıklamasında, bazı sosyal medya kullanıcılarının klavyelerini kullanarak kendilerine çamur attığını savundu.

"Black Friday" başlıklarının anlamak isteyenler için farklılığın övgüsü, farklılığın gururu ve zenginliği olduğunu kaydeden Zazzaroni, "Roberto Perrone’nin harika şekilde kaleme aldığı üzere bu masum bir başlık, içinde zehir bulunan zehirli kişiler tarafından zehirli hale getirilir" ifadesini kullandı.

Gazete Inter ile Roma arasında oynanacak maçı, saha içinde sık sık karşı karşıya gelmesi beklenen iki siyahi oyuncu (Lukaku ve Smalling) üzerinden "Black Friday" başlığıyla ele almıştı.

Haberin girişinde, özellikle ABD'de alışverişte cuma günleri büyük indirimi çağrıştıran "Black Friday" sözüne atıf yapılarak , "(Irkçı tezahürat) 'Buu' diyenlere karşı, bebekler gibi 'ooh' demeliyiz. Büyük bir Kara Cuma. Sezon sonu indirimi olduğu için değil aksine şampiyonluk yolunda sezon boyu unutulmayacak bir maç yaşamak için önemli bir gün" ifadeleri kullanılmıştı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Türkiye'de,Türk insanına anlatılamayan;yaşaması gereken,doğru bildiğini zannettiği çok kulaktan dolma Gerçekler var. İtalyanlar,o kadar sıcak kanlı,bize benzeyen,komik olarak gördüğümüz bir halk olsa da;Din (Koyu Katoliklik),İtalyan Milliyetçiliği (Mussolini)konu olunca Hulk kesilen ve hatta Dünyada, bulundukları coğrafyada,Ülkenin dilini konuşuyormuş gibi görünerek, İtalyanca konuşup;yine bulundukları ülkenin dilini bilmemekle sizleri suçlayabilecek kadar ileri giden bir Millettir.Bu durum; elbetteki Özdeyişler ve Atasözlerine fazlasıyla yansımış ve bilinç altına işlenmiştir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler