SPOR

Kenan Sofuoğlu geleceğin şampiyonlarını yetiştiriyor!

Dünya şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, keşfettiği genç yetenekleri, Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun katkılarıyla Avrupa ve dünya şampiyonalarına hazırlıyor.

Kenan Sofuoğlu geleceğin şampiyonlarını yetiştiriyor!

Federasyonun organize ettiği yarışlarda keşfettiği genç sporcular arasında eleme yapan Kenan, tüm giderlerini federasyonun karşılaması koşuluyla 2016'da 3 sporcunun Avrupa şampiyonasına, 10 sporcunun da Türkiye şampiyonalarına gitmesini sağlayacak.

Seçtiği çocuklarla özel ilgilenen Kenan Sofuoğlu, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde ismini taşıyan pistte gerçekleştirilenantrenmanlarda, geleceğin yıldızlarına deneyimlerini aktarıyor. Kenan, yaptığı açıklamada, kendisi gibi şampiyon olacak seviyede çocukların yetişmesi için var gücüyle çalıştığını ifade etti.

Genç yetenekleri, antrenmanlarda ve Türkiye'deki şampiyonalarda görme imkanı bulduğunu belirten Sofuoğlu, "Bugün yaptığım antrenmanlarda yetişen çocuklara bakıldığı zaman henüz 12-13 yaşlarında olmalarına rağmen benimle çekişecek seviyedeler. İnşallah motor sporlarında Türkiye'nin geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyorum. Bu çocuklarla aynı parkurda olmak, onlara bir şeyler öğretebilmek, onların yanında olmak hem çok zevkli hem de gurur verici. Allah, yıllarca kazanmış olduğum tecrübeyi, onların başarısında, yürüdüğü bu yolda destek olmak için kullanmayı nasip eder inşallah" diye konuştu.

Yetiştirdiği genç sporcuları "Türkiye'nin dünya çapındaki yıldızları" olarak niteleyen Kenan, bu spora başlamak isteyen çocukların kendisine sosyal medya yoluyla veya yakınları vasıtasıyla ulaşmak istediğini belirtti.

Kenan Sofuoğlu, "Biz de sporcu olmak istiyoruz, biz de yarışmak istiyoruz" diyen herkesin bu sporu yapamayacağına da dikkati çekti.

Motor sporlarına başlamak için çok büyük maliyetlerin gerekmediğine değinen Kenan, şöyle devam etti:

"Bugün yanımda olan bütün çocuklar, Türkiye şampiyonasında zaten izlediğim, henüz daha 10-12 yaşlarındaki çocuklar. Bunlar kendini ilk federasyon yarışlarında gösterecekler. Zaten yeteneğini gördükten sonra ben onlara sahip çıkıyorum. Buraya getirdiğim bütün çocukların hepsiyle bizzat antrenman yapmışlığım var. Bir haftadır da burada sürekli antrenman yapıyoruz. Bu elemeleri dışarıdan görüp katılmanız mümkün değil. Önce federasyona başvurulacak, federasyondan lisans çıkartılacak ondan sonra bu elemeye girebiliyorlar. Bu elemeden de üç sporcu Avrupa'ya gidecek, 10 sporcuyu da bütün sezon boyunca, Türkiye'de tamamen bütün masrafları federasyon karşılayacak şekilde yarıştıracağız. Onların da geleceği zaten Avrupa olacak. Onun için ilk önce herkesin kendi adımını atması gerekiyor ondan sonrası zaten geliyor."

"ÇOCUKLARDAKİ YETENEĞE ŞAŞIRIYORUM"

İlk yetiştirdiği ve en çok emek verdiği sporcunun Toprak Razgatlıoğlu olduğunu anlatan Sofuoğlu, Toprak'ın neler yapabileceğini herkesin gördüğünü aktardı.

Toprak Razgatlıoğlu'nun ilk sezonunda Avrupa şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Sofuoğlu, şunları kaydetti:

"Toprak, 7 yarışın 5 tanesini kazandı, diğer ikisini de kazanabilecek potansiyeli vardı ancak sakatlık yaşadı. Bundan sonra yetişen çocuklar da en az Toprak kadar yetenekli. Ben burada antrenman yaparken hepsindeki yeteneğe şaşırıyorum. Yeni gelen nesil gerçekten çok şanslı. Arkalarında güçlü bir federasyon ve bu işi bilen bir sporcu abilerinin olması onların büyük avantajı. Ben de bütün gücümle onlara yardım etmeye çalışıyorum. İnşallah onların da ileride dünya şampiyonalarında olmasına vesile olmak istiyorum. Şu anda Toprak en önde giden sporcumuz. Ondan sonra ikizler ve benim yeğenim olan Bahattin Sofuoğlu var. Bahattin'in dışında Avrupa'da başarısı olan diğer sporcular var. Birçok sporcu var yetişiyorlar. Benim şu anda gördüğüm 10'un üzerinde altın denilecek kadar değerli sporcularımız var."

Federasyonun yaptığı çalışmaların yetenekleri ön plana çıkardığını kaydeden Kenan, "Motosiklet Federasyonu olarak şanslıyız. Belki benim arkamdan gelen sporcu olmayabilirdi ama federasyonun yapmış olduğu çalışmalar sayesinde bugün 10'un üzerinde altın kadar değerli yetenekli sporcular

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler