YURTHABER

Tıbbi Malzemeler De Eczanelerden Temin Edilebilecek

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) ile eczaneler arasındaki tıbbi malzeme sözleşmesi, 1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor. Eczacılar

Tıbbi Malzemeler De Eczanelerden Temin Edilebilecek

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) ile eczaneler arasındaki tıbbi malzeme sözleşmesi, 1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor. Eczacılar bu tarihten itibaren ilacın yanı sıra 115 kalemden oluşan tıbbı malzeme için de danışmanlık hizmeti verecekler. Vatandaşların 1 Temmuz'dan sonra fatura kestirip, kurumun ödemesini beklemeyecekleri belirtildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, eczacıların sonradan alınan sertifika ile değil, üniversite diplomaları ve aldıkları akademik eğitimle tıbbi malzemede en iyi danışman olduklarını belirterek, "Vatandaşlar, hasta altı bezi, varis çorabı, tabanlık, koltuk değneği, korseler, nebulizatör, hasta yatağı gibi elzem 115 tıbbi malzemeyi eczanelerimizden alabilecekler" dedi.
VATANDAŞ FATURA KESTİRİP KURUMUN ÖDEMESİNİ BEKLEMEYECEK
Saydan konuyla ilgili açıklamasında, "Reçetesine tıbbi malzeme yazılmış olan hastalarımız 1 Temmuz'dan sonra cadde cadde dolaşıp tıbbi malzemeci aramayacak, fatura kestirip kurumdan yapılacak ödemeyi beklemeyecek. Çünkü, SGK eczanelerimizle sözleşme yaparak vatandaşlarımızın her gün çalışan, ülkemizin en ücra köşesinde bile hizmet veren 25 bin eczaneden hizmet alınmasını sağlamıştır. Eczane sözleşmelerinin “tıbbi malzemelerin“ de eczanelerce karşılanması yönünde hazırlanması vatandaşlarımızın sağlık hizmetini kesintisiz alması açısından çok önemli bir gelişmedir. Vatandaşlarımız; hasta altı bezi, varis çorabı, tabanlık, koltuk değneği, korseler, nebulizatör, hasta yatağı vs. gibi elzem 115 tıbbi malzemeyi eczanelerimizden alabileceklerdir" dedi.
İLAÇ VE TIBBİ MALZEME ECZACI DANIŞMANLIĞI İLE ALINIR
Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak yüksek eğitim seviyesinde, nitelikli satış yapan kurumlar olduklarının altını çizen Nurten Saydan, "Eczanelerimizde marka seçiminde gerekli özeni gösteriyoruz ve ürün hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Eczanelerimizde vereceğimiz ürünlerin fiyatı hiçbir zaman vatandaşımızı zorlayacak, kurumu zarara uğratacak seviyede olmayacak. Fiyat avantajından dolayı da eczanelerimiz vatandaş tarafında tercih edilecektir" dedi. Saydan, tüm eczacılara yeni uygulama hakkında bilgi tazelemesi yaparak, 1 Temmuz tarihine hazırlandıklarını belirtti.
Vatandaşların tıbbi malzemelerini alırken eczaneleri tercih edip, en uygun şekilde malzemelerini temin edebileceklerini belirten Saydan, "Bizler bu malzemeleri yapılan kurum sözleşmesine dayanarak SGK'ya fatura edeceğiz ve vatandaşlarımızın bedelini ödeyerek, fatura kestirip kurumdan parasını almak için beklemesine gerek kalmayacak. Vatandaşlar eczanelerimizde ilaçlarda verdiğimiz kaliteli hizmeti, tıbbi malzemeler için de bulabilecekler" dedi.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler