YURTHABER

Anne at, otomobilin çarptığı tayın başından bir an olsun ayrılmadı

Ankara’daki İncek Bulvarı’nda bir otomobilin çarptığı tay, acılar içinde yerde yatarken anne at bir an...

Anne at, otomobilin çarptığı tayın başından bir an olsun ayrılmadı

Ankara’daki İncek Bulvarı’nda bir otomobilin çarptığı tay, acılar içinde yerde yatarken anne at bir an olsun yanından ayrılmadı. Yolun orta refüjünde bir taraftan yavrusunu beslemek için otlanan, diğer taraftan da yalayarak ayağa kalkmasını bekleyen anne at ve tayın imdadına bayan veteriner koştu.

Ankara Atlı Spor Kulübü’nde çalıştığı öğrenilen ve kameralara çıkmak istemeyen bayan veteriner, önce serum verdiği yavru tayın sonra da ayağına dikiş atarak ayağa kalkmasını sağladı. Ayağa kalkan tayın ilk yaptığı ise yaralıyken başından ayrılmayan ve kendisini beslemek için otlanan annesini emmek oldu.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Gölbaşı’ndaki İncek Bulvarı’nda annesiyle birlikte yolun karşısına geçmeye çalışan 6 aylık bir taya otomobil çarptı. Çarpan otomobil kayıplara karıştı. Kanlar içinde kalan ve acılar içinde kıvranan yavru atın yardımına yoldan geçen araçların sürücüleri ilgisiz kaldı. Anne at ise yavrusunun başından bir an olsun ayrılmayarak saatlerce yardım bekledi. Anne at bir taraftan yavrusunu beslemek için otlandı, diğer taraftan ise yavrusunu yalayarak ayağa kalkmasını sağlamaya çalıştı. Anne at, uzun süre yavrusunun başından ayrılmadı.

Anne ve yaralı tayın imdadına Ankara Atlı Spor Kulübü’nde görevli bir bayan veteriner yetişti. Erhan Çiftçi isimli vatandaşın çabaları sonucu 1 buçuk saat sonra olay yerine gelen veteriner ekip, aşırı kan kaybeden taya serum ve çeşitli iğneler vurarak kendisine gelmesini sağladı. Kameralara çıkmak istemeyen veteriner, ismini vermekten de kaçındı. Yavru atın yarasına ilk müdahaleyi yapan bayan veteriner, sonra da açlık ve kan kaybından baygınlık geçiren taya vatandaşların da yardımıyla dört şişe serum verdi.

Diğer taraftan olay yerine gelerek çevre emniyeti alan polis ekipleri, yoldan geçen sürücüleri uyardı. Bir taraftan trafik akarken diğer taraftan ise iki yolun ortasında yatan tayın yarasına müdahale yapıldı. Taya müdahale yapılırken anne at uzaklaştırılmaya çalışıldı, ancak at yavrusunun başından yine de ayrılmadı. İlk müdahaleyle ayağa kalkan tay ve annesi polisin trafiği kesmesiyle yol kenarına alındı. Burada da müdahalesini sürdüren veteriner, tayın ayağındaki yarayı dikerek, pansuman yaptı ve sargıya aldı.

Veteriner müdahalesi sonucu ayağa kalkan tayın annesiyle dakikalar boyu koklaşması ise görülmeye değerdi. Anne at, ayağa kalkan yavrusunu daha da güçlenmesi için emzirdi. Ayağındaki yaraları kontrol eden sağlık ekibi, ayaklarda kırık olmadığını fakat iç kanamanın olabileceğini belirtti. Tayın durumunu kesin olarak görmek için ayağa kaldırmaya çalışacağını söyleyen veteriner hekim, müdahaleler sonucu yaralı atı ayağa kaldırdı. Ayağa kalktığında ilk başta zorlanan tay daha sonra annesiyle koklaştı ve annesini emmeye başladı. Vatandaşlar bir anne ile yavrunun sıcak diyaloguna şahit olurken, bu görüntü herkesi duygulandırdı.

Tayın kazadan sonra yol kenarında bir buçuk saat beklediğini aktaran kazanın görgü tanığı Erhan Çiftçi, polis, belediye, zabıta hepsini aradığını anlattı.

Atların başıboş olmadığını ifade eden zabıta ekipleri ise iki gün önce bu atların sahiplerini uyardıklarını ve tutanak tuttuklarını belirtti. Çevredeki vatandaşların kaza yerine geç geldikleri eleştirileri için ise olayı 40 dakika önce duyduklarını ve Fen İşleri Müdürlüğü’nden edindikleri ekiplerle geldiklerini bildirdi. Bundan sonra da aileye yine tutanak tutacaklarını ve barınak yapmalarını sağlayacaklarını ifade etti.

Kazayı duyar duymaz olay yerine gelen Atlı Spor Kulübü binicisi Hitay Kefoğlu, Türkiye'de maalesef barınak sorunu olduğunun altını çizerek, Jokey Kulübüne ve devlet yetkililerine seslendi. Kefoğlu, Jokey Kulübü bünyesinde yüzde 1 ile yüzde 5 oranında yardım toplanarak barınaklar yapılabileceğine dikkat çekti.