YURTHABER

Ayağına Gelen Doktor Sağlığına Kavuşturdu

Gülay KUYUCU/ VAN, Tuşba İlçesi'ne bağlı Beyüzümü Mahallesi'nde yaşayan 5 çocuk ile 50 torun sahibi olan Rehima Esen, yaşlılığa bağlı

Ayağına Gelen Doktor Sağlığına Kavuşturdu

Gülay KUYUCU/ VAN, Tuşba İlçesi'ne bağlı Beyüzümü Mahallesi'nde yaşayan 5 çocuk ile 50 torun sahibi olan Rehima Esen, yaşlılığa bağlı birçok hastalıkla mücadele edip, yatağa bağımlı olarak yaşarken, kısa süre önce fenalaştı. 9 çocuk babası oğlu Übeyt Esen'in yanında kalan Rehima Esen, oğluna artık doktora gitmek istemediğini ve sabaha öleceğini öne sürdü. Kadının oğlu, yakınlarındaki Tuşba 2 No'lu Sağlık Ocağı'na giderek annesinin durumunu anlattı. Sağlık Ocağı'nda ki görevli Aile Hekimi Haydar Yaşar, Esen'in 'Evde sağlık hizmeti' alabileceğini belirterek eve gitti.
Aile Hekimi Haydar Yaşar tarafından muayene edilen Esen, 2 aylık tedavinin ardından tekrar sağlığına kavuştu. Ağırlarının dindiğini belirten Esen, kendisini sağlığına kavuşturan doktora dua edtti. Dr. Haydar Yaşar, aile hekimlerinin yaşlı ve yatağa bağımlı kişileri tespit edip bunlara evde bakım hizmetleri vermesinin büyük önem taşıdığını belirtirken, "5 yıl önceye kadar sağlığı yerindeymiş. Evde bakım hizmetimiz anneye bakan oğlunu ve ailesini de rahatlatmış durumda" diye konuştu.
Esen'e bakan oğlu Übeyt Esen, son 5 yılda annesinin yaşlılığa bağlı çeşitli hastalıklarla mücadele ettiğini anlatırken, "Son fenalaştığında 'Beni artık doktora götürmeyin. Sabaha sağ çıkmayacağım' diyordu. Doktora gidemediği için sağlık ocağına gidip 'İlaç yazdırabilir miyim? diye soracaktım. Doktor evimize geldi ve tedavi evde devam etti, Annem şimdi sağlığına kavuştu" diye konuştu.

Ayağına Gelen Doktor Sağlığına KavuşturduAyağına Gelen Doktor Sağlığına KavuşturduAyağına Gelen Doktor Sağlığına Kavuşturdu