YURTHABER

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Camiler Hürriyet İstiyor

Cumhuriyet Caddesi'nde cephe sağlıklaştırma çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi'nden Yorgancılar Çarşısı girişindeki Ertuğrul Bey Camii'nin...

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Camiler Hürriyet İstiyor

Cumhuriyet Caddesi'nde cephe sağlıklaştırma çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi'nden Yorgancılar Çarşısı girişindeki Ertuğrul Bey Camii'nin önündeki Fransız stili trafoyu ve Yiğit Cedid Camii'nin görüntüsünü engelleyen büfeyi kaldırması istendi.

Kent Konseyi Kültürel ve Tarihi Çevre Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Çevre Müfettişi Ali Turan, cephe sağlıklaştırmasında iki tarihi caminin çok basit uygulamalarla görünür hale getirilebileceğini söyledi. Ali Turan, Sultan Yıldırım Beyazıt Han'ın oğlu Şehzade Ertuğrul Bey'in 5 asır önce yaptırdığı Yorgancılar Çarşısı girişindeki camiinin bütün ihtişamı ile gözler önüne serilmesi gerektiğini belirtti. Bursa'nın en tarihi camileri arasında sayılan Ertuğrul Bey Camii'nin önündeki 60 yıllık trafonun Fransız stili olması sebebiyle bir ara tescillendirildiğini belirten Turan, "Bu tescillendirme ile trafo yıkılamaz deniliyor. Böyle bir durum yok. Korumacılık kurallarına göre 5 asırlık bir camiyi gölgeliyor ise 60 yıllık trafonun hükmü olmaz. Belediye, Kültür Varlıkları Kurulu'na müracaat edip, Fransız stili trafonun tescilini çok kolay kaldırtabilir. Akabinde, gelişen teknoloji ile Kapalıçarşı'nın girişinde yer altına gömdükleri gibi bu trafo da Ertuğrul Kafe'nin fazla kullanılmayan bir köşesinde yerin altına Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından gömülebilir. Bunda hiçbir zorluk yoktur. Bir tek belediye müracaatı ile trafonun 30 yıllık tescilinin kaldırılması yeterli olacaktır. Ayrıca mal sahibi olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün böyle bir yazılı talebi vardır. Bu talebinin valilik tarafından takibinin yapılıp tescilin kaldırılması konusunda devlet bürokrasisi de ağırlığını hissettirmelidir. Belediye cephe sağlıklaştırmasında gri renkli olan trofoyu beyaza boyadı. Böyle güzelleştirme olmaz. Adam gibi trafoyu başka yere nakletmeliler" dedi.

Bu arada çarşı esnafı Yiğit Cedid Camii'nin Cumhuriyet Caddesi tarafında belediyenin 35 yıl önce otobüs bileti ve ihtiyac malzemeleri satılması için inşa edip kiraya verdiği büfenin de kaldırılmasını istiyor. Vatandaşlar, "Büfe bugün kumar oynatılan bir mekan haline geldi. Loto bayii olarak çalışan büfenin de kaldırılması uygun olacak. Caddede restorasyonu da yeni bitirilen tarihi bir cami daha görülür hale gelecek. Caddenin tarihi hüviyetine büfenin kaldırılması katkı sağlayacak" dedi.

İki cami ile alakalı Büyükşehir Belediyesi'nin harekete geçmesi bekleniyor.