YURTHABER

Dağcılar, 4 mühendisin öldüğü kanyonu ilk defa geçti

Uludağ eteklerinde, 1986 yılında volfram tesislerinde çalışan 4 mühendisin hayatını kaybettiği ve dağcıların daha önce...

Dağcılar, 4 mühendisin öldüğü kanyonu ilk defa geçti

Uludağ eteklerinde, 1986 yılında volfram tesislerinde çalışan 4 mühendisin hayatını kaybettiği ve dağcıların daha önce geçemediği bin 800 metre yükseklikteki Kürekli Kanyonu’nu aralarında esnaf, mühendis ve akademisyenlerin bulunduğu 9 dağcı geçmeyi başardı. Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) üyesi 9 dağcı, ölümle burun buruna geldikleri kanyonu 2 günlük çalışma sonrasında geçti.
ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk ve arkadaşları daha önce 4 mühendisin hayatını kaybettiği Kürekli Kanyonu’nu aşmak için geçen sene harekete geçti. Kulübün 2011 programına aldığı Kürekli Kanyonunu aşmak için sıkı bir hazırlık çalışması başlatan Şentürk ve 8 arkadaşı, Uludağ 2. oteller bölgesinden yürüyerek harekete geçti. 9 kişilik dağcı ekibi, zirvesi bin 800 metre yüksekliğindeki Kürekli Kanyonu’nu 2 gün süren çalışmayla geçmeyi başardı. Zaman zaman ölümle burun buruna geldiklerini belirten ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk, aşağıya doğru inilen vadide geçmesi çok zor olan 13 şelaleyi geride bıraktıklarını kaydetti. Kanyonda bir gece konakladıklarını anlatan Şentürk, çalışmanın 20 saat 30 dakika sürdüğünü açıkladı. 20 yıldır dağcılık yaptığını anlatan Şentürk şunları kaydetti:
"Arkadaşlarımla beraber gerekli tedbirleri aldık ve harekete geçtik. Daha önce hiçbir dağcı kanyonu geçememiş. Çok zor oldu, bir arkadaşımızın çantası gölete düştü, kayalara tırmanarak yarım saat bizim yardıma gelmemizi bekledi. Çok riskli bir çalışmaydı. Muhteşem kanyon, 9 dağcı tarafından iki günlük tehlikeli inişin ardından ilk kez keşfedildi. Kanyonun geçişi için teknik malzeme ve eğitime ihtiyaç vardı, hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra geçişi tamladık. Kürekli Kanyonu'nun Derekızık ve Hamamlıkızık yönlerinden sınırlı girişleri var. Şelaleleri, suyun aktığı bölümler kaygan olduğu için düz bir şekilde inemedik. İniş çok zor oldu. Büyük risk taşıyordu; ama arkadaylarımızla birlikte geçmeyi başardık. Yine de ilk defa kanyonun içini görüntülemeyi başardık. Uludağ civarında yaklaşık 50 adet vadi var. Kürekli’ye çıkarken riskleri biliyorduk.”
Öte yandan 9 dağcının Kürekli Kanyonu geçişi kameralar tarafından an be an görüntülendi. Görüntülerde dağcıların kanyonu zorlu şartlarda geçtikleri görülüyor.