Afrika Haberleri

Tokat'ta Afrikalı öğrenciler pancar hasadına katıldı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde (TOGÜ) öğrenim gören Afrikalı öğrenciler, Yeşilyurt ilçesinde pancar hasadına katıldı.

Yurthaber 28-11-22 11:55

Tüm dengeleri kökünden değiştirecek! Dolar yerine altın... O ülkeden dikkat çeken petrol kararı

Batı Afrika ülkesi Gana, ülkenin ödemeler dengesini kökünden değiştireceğinin ifade edildiği bir karar aldı. Buna göre ülke, döviz artışının yol açtığı enflasyonun önüne geçmek için petrol ürünlerini dolar yerine altınla satın alacak. Söz konusu hamlenin önemli bir ekonomi politikası değişimi olduğuna dikkat çekilirken 2023'ün ilk çeyreğinde uygulamaya geçileceği de belirtildi.

Finans 24-11-22 19:52

Medeniyetten uzakta yaşıyorlar! İlk kez dövme ve cep telefonu gören Afrika kabilesi üyelerinin tepkileri olay oldu

Sosyal medyada seyahat paylaşımları yaparak popüler olan Tom Grond ve arkadaşı Chris, Batı Afrika’daki Nijer ülkesini ziyaret etti. ‘Traveltomtom’ TikTok hesabından seyahatini paylaşan Grond, kabile üyesiyle tanıştığı anları kaydetti. Kadınların cep telefonu ekranda kendilerini gördükleri anlardaki tepkileri paylaşan Grond’un gönderisi milyonlarca izlendi.

Trend 08-11-22 15:16

Afrika’nın en büyük tusker cinsi dişi fili öldü!

Afrika'nın en büyük ve en ünlü tusker cinsi dişi fili olduğuna inanılan 'Tsavo Kraliçesi' olarak da bilinen 'Dida'nın yaşlılıktan öldüğü açıklandı.

Haber 01-11-22 23:02

Seks turizmi kriz yarattı! Yaşlı kadınlar akın akın onlar için geliyor

Batı Afrika'da bulunan Gambiya'ya İngiltere'den yoğun bir seks turizmi olduğu iddiası gündeme oturdu. Sayısız İngiliz yaşlı kadının cinsel amaçlarla ülkeye seyahat ettiği bildirilirken, Ağustos ayında Gambiyalı yetkililerin, yaşlı İngiliz kadınların turist olarak ülkeye seyahatine bir engel ya da sınır getirilmesini istedi. Ünlü İngiliz haber sitesi The Sun, bugün yaptığı haberle ve fotoğraflarla bu iddiaları tasdikledi.

Trend 22-10-22 13:40

Afrikalı liderler, Tana Güvenlik Forumu'nda buluştu

Afrikalı liderler, Tana Güvenlik Forumu'nda buluştu

Yurthaber 15-10-22 14:43

Ruanda Devlet Başkanı Kagame: Afrika bir problemler kıtası değildir

Ruanda Devlet Başkanı Kagame: "Afrika bir problemler kıtası değildir"

Yurthaber 13-10-22 23:58

Kadın Gözüyle Afrika’da Fotoğrafçılık sergisi Ankara'da açıldı

"Kadın Gözüyle Afrika’da Fotoğrafçılık" sergisi Ankara'da açıldı

Yurthaber 08-10-22 17:12

Bölgelere göre penis boyları belirlendi: Penisi en küçük olan ülke şaşırttı!

Cinsellik hakkında konuşulan konular denilince ilk akla penis boyları geliyor. Penis boyu hakkında sürekli olarak araştırmalar yapılıyor. Penis boyunun sanıldığı kadar önemli olmadığı belirtilse de birçok erkek bu konuda sorun yaşadığını açıklıyor. Son yapılan araştırmada ülkelere göre penis boyları açıklandı.

Haber 05-10-22 08:37

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2)

"Afrika kıtasındaki (Türkiye ile) birçok ortak hedefimiz de var. Ortak yapabileceğimiz işler de var. Her iki ülke olarak zaman zaman ekonomik olarak rakip olabiliriz. Ekonomik düzeyde zaman zaman birbirimizi tamamlayabiliriz" - "Türkiye'yle Ermenistan arasında diyalog normalleşiyor ve artıyor. Bu çok olumlu bir konu"

Yurthaber 05-09-22 23:03

Zimbabve'de 201 ila 252 milyon yıl öncesine ait dinozor fosili bulundu

Zimbabve'de 201 ila 252 milyon yıl öncesine ait dinozor fosili bulundu

Yurthaber 01-09-22 10:28

Ukrayna'dan gönderilen ilk tahıl gemisi Cibuti'ye ulaştı

Ukrayna'dan gönderilen ilk tahıl gemisi Cibuti'ye ulaştı

Yurthaber 30-08-22 15:17

Çok hızlı bulaşıyor! Çocuk felci nedir? Belirtileri nelerdir?

Çocuk felci yıllardır devam eden bir hastalıktır. 1957’den beri yapılan aşılarla %99 oranında azalma görülse de hâlâ Afrika ve Asya’daki bazı ülkelerde görülmektedir. Londra’da yapılan araştırma sonucunda kanalizasyonda felce neden olan virüs tespit edildi. Uzmanlar çok hızlı yayılan çocuk felci hakkında uyarılarda bulundu. Çocuk felci nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

Haber 21-08-22 15:55

Afrika'da 24 takımdan oluşan yeni bir süper lig kurulacak

Afrika'da 24 takımdan oluşan yeni bir süper lig kurulacak

Yurthaber 10-08-22 16:28

Avrupa'nın göbeğinde vahşet! İtalya'da Afrikalı sokak satıcısını öldüren şahıs gözaltına alındı

İtalya'da Civitanova Marche bölgesinde Nijeryalı sokak satıcısı Alika Ogorchukwu'yu döverek öldüren adam gözaltına alındı. Solcu Demokrat Parti Başkanı Enrico Letta, "Yapılan saldırı bizi dehşete düşürdü. Eşi görülmemiş bir vahşet" ifadelerini kullandı.

Haber 30-07-22 23:31

Afrikalı liderler, İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasından memnun

Afrikalı liderler, İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasından memnun

Yurthaber 22-07-22 22:03

Babasının vasiyetini yerine getirdi! Afrika'dan Türkiye'ye 3'üncü gelin geldi

Afrika'dan Denizli'ye 3'üncü gelin geldi. Geçtiğimiz şubat ayında nikah kıyan Ali Kara ile Leyla Ninna İnes Gbe, Türk ve Afrika geleneklerinin bir arada olduğu düğünle hayatını birleştirdi. Damat Ali Kara, “Şubat ayında evlendik, nikah kıydık. Müslüman olarak Leyla ismini verdik. Bugün de gelinlik giydi, düğünümüzü gerçekleştirdik, çok mutluyuz. İki yörenin de dansını, oyununu oynadık, kendi dansımızı da yaptık” dedi.

Haber 17-07-22 11:58

Afrikalı geline Denizli'de düğün

Afrikalı geline Denizli'de düğün

Yurthaber 16-07-22 22:47

Trakya yılın ilk 6 ayını 951,4 milyon dolarlık ihracatla kapattı

Tekirdağ, bu dönemde 823 milyon 960 bin 60 dolarla bölge ihracatını sırtladı

Yurthaber 12-07-22 11:47

TİKA yurt dışındaki yardımlarda Türk markalarını kullanıyor

TİKA yurt dışındaki yardımlarda Türk markalarını kullanıyor

Yurthaber 27-06-22 17:26

Son dakika: Afrika'da 44 futbolcuya yaş sahtekarlığı soruşturması! Sergen Yalçın yıllar önce duyurmuştu...

Son dakika haberleri: Afrika'daki futbolcuların yaşlarıyla ilgili tartışmalar günden güne artarken, konuyla ilgili ilk somut adım Kamerun Futbol Federasyonu'ndan geldi. Federasyon başkanı Samuel Eto'o'nun bizzat ilgilendiği konu ile ilgili Beşiktaş'ın eski teknik direktörü Sergen Yalçın'ın daha önce bu durumu televizyonda yorumculuk yaptığı yıllarda ele aldığı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...

Spor 21-06-22 17:42

Afrika'dan beyin göçü: 'Arkadaşlarımın yüzde 90'ı gitmek istiyor'

Afrika'da 18-24 yaş arası 4 bin 500 gençle yapılan yeni bir anket, yüzde 52'sinin önümüzdeki birkaç yıl içinde başka ülkelere göç etmek istediğini ortaya koydu. Bunun en büyük gerekçeleri olarak ekonomik sıkıntılar ve eğitim imkanları gösterildi.

Haber 19-06-22 17:38

Afrika ülkesinde kanlı saldırı! 86 kişi hayatını kaybetti

Afrika ülkesi Burkina Faso'daki saldırıda ölenlerin sayısı 86'ya ulaştı. Öte yandan ülkedeki silahlı saldırılarda, 2015'ten 2021 Aralık'a kadar 600'ü güvenlik gücü olmak üzere 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

Haber 16-06-22 01:26

Yıllarca ikiye katlanmış halde yaşadı! Doktorlar bile ameliyatı reddetmişti

Afrika'da yaşayan Ulrich isimli çocuk, kuadriseps kontraktürü ile dünyaya geldi. Kaslarının kemiklerinden daha yavaş gelişmesi sonucu bacaklarını öne eğen ve vücudunu ikiye katlayan bu deformasyon sebebiyle türlü zorluklar çeken ve sık sık doktorlar tarafından tedavisi reddedilen genç, bir hayır kurumu sayesinde gerçekleştirilen operasyonun ardından sağlığına ulaştı.

Trend 07-06-22 15:27

Nijerya hükümeti, Avrupa'ya doğal gaz taşıyacak boru hattı teklifini onayladı

Nijerya hükümeti, Avrupa'ya doğal gaz taşıyacak boru hattı teklifini onayladı

Yurthaber 02-06-22 15:52

El Ahly-Wydad AC CAF Şampiyonlar Ligi final maçı ne zaman, saat kaçta? El Ahly-Wydad AC hangi kanalda yayınlanacak?

El Ahly-Wydad AC CAF Şampiyonlar Ligi final maçı için geri sayım sürüyor. CAF Şampiyonlar Ligi final maçını hangi kanaldan izleyebileceklerini öğrenmek isteyen futbolseverler konuya ilişkin yaptıkları araştırmalara hız verdi. Vatandaşlar, arama motorlarında El Ahly-Wydad AC CAF Şampiyonlar Ligi final maçı ne zaman, saat kaçta? El Ahly-Wydad AC hangi kanalda yayınlanacak? soru ve konu başlıklarını sorguluyor. İşte CAF Şampiyonlar Ligi final maçı ile ilgili detaylar...

Spor 30-05-22 14:58

Türkiye-Afrika Medya Zirvesi

AA Afrika Haberleri Editörü Hasan Hüseyin Köşger: - "1990’lı yıllarda Afrika’nın bazı bölgelerinde savaş, kriz ve kıtlık var. Afrika artık bu dönemden sonra karmaşa ve kaos kelimeleriyle anılmaya başlıyor. Bir jenerasyonun zihninde Afrika kaos ve karmaşanın olduğu bir yer” - Nijerya SBM Intel Temsilcisi Cheta Nwanze: - “Nasıl ki daha önce Türkiye Afrika ile ilgili haberleri Batılılardan alıyorken aynı şekilde Afrika’dakiler de Türkiye ile ilgili haberleri Batı medyasından alıyor. Biz kendi hikayelerimizi anlatamadık. Tüm Afrika için tek bir anlatı söz konusu olamaz"

Yurthaber 25-05-22 18:36

128. yaş gününü kutlayan kadın sosyal medyada gündem oldu! Uzun yaşamın formülünü paylaştı

128 yaşındaki Johanna Mazibuko isimli bir kadın, 1984 yılının Mayıs ayında doğduğunu iddia ederek sevdikleriyle beraber doğum gününü kutladı. 50’ye yakın torunu ve torunun torunu olduğunu ifade eden Mazibuko, yaşlılığıyla ilgili yaptığı şakalarla sosyal medyadan sempati topladı. Kendisi öldüğünde akrabalarının doğru bir şekilde gömmesi gerektiğini söyleyen Mazibuko, “Yoksa sizi rahatsız ederim” diyerek tehdit etti.

Trend 16-05-22 15:20

Afrika’nın en zengin çocuğu olarak biliniyor! 10 yaşındaki Mompha Junior’un doğum günü hediyesi dudak uçuklattı

Afrika’nın en zengin çocuğu olarak bilinen Mompha Junior, henüz 10 yaşında olmasına rağmen multimilyoner. Gerçek adı Muhammed Awal Mustapha olan minik milyarder, sosyal medyadan Mompha Junior adıyla yaptığı paylaşımlarla tüm dünyada tanınıyor. Geniş bir hayran kitlesine sahip olan Mompha Junior’un babası tarafından son olarak sosyal medyada doğum günü hediyesinin önünde poz verdiği bir fotoğrafı paylaşıldı.

Trend 13-05-22 10:11

Karadeniz’in Afrikalı horoncusu: Çok fazla ortak noktamız var, sadece bir konuda farklıyız

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan ve “Afrikalı Horoncu” adıyla tanınan Zambiyalı Adam Nkandu, Karadeniz bölgesine aşık olduğunu söyledi. Nkandu, “Ben memleketteyken Karadeniz merakım vardı. Deniz isminin neden kara olduğunu merak ediyordum. Orada yaşayan insanlar kara olduğu için bu ismi koyduklarını düşünüyordum. Ortak noktalarımız var. Hepimiz sıcak kanlıyız. Sadece tek noktada biraz farklıyız, biz sinirli değiliz'' ifadelerini kullandı.

Haber 06-05-22 09:33

DSÖ korkutan gelişmeyi duyurdu! Sebebi bu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs ile ilgili yaptığı son açıklamada korkutan gelişmeyi duyurdu. DSÖ, Kovid-19’un dünyada en yaygın varyantı olan Omicron’un Güney Afrika’da 2 yeni alt varyantının saptandığını açıkladı.DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Güney Afrikalı araştırmacıların iki yeni alt varyant daha keşfettiğini açıkladığı konuşmasında ülkede son günlerdeki vaka artışlarının sebebinin bu varyantlar olduğunun bildirildiğini söyledi.

Haber 04-05-22 18:01

Guterres’den Afrika’ya Yardım Çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, pandeminin ve Ukrayna savaşının etkilerinin azaltılması için Afrika ülkelerinin borçlarının hafifletilmesi ve bu ülkelere daha fazla yardım edilmesi çağrısında bulundu. Guterres, Afrika turu kapsamında Senegal, Nijer ve Nijerya'yı ziyaret ediyor

Haber 02-05-22 12:00

Cambaz kartal Türkiye'de ikinci kez Sinop'ta görüntülendi

Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Yaban Hayatı Derneği Kurucu Üyesi Mehmet Berkay Özünlü: - "Normalde Sahraaltı Afrikası'nda yaşayan ve göçmen özelliği göstermeyen bir tür ama bu kuşumuz biraz genç bir kuş. Ya yolunu kaybetti ya bir macera aradı buraya kadar geldi"

Yurthaber 22-04-22 15:58

Bebe ve çocuk giyimi ihracatında savaşın açığı, Afrika pazarıyla kapatılmaya çalışılıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İsmail Kuş: - "Ukrayna ve Rusya pazarı bizim iyi pazarlarımızdandı. Afrika pazarı bunun açığını kapatıyor gibi" - "Aynı zamanda Güney Amerika tarafında da müşterilerin oluşması bir nebze olsun sektörümüze nefes aldırdı"

Yurthaber 11-04-22 11:23

Kayseri'de yabancı uyruklu öğrencilere ilk yardım eğitimi

Kayseri'de yabancı uyruklu öğrencilere ilk yardım eğitimi

Yurthaber 11-04-22 10:08

Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 12 milyona yaklaştı

Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 12 milyona yaklaştı

Yurthaber 07-04-22 17:06

Polis her yerde onu arıyor! Otoyolda market arabasıyla yolculuk yapan kişi sosyal medyada popüler oldu

Güney Afrika’nın yönetsel başkenti Pretoria’da bir petrol tankerinin arkasına yerleştirdiği market arabasıyla otoyolda yolculuk yapan bir adam sosyal medyada gündem yarattı. Sosyal medyada kısa sürede milyonlarca izlenmeye ulaşan ve popüler olan görüntülerin sonrasında polis ekipleri market arabasıyla yolculuk yapan kişiyi aradıklarını dile getirdi.

Trend 05-04-22 17:20

Sosyal medyada gündem oldu! Twerk yaparken şortu alev aldı, o anlar kameralara yansıdı

Sosyal medyada twerk yaparken arkadaşının kötü bir şakasına maruz kalan kadının videosu kullanıcıların dikkatini çekti. İsmi açıklanmayan bir kadın arkadaşlarıyla eğlenceye gittiği sırada sandalyenin üzerine çıkarak twerk yapmak istedi. Eğlencenin dozu kaçınca ortaya ilginç görüntüler çıktı.

Trend 14-03-22 09:38

İyilik Sağlık Derneği üyesi doktorlar mazlumlara gönüllü hizmet veriyor

Dernek Başkanı Prof. Dr. Mesut Sezikli: - "Hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımız, bu gönüllülük faaliyetlerine yıllık izin kullanarak, tatil yapacakları zamanlardan feragat ederek katılıyor" - "Sahaya gittiğimizde genelde çok iyi karşılanıyoruz çünkü Türk hekimler olarak bir sürü dernek bu şekilde hizmet veriyor. O bölgede doktor, sağlıkçı açığı olduğu için bizim yaptığımız her türlü yardım, muayene, destek çok büyük ilgi görüyor"

Yurthaber 13-03-22 11:06

Afrika'daki savaşlar neden Ukrayna gibi tepkiyle karşılanmıyor?

Ukrayna'daki önce gerilim sonra işgale küresel tepkiler, Cezayirli-Kanadalı gazeteci Mahir Mezahi'e göre uluslararası ilişkilerde bir çifte standardı gözler önüne serdi.

Haber 10-03-22 04:09

‘’Göçe Zorlanan 80 Milyon Covid-19 ile Mücadele Ediyor’’

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yüzde 31’i çocuklardan oluşan ve göçe zorlanan 80 milyon insanın aynı zamanda COVID-19 ile de mücadele ettiğine dikkat çekiliyor

Haber 03-03-22 00:04

Senegal'de şehit olan Özel Harekat Şube Müdürü Hayrettin Eren son yolculuğuna uğurlanıyor

Eren için ilk tören, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlendi - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: - "Burada en ulvi görevi yerine getirirken, bayrak, vatan, millet uğruna ne varsa orada şehit olmayı arzulayan bir kardeşimizin cenazesinde bir aradayız, onu uğurluyoruz"

Yurthaber 23-02-22 15:36

Türkiye’nin Afrika’daki etki alanı genişliyor

Erdoğan Afrika turunu sürdürürken, son dönemde hız kazanan Afrika açılımı, dış politikada sıkışan Türkiye için gerek yeni alan açması gerekse savunma sanayisine katkı sağlaması açısından giderek önem kazanıyor.

Haber 22-02-22 09:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Senegal İş Forumu'nda konuştu: (2)

"Üçüncü bin yılın Afrika çağı olacağı gerçeğinden hareketle hazırlıklarımızı şimdiden güçlü tutmalıyız. Afrikalı kardeşlerimize yaşadığımız ortak tecrübeler ışığında geleceği birlikte inşa etmeyi teklif ediyoruz"

Yurthaber 21-02-22 21:16

Afrika'dan 3 yıl arayla gelin geldikleri Denizli'de elti oldular

Afrika'dan 3 yıl arayla gelin geldikleri Denizli'de elti oldular

Yurthaber 20-02-22 19:35

Babasının vasiyetini yerine getirdi, Afrika'dan 3'üncü gelin geldi

Denizlili iş insanı Himmet Kara'nın hayatını kaybetmesi üzerine Denizlili genç esnaf Murat Kara, babasının vasiyetini yerine getirerek Afrikalı Zeynep Vanessa Koudiao ile evlendi. Daha sonra da Zeynep Vanessa Koudiao kardeşi ve arkadaşı Denizli'ye gelin olarak geldi. Ağabey, arkadaş ve son olarak kardeşle evlenen Afrikalı gelinler, renkli görüntüler oluşan nikahta "Biz çok mutluyuz" mesajını verdi.

Haber 20-02-22 16:15

Üvey annesi tarafından asitle gözü yakılan 7 yaşındaki Eby Türkiye'de tedavi olacak

Afrika’da yetimhanede kalan 7 yaşındaki Ebınezer Santos Nhaga (Eby), henüz 2 aylıkken iddiaya göre, psikolojik sorunları olan üvey annesi tarafından yüzüne asit benzeri yanıcı madde dökülerek görme yetisini kaybetti. Bunun üzerine harekete geçen uluslararası yardım kuruluşları, Nhaga'yi göz ameliyatı için Türkiye’ye getirdi. Küçük çocuğun sağlığına kavuşması için Türkiye’ye getirildiğini belirten Prof. Dr. Ümit Beden, ''Eby için her şeyi yapacağız'' dedi.

Haber 12-02-22 10:37

Afrika’da Aşırı Kuraklık Milyonları Tehdit Ediyor

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Afrika’nın bazı bölgelerinde 1981 yılından beri yaşanan en şiddetli kuraklık yüzünden yaklaşık 13 milyon insanın, her sabah aç uyandığını ve hayatlarının büyük tehdit altında olduğunu açıkladı

Haber 09-02-22 12:59

GÖRÜŞ - Türkiye’nin Güney Afrika’daki Gönül Köprüleri: Osmanlı Camileri

Türklerin hükmettiği toprakların alamet-i farikası camilerdir -Tunus’ta ve Libya’daki Türk camileri de Osmanlı izlerini günümüze taşıyan müşahhas delillerdendir -Beyaz adam, bir taraftan yerli halkın kaynaklarını sömürürken diğer yandan onları Hristiyanlaştırarak medenileştirdiğini iddia etti -Mescid’ul Aziz, Osmanlı Devleti’nin kıtanın ucundaki ilk hayır müessesesidir - Afrika'da bizi emperyalist devletlerden ayıran en somut deliller, Allah rızası için Hilafet makamının yardımlarıyla yapılan Osmanlı camileridir

Yurthaber 06-02-22 17:34