Jinekolog Haberleri

Rahim ağzı kanserine yol açan en büyük sebep

Rahim ağzı kanseri ciddi kadın hastalıkları arasında yer alıyor. Kadınlar arasında en sık görülen 5 kanser türü arasında olan bu kanser için gerekli önlemler alınması ve erken teşhis edilmesi hayat kurtarıyor. Uzmanlar rahim ağzı kanserine yol açan en büyük sebebin HPV olduğu bildiriliyor.

Kadin 30-06-22 11:42

Kadını orgazma ulaştıracak garantili yöntemler!

Cinsel ilişkiler konuşulmasa da ilgiyle araştırılıyor. Kapalı kapılar ardında konuşulduğu için yanlış efsaneler kulaktan kulağa yayılıyor. Kadın cinselliği ile ilgili yapılan çalışmalar da ise dikkat çekici bulgular ortaya çıkıyor. Yapılan çalışmaya göre; 10'dan fazla kadın orgazmı türü olduğu ve kadınları doruğa ulaştırmanın garantili yolları olduğu iddia edildi.

Kadin 26-05-22 12:36

Böbrek enfeksiyonu için gitti… Hayatının şokunu yaşadı

Liverpool’da yaşayan Rachael Fogarty, yaşadığı sağlık problemlerinin böbrek enfeksiyonundan kaynaklandığını düşünerek hastaneye gitti. Hastaneye giden genç kadın yaşadığı sorunların böbreklerinden kaynaklanmadığını doğum sürecinin başladığını öğrenerek şoka uğradı...

Kadin 25-05-22 10:49

Bu tedavi menopoz etkilerini azaltıyor ve kalp hastalıklarından ölüm riskini...

Kadınlar yaşları arttıkça menopoz sorunları ile karşılaşıyorlar. Sağlıklı bir vücut döngüsünde meydana gelmesi gereken menopoz süreci kadınlar için rahatsız edici durumlar yaratıyor. Oldukça zor geçen bu süreçte doğal hormonlar sayesinde belirtiler azalıyor ve birçok hastalığın riski azalıyor.

Kadin 09-05-22 10:52

Jinekolog

Jinekolog Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Jinekolog Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Bağışıklık ve temizleyici özelliği ile dikkat çeken Airiz ped incelemesi ve kullanıcı yorumları

Birçok kadın, gün içinde yaşanan vajinal akıntılar için günlük ped kullanıyor. Olası enfeksiyonların ve hastalıkların önüne geçmek için kaliteli ped kullanımı bu noktada çok önemli. Tiens Airiz Günlük Ped, en iyi pedler arasında yerini alıyor. Ürün hakkında merak ettiğiniz her şeyi ve benzer ürünleri sizler için bir araya getirdik. Haydi, detaylara!

Kadin 01-04-22 17:02

İlerleyen yaşlarda kadınların dikkat etmesi gereken 6 kural

Kadınlar 40’lı yaşlarından sonra birçok fizyolojik değişim yaşıyor. Bu değişimlerle birlikte bazı sağlık problemlerini işaret eden belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Menopoz sürecinde östrojen oranı değiştiği için miyomlarda ve poliplerde artış, adet düzensizliklerine neden olan kistler ve rahim ağzı kanseri belirtilerinde artış yaşanabiliyor. İlerleyen yaşlarda kadınların jinekolojik kontrollerini ihmal etmemesi önem taşıyor.

Kadin 03-09-21 10:06

Kadınlar üzerinde korkunç deneylere imza atan jinekolog: James Marion Sims

Doktor James Marion Sims, hastaları üzerinde yaptığı deneyler nedeniyle tıp tarihine geçti. Bu deneyler birçok kesim tarafından tartışma konusu yarattı.

Trend 05-07-21 09:25

Anti aging nedir? Anti aging terapisi ile yaşlanmayı da hastalıkları da durdurun

Anti aging, yaşlanma karşıtı bir tıp dalı olduğunu söyleyen Jinekolog ve Antiaging Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin, Anti aging açılımının; önleyici, koruyucu ve yineleyici hekimlik olduğunu söyledi. Türkiye'de koruyucu hekimlik söz konusu olmadığını söyleyen Aytekin, koruyucu hekimliğin, bütün hekimlik dallarından önde gelen bir dal olduğuna dikkat çekti. "Koruyucu hekimlik iyi yapılabiliyorsa, bir çok hastalığın erken teşhisi sağlanır ve önlenebilir" diyen Aytekin konu hakkında bilgi verdi.

Kadin 01-06-21 11:16

İlişkiden aldığınız hazzı zirveye çıkarmak için G noktası ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar

G noktası, cinsellikte hem kadınlar hem de erkekler tarafından oldukça merak edilen bir konu. Vajinada bulunan bu erojen bölgenin kadınları üst seviye bir orgazma ulaştıracağı düşünülse de bazı kadınlar bunun yalnızca bir abartı olduğunu dile getirir. Biz de bu yazımızda, "G noktası nedir, nerededir?" ve "G noktası nasıl bulunur?" gibi aklınıza takılabilecek tüm soruların yanıtlarını sıraladık.

Kadin 25-05-21 08:27

Yaş aralığı fark etmeksizin her kadın yaşadığı en büyük sorunun idrar kaçırma olduğu açıklandı

Yaş ve doğumla birlikte kadın vücudunda çeşitli deformasyon oluşmaya başlar. Bu deformasyonlar ise beraberinde hastalıkları da getirir. Zayıflayan pelvik taban kaslarının, kadınların yüzde 80’inde idrar kaçırmaya, rahim, mesane ve bağırsak sarkmasına neden olur.

Kadin 19-04-21 11:07

Regl ağrısına ilginç çözüm! Deneyenler fayda görüyor

Bir TikTok kullanıcısı, regl ağrılarını azaltmanın çözümünü ilginç bir yöntemde buldu. Bir milyondan fazla beğeni ve binlerce yorum alan videoda kadın, söz konusu ağrıları gidermek için kalem kullanıyor.

Kadin 01-04-21 08:16

Bu hastalıklar hamilelikte sağlığı tehdit ediyor!

Kansızlık, diyabet ve tiroit hastalığı gibi sağlık problemlerinin hamilelikle birlikte daha çok şiddetlendiğini söyleyen uzmanlar, anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik süreci için yapılması gerekenleri anlattı. Süreçte doktor kontrolünde ilerlemenin yanı sıra hamilelik öncesinde kişinin kendini hazırlamasının da önem taşıdığını söyledi.

Haber 10-03-21 11:56

Cinsel açıdan aktif olan kadınlar yılda bir kez mutlaka kontrol edilmeli! Yumurtalıktaki kistler...

Bir kadının üreme sisteminin dış simgesi, vücuttaki hassas ve karmaşık bir sistemdir. Onu enfeksiyonlardan ve yaralanmalardan korumak ve bazı uzun vadeli sağlık sorunları da dahil olmak üzere sorunları önlemek için adımlar atmak önemlidir. Kendinize iyi bakmak ve sağlıklı seçimler yapmak sizi ve sevdiklerinizi korumaya yardımcı olabilir. Peki üreme sağlığınız hakkında ne biliyorsunuz?

Kadin 05-02-21 10:02

Hamileyken cinsel ilişkiye girilebilir mi? Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Doktorunuzun cinsel ilişkiye girmemeniz için kesin, belirli nedenleri olmadıkça, hamilelikte cinsel ilişkiye girmekte kesinlikle sakınca yok. Bununla birlikte hamilelikte cinsel ilişki konusunda kafanızda birçok soru işareti olabilir. Bunun için oldukça detaylı olan haberimizi okuyabilir, Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe'nin hamilelikte cinsel ilişki hakkında söylediklerini videolu anlatımla izleyebilirsiniz.

Kadin 13-01-21 08:34

Kürtaj (küretaj) nedir? Nasıl yapılır?

Halk arasında bebek aldırmak olarak bilinen kürtaj, istenmeyen gebeliklerin belirli bir zaman aralığı içerisinde sonlandırılması işlemidir. Kürtaj bilinenin aksine yalnızca hamilelikleri sonlandırmak için değil rahim içerisinde yer alan çeşitli rahatsızlıkların sonlandırılması için de yapılır.

Kadin 31-12-20 16:11

G Noktası nedir? Kadınlarda G Noktası nasıl bulunur?

Konu cinsellik olduğunda G Noktası her zaman merak edilen bir nokta oldu. Cinsellik konusunun adeta bir tabu haline gelmesiyle G Noktası konusu da yıllardır gizemini korur. “G Noktası Nedir” sorusu hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Kadin 18-12-20 14:25

Jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

Kanserin ya da üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların hem erken tanısını koyan hem de tedavisinin yapılmasında rol oynayan jinekoloji bölümü, kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Haber 07-12-20 14:17

Tüm ezberler bozulacak! 5 vajina efsanesi

Her vajina farklıdır, ancak cinsel bölgenizi çevreleyen yaygın efsaneler, cinsel sağlık söz konusu olduğunda birçok insanı utandırmıştır. Yapılan araştırmalara göre de kadınların yüzde 75'i vajinasını tanımıyor. Hal böyle olunca sizi bilgilendirmek istedik ve 5 vajina efsanesini bir araya getirdik.

Kadin 02-12-20 08:34

Hollandalı jinekolog en az 17 kadını spermlerini kullanarak hamile bıraktı

Hollanda'da tüp bebek ve suni döllenme tedavisinin öncülerinden biri olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı (jinekolog) Jan Wildschut'un, en az 17 kadının hamile kalması için kendi spermlerini kullandığı açıklandı.

Haber 06-10-20 13:11

Her beş dakikada bir kadına jinekolojik kanser teşhisi konuyor bu 6 işarete dikkat!

Her beş dakikada bir kadına jinekolojik kanser teşhisi konuyor ve her yıl 33 binden fazlası savaşı kaybediyor. Uzmanlar jinekolojik kanserlerle ilgili farkındalığın düşük olduğunu ve birçok kadının semptomları göz ardı ettiğini söylüyor. Ancak erken uyarı işaretleri hayat kurtarıyor.

Kadin 21-09-20 10:41

Hamilelikte 3. Hafta : 3 Haftalık Gebelik Gelişimi

Canım annem, hamileliğin 3. haftası benim için de senin için de en kritik dönem. Bu hafta bil bakalım ne oldu? Bir küçük sperm ile senin yumurtalarından biri döllendi. Henüz fark edilmeyecek kadar küçüğüm.

Kadin 29-06-20 13:46

Doğum yaptıktan sonra ilk adet ne zaman görülür?

Hamilelik süreci bir kadının 9 aylık süre zarfında vücudunda ve psikolojisinde oluşan değişiklikleri kapsıyor.

Kadin 23-06-20 14:28

Hamilelikte akıntı neden olur, ne zaman başlar?

Gebeliğin ilk aylarından son aylarına kadar anne adaylarında birtakım fiziksel ve ruhsal değişimler gözlenir.

Kadin 23-06-20 14:16

Spiral nedir, nasıl takılır ve daha fazlası!

Rutin doğum kontrol haplarını kullanmayı unutuyor ve takip edemiyorsanız; hormon almak istemiyor, ilaç kullanmak size daha zararlı geliyorsa, sizi bu dertlerden kurtarabilecek olan bir seçeneğiniz daha var o da spiral.

Kadin 23-06-20 14:16

Hamilelikte jinekolog seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Jinekolog seçimi, bir kadının hayatı boyunca yaptığı en önemli seçimlerden biri. Yetişkin her kadının, jinekolojik bir şikayeti olmasa da düzenli olarak doktorunu ziyaret etmesi ve rutin kontrollerini yaptırması gerekiyor. Bu ziyaretler hem kadın hastalıklarından korunmak, hem de hastalıkları erken teşhisle yakalamak bakımından büyük önem taşıyor.

Kadin 23-06-20 14:16

Gerçekten korkmalı mıyız? Tüm yönleri ile sezaryen doğum

Sezaryen doğum, normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı durumlarda karın bölgesine bir kesi açılarak, ameliyatla bebeğin dünyaya getirildiği bir yöntemdir.

Kadin 23-06-20 14:16

Kızlık Zarı Tam Olarak Nerededir ve Nasıl Bir Yapısı Vardır?

Tıp biliminde hymen ismiyle de anılan kızlık zarı, toplumda kadınların bekareti açısından önemli bir husus olarak görülmektedir.

Kadin 23-06-20 13:48

G noktası nedir, nasıl bulunur, nasıl uyarılır?

Ülkemizde cinselliğin bir tabu olarak görülmesi sebebiyle yıllardır gizemini koruyan G noktası, erkekler kadar kadınlar tarafından da hala keşfedilememiş durumda.

Kadin 23-06-20 13:43

Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalı?

Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, hamilelik döneminde diş bakımına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Kadin 07-04-20 15:08

Gizli kabus! Vajina sarkması ve rahim sarkması hakkında bilmeniz gerekenler

Kadınların gizli kabusu olarak bilinen vajina ve rahim sarkması çeşitli belirtilerle ortaya çıkıyor. Vajina ve rahim sarkması cinsel ilişkide haz kaybı, cinsel ilişki esnasında vajinadan hava sesi gelmesi, öksürürken idrar kaçırma gibi bulgularla ortaya çıkıyor. Peki kadınların utandığı için doktora gidemediği vajina ve rahim sarkması hakkında başka neler bilmeniz gerekiyor?

Kadin 08-01-20 13:58

Yeni araştırma! Talk pudrası yumurtalık kanserine neden oluyor mu?

Bir süre önce Kanadalı bilim insanları 'kadınların kullandığı talk pudrası solunduğu ve vajinal bölgeye uygulandığı takdirde yumurtalık kanserine neden olabilir' açıklaması yapmıştı. Söz konusu kişisel bakım ürünleri devinin ürettiği talk pudrası nedeniyle de kansere yakalandığını söyleyen 22 kadına 4,7 milyar dolar tazminat ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ancak yeni araştırmalara göre talk pudrası kullanmak ile yumurtalık kanseri geliştirmek arasında anlamlı bir bağlantı bulunamadı.

Kadin 08-01-20 10:36

Doğru bilinen yanlışlar! Erteleme hastalığı Vajinismus hakkında bilmeniz gerekenler

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, vajinismus hakkında doğru bilinen yanlışlar ile ilgili bilgiler verdi. İşte erteleme hastalığı olarak da bilinen vajinismus hakkında bilmeniz gerekenler.

Kadin 20-12-19 12:08

Elektrikli diş fırçalarınızı cinsel zevk almak için kullanmayın

İngiliz jinekolog Anne Henderson, kadınların hiçbir zaman mastürbasyon yapmak için elektrikli diş fırçası kullanmaması gerektiğini söyledi. Birçok kadının cinsel zevk için bu yöntemi tercih etmesi nedeniyle uyarıda bulunmak zorunda kaldığını söyleyen Henderson, 'lütfen yapmayın! Bu yöntem yırtılmaya ve travmaya yol açabilir' diyor.

Kadin 14-11-19 10:20

Vajen ve rahim sarkması kadınların yaşam kalitesini etkiliyor

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, vajen ve rahim sarkmasının kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Kadin 11-11-19 10:50

Adet döneminde kan alınır mı? Kan verilir mi? Tahlil yapılır mı?

Adetliyken kan bağışı yapmak isteyen kadının öncelikle kan durumu dikkate alınır. Yani hemoglobin değerleri, kan vermeye uygun görülüyorsa bağış yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak kan bağışında önemli ölçüde kan kaybı yaşanabileceği de unutulmamalıdır. Dolayısıyla kadının kanı alındıktan sonra bayılacak kadar kötü duruma geleceği düşünülüyorsa ve ve kan bağışının aciliyeti yoksa adet döneminin bitmesi beklenebilir.

Kadin 05-11-19 10:51

Genital siğilleri vakit kaybetmeden tedavi ettirin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir Yüzer, cinsel yolla kolayca bulaşan genital siğillerin vakit geçirmeden tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Yüzer, tedavide geç kalındığında genital siğillerin hızlı yayılma potansiyeline sahip viral bir hastalık olduğunun altını çizdi.

Kadin 04-11-19 12:21

İç çamaşırı modası da değişir! Yeni trend artık 'babaanne külodu' giymek

Bu yıl kadınların iç çamaşırı tercihleri değişti. Artık rahatlığı ön planda tutan kadınlar, Bridget Jones tarzı yani büyükanne külotları adı verilen iç çamaşırlarını tercih etmeye başladılar.

Kadin 18-10-19 14:37

Kadınların gizli korkusu idrar kaçırma

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, kadınların gizli korkusu idrar kaçırma konusunda önemli bilgiler verdi.

Kadin 10-10-19 13:53

Erkekler kadar kolay olmuyor! Kadınlar saç dökülme sorununu daha ağır yaşıyor

Saç Ekimi Uzmanı Songül Alçı, saç dökülmesinin kadınları da etkilediğini hatta erkeklere göre daha zor durumlar yaşadığını söylüyor.

Kadin 10-10-19 10:39

İki hastasına cinsel saldırıda bulunan ünlü jinekolog için karar verildi

Kendisine tedavi için gelen iki kadın hastasına özel muayenehanesinde cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan jinekolog Prof. Dr. F.S'nin yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme jinekolog F.S.'yi, iki mağdura yönelik "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan 11 yıl 8'er ay olmak üzere toplam 23 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Trend 01-10-19 22:00

Kadınlarda siğillerin hızlı yayılma potansiyeline dikkat

Cinsel yolla kolayca bulaşan genital siğillerin vakit geçirmeden tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Op.Dr. Esra Demir Yüzer, tedavide geç kalındığında genital siğillerin hızlı yayılma potansiyeline sahip viral bir hastalık olduğunu belirtti.

Kadin 30-09-19 16:20

Haz alamama, hava gelme gibi sorunlar vajen genişlemesinden kaynaklanıyor

Kadınlarda cinsel hayatın başlamasıyla vajenin esnemeye başladığını dile getiren Op. Dr. Esra Demir Yüzer, 'Bu esnemenin derecesi, Kişinin kollagen ve bağ doku yapısı, sigara ve alkol kullanımı, cinsel ilişkinin sıklığı, gebelik, menopoz gibi hormonal değişiklikler, özellikle travmatik olan normal doğumlar gibi faktörlere göre değişir' dedi.

Kadin 03-09-19 13:44

Kadınlar vajinalarındaki kokuları gidermek için çay ağacı yağı kullanıyor

Boğaz ağrısı için tuzlu suyun, öksürük için balın iyileştirme gücünü kuşkusuz kimse inkar edemez. Ancak doğal diye de her şeyi kullanmak doğru olmayabilir. Vajinadaki kötü kokuyu gidermek için kullanılan çay ağacı yağı da bunlardan biri. Uzmanlar kadınların kötü kokulardan kurtulmak için vajinalarına çay ağacı yağı kullandıklarını söylüyor. Ancak bunu sakın yapmayın diye de uyarıyorlar.

Kadin 28-08-19 09:20

Stres, sık boyama ve hamilelik nedeniyle saçlar travmaya maruz kalıyor

Saç Ekimi Uzmanı Songül Alçı, kadınlarda saç dökülmesine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Kadin 27-08-19 11:42

Vajinismus tedavisini ertelemeyin bahaneler üretmeyin

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir, “Vajinismus, tedavisi mümkün olan ancak tedavi edilmediğinde evliliklere zarar veren bir hastalıktır. Vajinismus, kadının tedaviye gelmesi için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle vajinismus ‘’erteleme hastalığı‘’ olarak da adlandırılır” dedi.

Kadin 23-08-19 14:36

Regl döngüsü kâbusa dönmesin! Cinsellikten ve doğurganlıktan iyi şekilde yararlanabilirsiniz

Ruh hali, şişkinlik, kramp... Regl zamanının birçok kadın için kâbus gibi geçtiği bir gerçek. Ancak aylık döngü aslında tamamen kasvetli geçen bir süreç değil. Jinekolog Charles Kingsland, ''Kadınlar hormonları ile ne olup bittiğini net bir şekilde kavrarlarsa, adet döngüsünden en iyi şekilde yararlanabilirler'' diyor.

Kadin 04-07-19 09:35

'Regl dönemini erken bitirmek için kanınınızı vakumlamayın' uyarısı!

Regl dönemleri erken bitsin diye 'vajinaya süpürgeyle vakumlama yapılıyor' iddiası şaşkına çevirdi. İddiayı ortaya atan ABD'li bir hemşire Twitter'dan yayınladığı mesajda şöyle diyor: ''Hanımlar... Lütfen regl dönemlerinizi erken bitirmek için vakumlama yapmayın!''

Kadin 10-06-19 16:06

Porno izlemek kadınları nasıl etkiliyor?

Pornonun erkekler üzerindeki etkisi birçok araştırmaya konu oldu, ancak kadınları nasıl etkilediğiyle ilgili bilinenler çok az.

Kadin 04-06-19 08:54

Bu yöntemde kontrol anneye veriliyor! İşte aktif doğumun 7 sırrı

Aktif doğum ülkemizde yeni yeni duyulan bir kavram. İlk kez duyanların biraz şaşkınla ve biraz da merakla karşıladıkları bu kavram, İngiliz ünlü aktivist Janet Balaskas tarafından tüm dünyaya yayılmaya çalışılıyor. Kavramı öğrenen anne adayları yeni ve iyi bir deneyimi yaşayacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Kadin 27-05-19 13:40