YURTHABER

Kadın cezaevinde taciz iddiası

Aliağa İlçesi'ndeki Yenişakran Cezaevi'nde kalan kadın mahkumların, zorla soyundurularak arandığı, taciz edildiği ileri sürdü

Kadın cezaevinde taciz iddiası

İzmir'de Çağdaş Hukukçular Derneği Şubesi üyeleri, bazı bölümleri faaliyete geçen Aliağa İlçesi'nde bulunan Yenişakran Cezaevi'nde kalan kadın mahkumların, zorla soyundurularak arandığını, taciz edildiğini ileri sürdü. Dernek yöneticileri, cezaevi idaresi ve çalışanları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Konak'taki dernek binasında açıklama yapan yönetim kurulu üyesi avukatlardan Nergis Tuba Aslan, "Cezaevinde kalan kişilerin de insan olduğu, onurlu yaşamaları gerektiği unutulmamalıdır" dedi. Aliağa İlçesi'nde yeni açılan Yenişakran Cezaevi'ne kabul işlemleri sırasında kadın mahkumların çıplak aramaya tabi tutulduğunu, üzerlerindeki iç çamaşırları da dahil tüm kıyafetlerini çıkarmaya zorlandıklarını, bu uygulamaya karşı çıkanlara şiddet uygulandığını, elle taciz edildiklerini iddia eden avukat Aslan, şöyle konuştu:

"Şubat ayında Buca, Bergama ve Uşak cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yapımı tamamlanmayan Yeni Şakran kampus cezaevine sevk edildiler. Böylece bir kampus cezaevi daha tamamlanmadan ve sorunlarla açılmış oldu. Derneğimiz üyesi avukatların yaptığı ziyaretlerde kendisiyle görüşülen mahkumların tamamı benzer ve ciddi yakınmalar dile getirmişlerdir. Cezaevine kabul işlemleri sırasında kadın mahkumların çıplak aramaya tabi tutulduğu, üzerlerindeki iç çamaşırları da dahil tüm elbiselerini çıkarmaya zorlandıkları, bu uygulamaya karşı çıkanlara şiddet uygulandığı, elle taciz edildikleri, bacak araları ve göğüs bölgelerinin de aynı şekilde arandığı tespit edilmiştir. Bunun yanında yemek, barınma, sağlık ve hijyen sorunları da cezaevi kampüsünde hat safhaya çıkmıştır. Hemen hemen her mahkumun benzer yakınmalar dile getirmesi, yeni açılan cezaevinin bundan sonra çizeceği yolun ve takınacağı tutumun habercisidir. Cezaevinde kalan kişilerin de insan olduğu, onurlu yaşamaları gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenlerle cezaevi yönetimi, görevlileri ve çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunup sürecin takipçisi olacağız."

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler