YURTHABER

Medical Park Üroloji Kliniği’nden Başarılı Operasyon

Medical Park Hastanesi’nde yapılan başarılı operasyonla tek böbreği çalışan ve her iki kalçasında protez bulunan...

Medical Park Üroloji Kliniği’nden Başarılı Operasyon

Medical Park Hastanesi’nde yapılan başarılı operasyonla tek böbreği çalışan ve her iki kalçasında protez bulunan 85 yaşındaki hasta, 2 yıldır çektiği böbrek taşı rahatsızlığından kurtuldu.

Böbrek taşı şikayetiyle birçok farklı hastane dolaşan Miyasete Bozgeyik (85), geçici olarak takılan ve yılda bir kez değiştirilmesi gereken stentler de fayda etmez hale gelince riskli olmasına rağmen ameliyat olmaya karar verdi. Her iki kalçasında protez bulunan ve tek böbrekle yaşayan yaşlı kadının tetkik sonuçlarını Ankara’da ameliyat olur umuduyla başka bir uzman hekime gösteren aile, son çare olarak Medical Park Gaziantep Hastanesi Üroloji uzmanlarından Op. Dr. Abdülkerim Üstün’e başvurdu. Yapılan tetkiklerde Miyasete Bozgeyik’in sağ böbreğinde yaklaşık 4x5 cm büyüklüğünde taş olduğu ve laparoskopik cerrahi yöntemi ile çıkarılabileceği belirtildi. Riskli olan operasyon için aileden ve hastadan onay alınması ile ameliyata karar verildi. Anestezi ekibinin yaptığı gerekli incelemeler ve hazırlıklar tamamlanınca operasyon başlatıldı. Hastanın dayanılmaz sancılar çekmesine sebep olan sağ böbreğindeki 4 santimlik büyüklüğündeki taş, pnömatik cihaz ile parçalara ayrılarak çıkarıldı. 104 parçaya bölünen taşlar yaklaşık 2 saat süren başarılı bir operasyon ile hastanın böbreğinden çıkarıldı.

Zor bir ameliyat geçiren ve 2 yıldır çektiği ağrılarından kurtulan Miyasete nine, “Önce Allah’ın, sonra Dr. Abdülkerim Bey’in sayesinde sağlığıma kavuştum. Ameliyat öncesinde, ameliyat sırasında ve servise çıkarıldığımda sağlığıma kavuşmamda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Rabbim ne muratları varsa versin” dedi.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdülkerim Üstün, böbrek taşı operasyonlarında ameliyatı riskli görülen hastalara takılan üriner sistem kateterinin yılda bir değiştirilmesi gerektiğini, aynı zamanda hastalarda idrarda yanma, ağrı ve idrar kaçırma gibi bazı sorunlar yaşandığını belirterek, “Özellikle de böyle çift kalça protezi olan bir hasta için yılda bir kez ameliyat masasına yatmak oldukça riskli bir durumdur. Bu nedenle hastamızı ‘perkütan nefrolitotomi’ (kapalı böbrek taşı operasyonu) dediğimiz yöntemle ameliyat ettik ve çok şükür hastamızı sağlığına kavuşturduk” şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler