YURTHABER

Milletvekili Turhan Akarca toprağa verildi

Eski DP Muğla milletvekili Turhan Akarca toprağa verildi

Milletvekili Turhan Akarca toprağa verildi

Muğla ili, Milas ilçesinde yaşayan ve 1954–1960 yılları arasında DP Muğla Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan emekli milletvekili Ali Turhan Akarca 89 yaşında vefat etti.

89 yaşında vefat eden Akarca’nın cenazesine Milas Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, cenazesine eski Muğla Milletvekili İrfettin Akar, Umur Akarca, eski CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Enver Tuna, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Süleyman Saylak, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, vatandaşlar ve akrabaları katıldı.

Ali Turhan Akarca’ya ilk tören bir dönem belediye başkanlığı yaptığı Milas Belediyesi binası önünde düzenlendi. Törenin ardından Akarca’nın cenazesi Ulu Camine götürüldü. Akarca’nın cenazesi Ulu Cami’de kılınan namazın ardından Milas Şehir Mezarlığı’na defnedildi. (Ümit KESKİN/Milas/Muğla)

Ali Turhan Akarca Kimdir?

Milas'lı bir ailenin çocuğu olarak 1922 yılında İstanbul da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da İngiliz ve Türk liselerinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

1950-1954 yıllarında Milas Belediye Başkanlığı, 1954-1960 yıllarında T.B.M.M. de Muğla Milletvekili olarak görev yaptı. 1963 yılından bu yana Milas'ta Çiftçilik yapıyordu. İki oğlu var.

Turhan Akarca'nın 1954 yılında kardeşi Prof. Dr. Aşkıdil Akarca ile yazdıkları "Milas" adlı bir eseri yayınlanmıştı.

Turhan Akarca'nın 1993 yılında yıllarca Muğla ili ilçe ve köylerinden duyup derlediği "Muğla İli Atasözleri ve Deyimler" adlı eseri yayınlanmıştı.