YURTHABER

Mucit Motorsiklet Tamircisi Kendi Arazi Aracını Üretti

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Şaban İpek isimli motorsiklet tamircisi 'Türkish Trax' ismini verdiği...

Mucit Motorsiklet Tamircisi Kendi Arazi Aracını Üretti

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Şaban İpek isimli motorsiklet tamircisi 'Türkish Trax' ismini verdiği arazi aracını üretti. 4 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığındaki araç, dört tekerden çekiş özelliğine sahip. Motor ve diferansiyelleri yurt dışından getirilen aracın diğer kısımları Çerkezköy'de üretilmiş.

Off road merakı yüzünden Türkish Trax’ı ürettiğini söyleyen 33 yıllık motorsiklet tamircisi Şaban İpek aracın hikayesini şöyle anlattı: "Benim off road merakım var. Bu merakımı gidermek için standart bir araç yerine sıra dışı bir araç üretmek istedim. Araçta kullanmak için eski bir 4 çeker kamyonet aldım. Bu aracın motor ve difransiyallerini söktüm. Diğer aksamlarını atölyemde kendi imkanlarımla birebir ürettim. Bu aracın normal arazi şartlarında gidemeyeceği çıkamayacağı herhangi bir tepe veya engel yok. Her türlü arazi koşullarına uyum sağlayabiliyor. Roll cage sistemi denen çelik kafes sistemiyle üretildi. Güvenlik açısından sürücü ve yanındaki yolcuya aracın devrilmesi takla atması durumunda herhangi bir yaralanma veya ölüm söz konusu değil. Bu araçlar özel çekme çelik borularla üretildiği için görüldüğü gibi kullanıcıların ve şoförün oturduğu kabin çok sağlam bir şekilde dizayn edilmiş.