MAGAZİN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Münir Özkul kavuğunu Ferhan Şensoy'a devretmişti

“Türk Tiyatrosu”nun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan Kavuk'un yeni sahibi Rasim Öztekin. Kel Hasan Efendi'nin Kavuk'unu daha önce sırasıyla İsmail Dümbüllü, Münir Özkul ve Ferhan Şensoy taşımıştı.

Münir Özkul kavuğunu Ferhan Şensoy'a devretmişti

Türk tiyatrosunun güldürü yeteneğini simgeleyen 'Kavuk' Kel Hasan Efendi kavuğu Münir Özkul'dan Ferhan Şensoy'a ondan da yeni sahibi Rasim Öztekin'e teslim edilmişti.

Kavuğu devralan Rasim Öztekin yaptığı açıklamada “Bu çok önemli bir şey. Yani bu işin 'Nirvana'sı denilebilir. Çok onurlu bir şey. Aynı zamanda da bir o kadar sorumluluk taşımam gereken bir şey."

1463087533606

KAVUĞUN ÜÇÜNCÜ SAHİBİ MÜNİR ÖZKUL'DU

Kel Hasan Efendi Kavuğu “Türk Tiyatrosu”nun güldürü geleneğinin nişanesi sayılıyor. Kel Hasan Efendi Kavuk’u öğrencisi İsmail Dümbüllü’ye devretmişti. İsmail Dümbüllü ise bir dönem geleneksel tiyatro ile ilgilenen sinema sanatçısı Münir Özkul'a devretmişti. Dümbüllü, Özkul’u 1967-1968 yılları arasında Arena Tiyatrosu’nda. ‘Kanlı Nigar’ piyesindeki ‘Kavuklu’ rolünde izlemişti. 1968 yılında Özkul’un yeteneğinin nişanesi olarak bir törenle Kavuk’u devretmişti.

fft99_mf6932517

Özkul ise Kavuk’u 1989 yılında Ferhan Şensoy'a devretmişti.

,L_xbR9DS70CMtoBcx4rv_A

Öztekin törende yaptığı konuşmada Kavuk’un, Kel Hasan Efendi'den, İsmail Dümbüllü, ardından Münir Özkul, daha sonra da Ferhan Şensoy'a devredildiğine işaret ederek, "Bu çok önemli bir şey. Yani bu işin 'Nirvana'sı denilebilir. Çok onurlu bir şey. Aynı zamanda da bir o kadar sorumluluk taşımam gereken bir şey. Ustam bu onuru bana verdi" dedi.

Express

En Çok Aranan Haberler