YURTHABER

Muradiye'de Barış Töreni

Van'ın Muradiye ilçesinde kavgalı olan iki aile arasındaki husumet, Çaldıran Belediye Başkanı Ferman Yıldırım ve...

Muradiye'de Barış Töreni

Van'ın Muradiye ilçesinde kavgalı olan iki aile arasındaki husumet, Çaldıran Belediye Başkanı Ferman Yıldırım ve aşiret büyüklerinin araya girmesi üzerine barışla sonuçlandı.

Muradiye'de Evren ve Çoksu aileleri arasında yaşanan tartışma kavgaya dönüşmüş ve Şemski aşiretine mensup Sıddık Çoksu bıçakla yaralanmıştı. Olayın daha fazla büyümemesi için Şemski ve Mukuri aşiretleri Çiçekli köyünde bir araya gelerek barış yemeği düzenledi. Çaldıran Belediye Başkanı Ferman Yıldırım, aşiret büyükleri ve kavgalı ailelerin büyüklerinin katıldığı yemekte taraflar husumete son noktayı koyarak el sıkıştı.

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ferman Yıldırım, bu tür kavgaların değişen dünyada yeri olmadığını, ailelerin olaylarda daha sağduyulu ve soğuk kanlı olması gerektiğini belirtti. Yıllardır bölgenin kanayan yarası olan kan davası ve aşiret kavgalarına bir son verilmesi, insanların kardeşçe, huzur için de beraber yaşaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, bu tür olayların bölgede bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Yenilen yemeklerin ardından barışan taraflar köyden ayrıldı.