YURTHABER

Prof.Dr. Oral: "Propolis doğurganlığı arttırıyor"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.

Prof.Dr. Oral: "Propolis doğurganlığı arttırıyor"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özay Oral, doğal bir arı ürünü olan propolisin güçlü antioksidan etkisi ile yumurtaların kanlanmasına yani beslenmesine destek olabileceğini ve böylece yumurtanın rahime tutunma şansını artırabileceğini belirtti.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özay Oral, infertilitede propolis ve arı sütü desteğini önerdi. Yapılan bilimsel çalışmalardan bahseden Oral, “2018 yılında Kermanshah Üniversitesi’nde arı sütünün infertilite tedavisi üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışmaya 32 kadın katılmış, katılımcılar 3’ü deney grubunu, 1’i ise kontrol grubu olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Deney gruplarına 14 gün boyunca sırasıyla 50 mg/kg/gün arı sütü, 75 mg/kg/gün arı sütü ve 100 mg /kg/gün arı sütü verilmiş, kontrol grubuna ise sadece 0.5 ml distile su verilmiştir. Çalışmada; arı sütü takviyesi alan kadınların yumurtalarında, almayanlara göre, büyüme ve gelişmenin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak tedaviye destek olarak düzenli arı sütü tüketiminin doğurganlık arttırıcı etkisi olduğu belirtilmiştir” diye belirtti.
Oral, ayrıca doğal bir arı ürünü olan propolisin güçlü antioksidan etkisi ile yumurtaların kanlanmasına yani beslenmesine destek olabileceğini ve böylece yumurtanın rahime tutunma şansını artırabileceğini belirtti.

Erdoğan: "İnflamasyonun azalmasına ve bağışıklığın desteklenmesine yardımcı "
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan ise tamamlayıcı tıp alanında ginsengin güçlü antioksidan özelliği ile öne çıktığını, vücutta inflamasyonun azalmasına ve bağışıklığın desteklenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ginseng’in erektil disfonksiyonda destekleyici olarak kullanılabileceğine dair yayınlar olduğunu ve libido arttırıcı etkisi ile ön plana çıktığını da belirtti.
Erdoğan, erektil disfonksiyonda ginseng kullanımı ile ilgili yapılmış bir bilimsel çalışma kapsamında, "Ginsengin etkinliğinin değerlendirildiği 7 randomize plasebo kontrollü gruptan oluşan 24