YURTHABER

'Stresinizi yönetebilirseniz sedefinizi kontrol altına alabilirsiniz'

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr....

'Stresinizi yönetebilirseniz sedefinizi kontrol altına alabilirsiniz'

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Yaylı, sedef hastalığını tetikleyen en önemli sebeplerin başında stres ve travmaların geldiğini belirterek, “Stresimizi yönetebilirsek sedefimizi kontrol altına alma şansımız artar.” dedi.
‘Sedef Hastalığı Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Yrd. Doç. Dr. Yaylı, sedef hastalığının nedeninin henüz yüzde 100 belirlenemediğini söyledi. Bağışıklık sistemi ve genetik yatkınlığı olan kişilerde hastalığa rastlandığını dile getiren Yaylı, anne veya babasından birinde hastalık varsa çocukların yüzde 10’unun, her ikisinde olması halinde ise çocukların yüzde 50’sinde sedef hastalığının görüldüğüne işaret etti.
Toplumun yüzde 10’unda sedefe yatkınlığı oluşturan bir genin bulunduğunun altını çizen Yaylı, ancak bu kişilerin yüzde 1’inde hastalığını ortaya çıktığı bilgisini verdi. Yaylı, hastalığın bir çevresel faktör ile tetiklenmesi sonucunda ortaya çıktığını ifade etti. Sedefi tetikleyen en önemli sebeplerin başında stres ve travmaların geldiğini kaydeden Yaylı, “Stresimizi yönetebilirsek sedefimizi kontrol altına alma şansımız artar.” dedi.
Hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavinin henüz olmadığına işaret eden Yaylı, uygulanan mevcut tedavilerle hastalığın kontrol altına alınabildiği ve kişinin daha rahat bir hayat sürmesinin sağlandığını anlattı.
Tedavide erken tanının önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Yaylı, “Eklemlerle ilgili olanlar erken tedavi edilmediği taktirde kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Deriyle ilgilin olanlar da etkin tedavi uygulanmadığı taktirde uzun vadede kalp-damar hastalıklarına da yol açabiliyor. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi sürecinin iyi takip edilmesi önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı.
KTÜ Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Aksu Arıca da sedef hastalarının stres, sigara, alkol ve asitli içeceklerden uzak durması gerektiğine vurgu yaptı. Arıca, özellikle stresi tetikleyen faktörlerden uzak durulmasının tedavi başarısını artıracağına ifade etti. Tedavide pozitif düşüncenin de önemine işaret eden Arıca, hastalara sağlıklı beslenme ve sağlıklı hayat alışkanlıkları kazanmaları önerisinde bulundu.