SPOR

TFF'den devrim gibi 'yabancı' kararı

TFF'nin 6 Ocak'ta düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacağı yabancı oyuncu kararında bir devrime hazırlandığı ortaya çıktı.

TFF'den devrim gibi 'yabancı' kararı

Gelecek sezondan itibaren uygulamaya konulacak sisteme göre borcu az olan kulüp daha çok, borcu çok olan kulüp daha az yabancı oyuncu transfer edebilecek. Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, Futbol Federasyonu, yıllardır tartışma konusu yapılan yabancı oyuncu sayısında son noktayı önümüzdeki hafta koyacak. 6-7 Ocak’ta düzenlenecek, Yıldırım Demirören, Servet Yardımcı ve Fatih Terim’in de katılacağı Uluslararası Antrenör Semineri’nde önümüzdeki sezondan itibaren yabancı sayısının serbest olacağı açıklanacak ancak bazı kriterler getirilecek.

Bu kriterler ise beklenildiği gibi “milli olma kriteri” değil “mali kriterler” olacak. Ayrıca “altyapı kriteri” de gözönünde bulundurulacak. Kulüplerin batma noktasına geldiğini gören başkan Yıldırım Demirören, bundan böyle özellikle mali disiplin konusunda taviz vermeme kararı aldı. Kulüplerin aynı anlayışla yönetilmeleri halinde borç batağından asla çıkamayacaklarını düşünen federasyon yönetimi de Türk futboluna yeni bir soluk getirecek bir dizi önlemler aldı.

YARDIMCI: BÜYÜK ÖLÇÜDE GÖRÜŞ OLUŞTU

Federasyon 6 aydır sürdürdüğü yabancı serbestliği konusundaki çalışmalarını ise yüzde 95 oranında tamamladı. Fatih Terim’in yanı sıra federasyonun profesyonel kadrolarının da önerileri dikkate alınarak yönetim kurulunda görüş birliğine varıldı. Başkan Vekili Servet Yardımcı, “Yabancı oyuncuda belirleyeceğimiz yol konusunda uzun zamandır çalışıyoruz. Büyük ölçüde bir görüş oluştu. Önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

BORÇSUZ GENÇLERBİRLİĞİ İSTEDİĞİ KADAR ALABİLECEK

Federasyonun gelecek sezon başından itibaren uygulamaya koyacağı sisteme göre borcu az olan kulüp daha çok, borcu çok olan kulüp daha az yabancı oyuncu transfer edebilecek. Örneğin Türkiye’de borcu bulunmayan tek kulüp olan Gençlerbirliği istediği sayıda yabancı oyuncuyu kadrosuna katabilecek. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’a ise borçları ile orantılı olarak farklı farklı sayılarda yabancı oyuncu transferi hakkı tanınabilecek.

ALTYAPIDAN EN AZ 6 OYUNCU

Federasyon yabancı oyuncuyu serbest bırakırken UEFA’nın mali kriterlerini baz alacak ve kulüplere aynen uygulayacak. Tam anlamıyla mali disiplin getirilecek. Kulüplerin borçları gelirlerini asla aşamayacak. Kulüplere verilecek lisans konusunda bundan böyle tolerans gösterilmeyecek. Yeni sezondan itibaren uygulanacak değişiklikler konusunda bir ciddi adım da altyapılar için atılacak. Kulüpler federasyona sezon başında bildirdikleri geniş kadrolarında altyapıdan en az 6 tane oyuncuya yer vermek zorunda kalacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Yaani fener yabanci alsin digerleri alamasin.helal olsun azize.fenerasyonu elinde top gibi oynuyo.hickimsede bisey diyemiyo.şikebahce avrupaya gidemezken yabanci sinirlamasi olsun şikecibahce avrupaya gidecegi sene yabanci sinirlamasi kalksin.fatih terim e de yaziklar olsun.ben bjk gs trabzonun yerinde olsam bunu imzalamam.yabanci kisitlamasi aynen devam etsin.öyle ya bir kulup bile imzalamasa yabanci sinirlamasi kalkmiyordu hani.fenevbahce imzalamadi diye gecen senelerde kalkmamisti.
Çok saçma bir sistem olur. Türkiye de futbol zaten bitik yabancı oyuncular salla başı al maaşı hesabı oynuyor . Futbol kalitesi düşücek . TFF bir kere mantıklı bişi yapsa dişimi kırıcam . Yabancı futbolcu ile uğraşacana alt yapı kursun .80 kusur ilde futbol okulu açsın ve yetenekli oyuncuları özel himayeye alsın. Bunu dediğim olayı Fb - Gs bireysel olarak yapıyor buna TFF el atması lazım destek yardım. Fenerbahce - galatasaray futbol okulları ile tek başlarına olmaz. 10milyon eurodan aşağı hiçbir yabancı futbolcu gelmez. Zaten futbol anlayışını artık çözdüler Türkiyede.
Yorumum beğenilmediğine göre anlaşılan mermim doğru yerlere gitmişki acıtmış düşüncem . Çok eleştri gizli hayranlıktır.
Takımlara maç yaptırmaya gerek yok en az borcu olan şampiyon olsun sıralamada borca göre yapılsın saçmalamayın kulüplerin mali yapısı elbette çok önemli ama futbolun güzelleşmesi için çalışmalar yapmalı birde beşiktaş'ı batırıp giden Demirören'in bu işin içinde olması çok abes olmuş. Başarılı olmak için transfer yaparsın bazan tutmaz zarar edersin bu işin doğasında var. Gençlerbirliği Diegoyu Dembabayı sneijderi alabilirmi veya alır mı hayır almaz veya alamaz çünkü hedefi asla şampiyon olmak değil. Asıl amacı oyuncu pazarlamak.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler