YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Vali Kızılcık Ktü Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencileri İle Buluştu

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı’nın kuruluşunun 20. yılı...

Vali Kızılcık Ktü Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencileri İle Buluştu

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı’nın kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin derslerine katılarak dünyadaki değişen yönetim parametreleri ve bilgi deneyimleri hakkında bir konferans verdi.

Konuşmasında doktora konusu olan ‘Liberal batı demokrasilerinde yerel yönetimler’ adlı ilk tezinin reddedildiğini belirten Vali Kızılcık, öğrencilere ‘reddedilebiliyoruz’ diyerek hiç bir zaman yılmamaları için önerilerde bulundu. Kızılcık, öğrencilerden zorluklar karşısında yılmamalarını, bilakis mücadeleci olmalarını istedi. Vali Kızılcık öğrencilere ‘Liberal batı demokrasilerinde yerel yönetimler’ adlı tezinden bahsederken, “Liberal Batı demokrasilerini incelediğinizde felsefi ve sosyolojik akımlarını incelediğinizde hayatın akışını incelemiş oluyorsunuz. Niçin Ademi Merkeziyetçilik vardır? Niçin Üniter devlet anlayışı vardır. Orada insana verilen değerin düşüncelerde neye dayandığını görüyoruz. 2 binli yıllara kadar herkes genel müdürlükten bahsederken günümüzde CEO’lar ortaya çıktı. Bunlar şirket yönetimindeki zihniyet değişim ve dönüşümün ifadesidir. Tabi iş sadece isim farklılığından kaynaklanmıyor. Bakış açısı ve kalite farkı var. Bununda bir felsefi bir değişim olduğunu görürsünüz” diye konuştu.

Trabzon’un jeopolitik önemine değinen Vali Kızlcık Dünya Bankası’nın Sürdürülebilir Şehirler yarışmasına katıldığını belirtti. Kızılcık “Yarışan Şehirler arasında öncelikli olmamız için güçlü ve zayıf yanlarımızı ortaya koymalıyız. Arazimiz sınırlı olsa da 50 bin civarında öğrencisiyle KTÜ’müz var. Ayrıca NATO’nun askerlerini Trabzon üzerinden çekilmesi jeopolitik bakımdan gücümüzü ortaya koyuyor. Jeopolitik merkez olmamız için deniz, kara, havayolu olan Trabzon’un tren yolunu da gerçekleştirdikten sonra jeopolitik üs olmamızı sağlayacaktır” dedi.

Konferansın sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Vali Kızılcık, KTÜ Radyo’nun da canlı yayın programına katılarak Trabzon’la ilgili yürütülen projeleri anlattı.

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler