YURTHABER

1 Mayıs Kutlamalarında Bayrak Gerginliği

Gaziantep’te 1 Mayıs kutlamaları sırasında Türk bayrağı açan bir grup ile bayrağın indirilmesini isteyen bir...

1 Mayıs Kutlamalarında Bayrak Gerginliği

Gaziantep’te 1 Mayıs kutlamaları sırasında Türk bayrağı açan bir grup ile bayrağın indirilmesini isteyen bir başka grup arasında kavga çıktı. Karşıt grupların birbirinden uzaklaşması sağlanmaya çalışılırken su şişeleri havada uçuştu.

Gaziantep’te 1 Mayıs kutlamalarının durağı İstasyon Meydanı oldu. Sivil toplum kuruluşu, sendika ve siyasi parti mensupları, polis kontrolünde alana alındı. Grupların alanı doldurmaya başladığı sırada, CHP İl Başkanlığı’na ait olan ve basın mensuplarının kutlamayı takibi için tahsis edilen aracın üzerinde Türk bayrağı açıldı. Bunun üzerine aracın yanında bulunan marjinal sol gruplar, bayrağın indirilmesini istedi. Bayrak indirilmeyince, aracın üzerine su şişeleri fırlatıldı. Basın mensuplarının da bulunduğu aracın önünde bir anda gerginlik artarken, aracın alan dışına çıkartılması anonsu yapıldı.

Bayrağa tepkiyi bazı sendika üyeleri, düdüklerle protesto etti. Yaşanan bu olayın hemen ardından marjinal grupların arasında yine bayrak olayından dolayı kavga çıktı. Güvenlik güçleri, kavgayı ayırmaya çalışırken, gruplardan birini, olayların büyümemesi için alan dışına almaya çalıştı.