YURTHABER

29 Ağustos’ta Giresunlular Afyon’da şehitleriyle buluşuyor

Giresunlular Kurtuluş Savaşı’nın Afyon’daki kahramanlarıyla buluşuyor

29 Ağustos’ta Giresunlular Afyon’da şehitleriyle buluşuyor

Giresunlular Kurtuluş Savaşı’nın Afyon’daki kahramanlarıyla buluşuyor.

Kurtuluş Savaşı sırasında işgal görmeyen tek vilayet olan Giresun’dan yola çıkan ve 2 Alay gönüllü askerle vatanı savunurken Afyon’da şehit düşen Giresunlu kahramanların torunları, atalarını yalnız bırakmıyor.

Yüzlerce Giresun sevdalısı da, 29 Ağustos’ta şehitliklerinin yıldönümünde, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarıyla buluşacak.

Bundan önceki senelerde 29 Ağustos günü büyük bir coşkuyla Afyon İscehisar’daki Giresun Şehitliği’ne ziyarette bulunan Giresunlular, bu yıl çok daha kalabalık bir organizasyonla atalarıyla

kucaklaşmaya gidiyor. Vatanlarını savunurken şehit düşen 42. ve 47. Gönüllü Alayların askerlerinin bulunduğu Afyon İscehisar Giresun Şehitliği, yüzlerce Giresunluyu misafir etmek için bekliyor.

Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan yaptığı açıklamada, Afyon Giresunlular Şehitlik ziyaretinin bir tek kuruma ait bir organizasyon değil, bütün Giresunlulara ait olduğunu ve her bir Giresunlunun

Afyon ziyaretine katılmasını arzu ettiğini bildirdi.

Turan, Giresun derneklerine seslenerek, Afyon Şehitliği ziyaretine sahip çıkılmasını beklediğini de sözlerine ekledi. İstanbul, Bursa ve Giresun başta olmak üzere Giresunluların yoğun olarak yaşadıkları yurdun değişik yerlerinden yoğun bir katılım beklediklerini bildiren Turan, İstanbul’dan kaldırılacak otobüslerle ulaşım sorununun hafifletilmeye çalışıldığını kaydetti.

Başka bir ilde kendi şehrinin adını yaşatan şehitlerin çok büyük bir onur vesilesi olduğunu ifade eden Turan, “Bu, dünya tarihinde örneği olmayan bir durumdur. Giresunlular olarak bunun gururunu ve onurunu yaşamakta haklıyız. Bu yüzden de Giresunlu bütün hemşerilerimi 29 Ağustos’ta Afyon İscehisar’da bulunmaya ve Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan dedelerimizin onurlu mücadelesinin ruhuyla buluşmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Turan, Afyon Giresun Şehitliği gezisi ile ilgili katılım ve bilgi konusunda Afyon Giresun Şehitliği Komisyonu Başkanı Abdullah Yümsel’le irtibat kurulabileceğini söyledi.