YURTHABER

Acıpayam Eğitim Sevdalıları Derneği Ücretsiz Tercih Çadırı Kurdu

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde faaliyet gösteren Eğitim Sevdalıları Derneği (ESDER) tarafından sınavlara giren öğrencilerin doğru tercih...

Acıpayam Eğitim Sevdalıları Derneği Ücretsiz Tercih Çadırı Kurdu

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde faaliyet gösteren Eğitim Sevdalıları Derneği (ESDER) tarafından sınavlara giren öğrencilerin doğru tercih yapabilmesi için tercih çadırı kuruldu. ESDER Başkanı Levent Serim, yaptığı açıklamada Çarşı Meydanı'ndaki çadırıa 8-18 Temmuz 2013 arasındaki YGS, LYS ve SBS'de başarılı olan öğrencilere hizmet vereceklerini bildirdi. Derneğe kayıtlı dört öğretmenin, daha önceden Denizli Rehberlik Araştırma Merkezi’nin koordinatörlüğünde yapılan tercih danışmanlığı eğitim seminerine katıldığını belirterek, "Tercih çadırında görev alan öğretmenlerimiz, yaz tatillerini yarıda keserek ve hiçbir ücret almadan öğrencilerimize danışma hizmeti verecek. Danışma bürolarının tüm masrafları dernek tarafından karşılanacak, öğrenci ve velilerinden hiçbir ücret talep edilmeyecek." dedi. Bütün öğrenci ve velileri davet eden Serim, "Doğru tercih, doğru meslek ve güzel bir gelecektir." diye konuştu.

Sabah saatlerinden itibaren hizmet veren merkezde bulunan danışman öğretmenlerden Gökhan Semercioğlu ise şu ana kadar 150 öğrencinin tercih yaptığını kaydederek, "Üniversiteye girişte en önemli aşama olan tercihler, bir insanın hayat rotasını belirlemede önemli bir vazife görüyor. Bu nedenle tercih yapılırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu aşamada, alınan puanla tercih edilen bölümün aynı yüzdelik dilimde yer alması da büyük önem taşıyor. Puandan çok, yüzdelik dilime önem verilmesi gerekiyor. Elimizdeki tercih motoru sayesinde öğrencilerle bu aşamayı daha hızlı geçiyoruz." dedi.

Danışman öğretmenlerden Oğuz Önder de tercihlerde aile fertlerinin bazen çocuğu yanlış yönlendirdiğine ve kendi hayallerini onlar üzerinde gerçekleştirme düşüncesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek, "Bu çok yanlış bir tercih yöntemi. 'Ben olmadım, bari çocuğum olsun.' demeyin." şeklinde konuştu. Önder, puana göre tercih sıralaması yapanlar bulunduğunu fakat bunun büyük bir hata olduğunu vurgulayarak, "Bu hataya yalnızca aileler değil, bazı eğitimciler de düşüyor. Gerçek tercih, öğrencinin ilgi ve yeteneklerine göre belirlenen tercihtir. Üniversite okusun diye tercih yapılmaz. Öğrenci önce kendini tanımalı, sonra mesleğini seçmelidir." dedi.