YURTHABER

Adana'da Tarihi Eser Operasyonu

Adana'da jandarma bünyesinde kurulan özel ekip, tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmıyor. Kozan ilçesinde bir evde...

Adana'da Tarihi Eser Operasyonu

Adana'da jandarma bünyesinde kurulan özel ekip, tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmıyor. Kozan ilçesinde bir evde ve otomobilde yapılan aramada çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. 5 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Adana'nın tarihi ören yerleri ve sit alanlarına yakın bölgelerde, yurtdışı bağlantılı olarak tarihi eser kaçakçılığı olacağı yönünde duyumlar alınması üzerine, jandarma özel bir ekip oluşturdu.

Ekipler, Kozan ilçesi, Mahmutlu Mahallesi'nde İ.A.isimli şahsın evinde yaptığı aramada tarihi nitelikte olan 1 adet yüzük, 1 adet 170x60x18 santim ebatlarında beyaz mermer üzerine oyma olarak işlenmiş çocuk figürleri ve insan kafası figürü olan tarihi eserler ele geçirildi. Evin sahibi İ.A. gözaltına alındı.

Tarihi eserler Adana Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Kozan-Kadirli Karayolu üzerinde bir otomobil ile tarihi eser taşınacağı yönünde bilgi alan Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube, Kaçakçılık ve Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Gaziköy Jandarma Karakol Komutanlığından oluşturulan jandarma devriyesi ile ortak yapılan takip sonucu, içerisinde K.K., M.D., İ.A. ve M.Ş. isimli 4 şahsın bulunduğu otomobil Yassıçalı köyü çıkışında arama noktasında durduruldu.

Otomobilde yapılan aramada tarihi nitelikte 739 adet metal sikke ve 5 adet toprak kandil ele geçirildi. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

Tarihi eserler Adana Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Adana'da Tarihi Eser Operasyonu