YURTHABER

Ailecek Cevizli Kütük Helva Yapıyorlar

Alaplı Ortacı Köyünden Ahmet Bilgiç, ailesindeki herkesin katkısıyla cevizli kütük helva yapıp satıyor

Ailecek Cevizli Kütük Helva Yapıyorlar

Alaplı Ortacı Köyünden Ahmet Bilgiç, ailesindeki herkesin katkısıyla cevizli kütük helva yapıp satıyor

Ortacı köyünde yaşayan Ahmet Bilgiç ile kızları Şerife ve Tuğçe, geçmişte yörede yaygın olarak yapılan cevizli kütük helvasını evlerinde üreterek pazarda satıyor.

Ahmet Bilgiç, yaptığı açıklamada, helvanın 600 yıllık geçmişi olduğunu, bölgede kendilerinden başka üretim yapan olmadığını söyledi.

Helvayı çöven otunun köküyle hazırlandığını belirten Bilgiç, ''Helvanın Osmanlı döneminde yaygın olarak tüketildiğini biliyoruz. Bize de aile geleneği olarak üretimi yadigar kaldı. Bölgemizde kütük helva üreten işletme kalmadı. Hiçbir makine kullanmadan, el emeğiyle büyük uğraşla helvayı yaklaşık 5 saatte hazırlıyoruz'' dedi.

-''Her hafta 5 kilogram hazırlayıp pazarda satıyoruz''-

Helva için çöven kökünün ezilerek parçalandığını, ardından suda kaynatıldığını söyleyen Bilgiç, şunları kaydetti:

''Çöven suyunun en büyük özelliği karıştırıldığında beyaz renk alması ve köpürmesidir. Kazana koyduğumuz çöven suyunu yumurta sarısıyla yaklaşık 2 saat hiç durmadan karıştırıyoruz. Köpüren helvanın içine ocakta kaynayan şerbeti dökerek ocakta kısık ateşte 3 saat karıştırıyoruz. Bu işlemi kızlarım yapıyor. İstenilen kıvama geldiği zaman hazırladığımız tabaklara ceviz koyarak helvayı döküyoruz. Soğuttuktan sonra düğünlerde ve pazarda satışa sunuyoruz. Eskiden üç gün üç gece süren köy düğünlerinde cevizli kütük helvası çok satılırdı. Şimdi salon düğünleri olduğu için pek ilgi gösteren olmuyor. Her hafta 5 kilogram hazırlayıp pazarda satıyoruz.''

Şerife Bilgiç de helvanın yapımının çok zahmetli olduğunu ifade ederek, ''Kazanda kaynayan tatlıyı hiç bekletmeden saatlerce çevirmek gerekiyor. Yöresel bir lezzeti yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sipariş üzerine de helva yapıyoruz. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaşayanlar köye geldiklerinde bizden helva yapmamızı istiyorlar. Dönerken onlara hediye olarak götürüyorlar. Yazın özellikle gurbetçiler ürünlerimizi talep ediyor'' diye konuştu.