YURTHABER

Alparslan Koleji, Iki Proje Ile Ankara’ya Davet Edildi

TÜBİTAK - Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı, ortaöğretim öğrencilerine yönelik bilgisayar, biyoloji, temel fizik, uygulamalı...

Alparslan Koleji, Iki Proje Ile Ankara’ya Davet Edildi

TÜBİTAK - Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı, ortaöğretim öğrencilerine yönelik bilgisayar, biyoloji, temel fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, coğrafya, psikoloji, sosyoloji ve tarih dallarındaki araştırma projeleri yarışması Erzurum ayağı yapıldı. Erzurum’daki proje yarışmasında Trabzon Özel Alparslan Fen Lisesi, matematik ve bilgisayar dallarında iki projeyle bölge birincisi olarak Ankara’ya davet edildi.

Proje yarışmasına Erzurum bölgesine bin 100 başvuru yapılmış, bu projeler içerisinden 110 tanesi sergiye davet edilmişti. Bölge olarak yapılan değerlendirmede Alparslan Fen lisesi 11. Sınıf öğrencilerinden matematik dalında Kamer Faruk Coşkun, ‘Minimum Hata ile Ölüm Oranı Tahmin Modelleri’ projesiyle, bilgisayar dalında ise Bilal Kılıç ve İbrahim Ayyıldız’ın hazırladıkları ‘Sıra Beklemeye Paydos’ adlı projesiyle bölge birincisi olarak final yarışmasına katılma hakkı kazandı. Her iki proje de mayıs ayında Ankara’da düzenlenecek final yarışmasında yer alacak.

Alparslan Fen lisesi Müdür Yardımcısı ve Proje koordinatörü Nedim Asan, başarıların kendileri için sürpriz olmadığını belirterek, “Her sene bir çok proje ile katıldığımız TÜBİTAK Erzurum bölge yarışmasında daha önceki yıllarda da dereceler elde etmiştik. Bu başarılardan öte, öğrencilerimizin çalışmalarda elde ettiği kazanımları önemsiyoruz. Okulumuzda her öğrencinin hayata hazırlanmasında önemi yeri olan proje çalışmaları bundan sonraki yıllarda da artarak devam edecek.’ dedi.