YURTHABER

Altın Portakal’ın Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün Sahibi Işık Yenersu Oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenecek...

Altın Portakal’ın Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün Sahibi Işık Yenersu Oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında verilecek ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün sahibi belli oldu. Bu yıl 14’üncüsü sunulacak Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne sinema-tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı Işık Yenersu değer görüldü. "Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne benden daha çok sevinecek bir başkasını düşünemiyorum.” diyen usta oyuncu Işık Yenersu, Altın Portakal’a ve Antalya’ya teşekkür etti.

1973 yılında ‘Dinmeyen Sızı’ filmindeki rolüyle ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ seçilerek Altın Portakal Ödülü alan sinema ve tiyatro sanatçısı Yıldırım Önal, hayatının son yıllarında girdiği ekonomik sıkıntı nedeniyle, ödülünü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış; geri alamamıştı. Yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teslim edilen ödül, 1999 yılından bu yana Yıldırım Önal Anı Ödülü olarak her yıl bir oyuncuya emanet ediliyor.

Bu ödülü almak için kendinden daha çok sevinecek başkasını düşünemediğini dile getiren Işık Yenersu, ödül için Altın Portakal’a ve Antalya’ya teşekkür ederek, “Bana öğrettiğin paha biçilmez değerdeki ‘Tiyatro Yasaları’ için sana teşekkür ederim ustam! ‘Gözgöze’ oynamayı senden öğrendim. ‘Mış’ gibi yapmamayı senden öğrendim. ‘Yalansız’ oynamayı senden öğrendim. Çok değerli anısı önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.