YURTHABER

Anavarza Mozaikleri Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tapulu Anavarza Antik Kenti'nin simgesi ve en...

Anavarza Mozaikleri Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tapulu Anavarza Antik Kenti'nin simgesi ve en değerli bölümü olan Anavarza mozaiklerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu bildirildi.

Etrafı surlarla çevrili yaklaşık bin 300 hektarlık alanda kurulu, Türkiye'nin en önemli antik kentleri arasında gösterilen Anavarza'da Anavarza kızının tasvir edildiği mozaikler, yeterince korunmadığı için yağışlı havaların da etkisiyle hızla bozulmaya ve kaybolmaya yüz tuttu. Mozaiği bulan ve uzun yıllardır bekçilik yapan Hatun Dilci, "1960 yılında ev temeli kazarken balıklı mozaiği bulduk. Daha sonra da deniz tanrıçası Thetis mozaiğini bulduk ve Adana Müze Müdürlüğü’ne haber verdik. Bunun üzerine eşimle beni Anavarza'ya bekçi yaptılar. Son yıllarda yağan yağmurların sel olması nedeniyle zarar gören Anavarza kızının bulunduğu mozaik çeşitli yerlerden kabardı" dedi.

1998 Ceyhan depreminde hasar gören kentin ayakta kalan en önemli yapısı olan Alakapı, geçtiğimiz yıllarda büyük kemerdeki taşıyıcı sistem desteklenerek koruma altına alınmıştı. Antik kentte belgeleme çalışması yapan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, antik kentin "Arkeo Park" olmak için bütün özellikleri taşıdığını açıklamıştı. Türkiye'nin en önemli antik kentleri arasında gösterilen Kozan ilçesi yakınlarındaki Anavarza’nın tapusu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bulunuyor.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön