YURTHABER

ASO Başkanı Özdebir: "2020'de büyümenin itici gücü sanayi sektörü oldu"

ASO Başkanı Özdebir: "2020'de büyümenin itici gücü sanayi sektörü oldu"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Türkiye ekonomisinin geçen yıl pozitif büyüme performansı sergilemesinde itici gücün sanayi sektörü olduğunu belirtti.

Özdebir, yaptığı yazılı açıklamada TÜİK tarafından açıklanan 2020 büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Kovid-19 salgını sürecinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 5,9, yılın tamamında ise yüzde 1,8 büyüyerek pozitif bir performans ortaya koymasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Özdebir, "Çin'den sonra dünyanın en yüksek büyüme rakamına ulaşılması, pandemi sürecinin en az etkiyle atlatıldığını göstermektedir. Bu da önümüzdeki döneme ilişkin pozitif beklentilerimizi güçlendirmektedir." ifadelerini kullandı.

Özdebir, sanayi sektörünün dördüncü çeyrekte yüzde 10,3, yıl genelinde ise yüzde 2 artışla büyümeye önemli katkı sağladığının altını çizerek, "Bu rakamlar sanayi sektörünün büyümenin kalitesini artırdığını göstermektedir. Büyümenin itici gücü sanayi sektörü oldu. Öte yandan pandemi süreci ile zayıflayan hizmet sektörü, normalleşmenin başlamasıyla kademeli olarak büyümeye katkı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Sürdürülebilir, sağlıklı bir büyümeye ulaşabilmek için öncelikli olarak enflasyon ve cari açıkla mücadele etmek gerektiğini kaydeden Özdebir, "Türkiye ekonomisi ancak üretim odaklı, yüksek katma değer yaratan ve ithalata bağımlı olmayan bir üretim modeli ile sağlıklı bir büyümeye kavuşacaktır." görüşünü bildirdi.

Özdebir, hazırlıkları son aşamaya gelen yapısal reform çalışmalarının bir an önce sonuçlanmasının, gelecek yıllarda sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme için itici güç olabileceğini vurguladı.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön