YURTHABER

Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya, Tunceli'de anıldı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Elazığ Şubesi üyeleri Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya, Tunceli’de...

Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya, Tunceli'de anıldı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Elazığ Şubesi üyeleri Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya, Tunceli’de anıldı.

Elazığ'da 1993 yılında evlerinden alındıktan sonra işkence yapılarak öldürülen İnsan Hakları Derneği (İHD) Elazığ Şubesi Başkanı Avukat Metin Can ile dernek üyesi Dr. Hasan Kaya için, öldürüldükten sonra atıldıkları Tunceli Dinar Köprüsü mevkiinde anma programı düzenlendi. Anmaya, İnsan Hakları Derneği Tunceli Şubesi Başkanı Av. Barış Yıldırım, İHD Elazığ Şubesi Başkanı M.Nazif Koç, İHD Bingöl, Muş, Diyarbakır şube başkanları, Kaya ve Can aileleri katıldı.

Açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Tunceli Şube Başkanı Av. Barış Yıldırım, bu coğrafyanın tarihten beri soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçların merkezi durumuna geldiğini söyledi. Bölgede uzun süreden beri çok ciddi suçlar işlendiğine dikkat çeken Yıldırım, Kaya ve Can cinayetlerinin de aydınlatılmasını istedi. Yıldırım, “Burada bulunmamızın sebebi İnsan Hakları Derneği (İHD) Elazığ Şubesi yöneticisi olan Avukat Metin Can ile Doktor Hasan Kaya’yı anma amaçlıdır. Bu iki insanın cinayeti şu ana kadar devlet tarafından aydınlatılmadı. Bu cinayetlerin komisyonlar kurularak aydınlatılmasını istiyoruz. Ancak mevcut yargısal organların bu cinayet ve insanlığa karşı işlenen suçları aydınlatacağına inanmıyoruz.” dedi.

Kardeşinin faillerinin şu ana kadar bulunmadığını belirten Avukat Metin Can’nın kardeşi Tekin Can, dava ile ilgili herhangi bir gelişme olmadığını, sadece her yıl mezarları başına giderek anma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Basın açıklamasının ardından İHD şube başkanları ve öldürülenlerin yakınları, Can ve Kaya’nın ölü bulunduğu Dinar Köprüsü'nde saygı duruşunda bulunduktan sonra karanfil bıraktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın