YURTHABER

Aylık abonman Bukart dönemi başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda toplu taşıma araçlarına ilgiyi artırmak amacıyla hayata geçirdiği aylık...

Aylık abonman Bukart dönemi başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi kent içi ulaşımda toplu taşıma araçlarına ilgiyi artırmak amacıyla hayata geçirdiği aylık abonman Bukartlarla, vatandaşlara sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağlayacak.
Toplu taşımanın ekonomik hale gelmesi ve tercih edilebilirliğinin artırılması amacıyla başlatılan aylık abonman kart uygulamasında indirimli abonman Bukart ve tam abonman Bukart olarak iki ayrı kart satışa sunulacak. İndirimli kart kullanım hakkına sahip olan tüm vatandaşlar 65 TL, indirim kapsamına girmeyen vatandaşlar ise 95 TL ödeyerek 30 gün boyunca istedikleri kadar yolculuk yapabilecek. Fotoğraflarla kişiselleştirilen kartlar, 7 nolu Gemlik, 9 nolu turistik hat ve 12 nolu gece hattı dışındaki tüm hatlarda 30 gün boyunca saat 24.00’e kadar kullanılabilecek. Üçüncü kişiler tarafından kullanıldığı belirlenmesi halinde 30 günlük süre sonunda karta el konulacak ve bir sonraki ay kart talebinde kart sahibine 50 TL ceza uygulanacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni uygulamayı kendi adına düzenlenen ve üzerinde fotoğrafının da yer aldığı tam abonman aylık kartı ile otobüse binerek yaptı. Santraj Garaj’daki otobüs durağından Siteler- Heykel otobüsüne kartını okutarak binen Başkan Altepe, sınırlı ücret ve sınırsız yolculukla toplu taşımanın artık daha ekonomik olduğunu söyledi. Bu kartı alan kişilerin bir ay boyunca toplu taşıma araçlarından istedikleri kadar yararlanabileceğini ifade eden Başkan Altepe, şunları söyledi: “Örneğin bir vatandaş her gün okula giden çocuğuna sürekli yol parası vermeyecek. Bir kere 65 TL verip, bu kartlardan alacak ve 30 gün boyunca bir daha para vermeye gerek kalmayacak. Öğrenci de kartta para kalıp kalmadığını düşünme derdi yaşamadan 30 gün boyunca istediği kadar yolculuk yapabilecek. Bu uygulama ile Bursa’da toplu ulaşım hem ekonomik hem de cazip hale gelecek. Bu sayede vatandaşlarımız kendi araçları ile trafiğe çıkmak yerine toplu ulaşımı tercih edecek ve kent merkezindeki trafik yoğunluğu da azalacak.”
Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üzeri vatandaşları kapsayan aylık abonman indirimli Bukart almak isteyenler TC kimlik numarası, bir adet vesikalık fotoğraf ve Seyahat Kartları Uygulama Yönetmeliği ile belirlenen belgelerle Bursaray Şehreküstü İstasyonu’nda bulunan BURULAŞ Bilet Sistemleri Müdürlüğü ofisine başvurabilecek. Aylık abonman Bukart alacak vatandaşların da TC kimlik numarası ve bir adet vesikalık fotoğrafla aynı yere başvurması gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın