YURTHABER

Çeltik yetiştiricilerine yanıklık hastalığı uyarısı

Samsun Tarım İl Müdürlüğü, çeltik alanlarında yaptıkları arazi çalışmalarında sıcaklığa bağlı olarak ortaya çıkan Çeltik...

Çeltik yetiştiricilerine yanıklık hastalığı uyarısı

Samsun Tarım İl Müdürlüğü, çeltik alanlarında yaptıkları arazi çalışmalarında sıcaklığa bağlı olarak ortaya çıkan Çeltik Yanıklık Hastalığı belirtileri tespit etti.
Kurumun internet sitesinde yer alan bilgiye göre hastalık, çeltik bitkisinin yaprak, yakacık, kın, boğum, salkım ve salkım sapında zararlara neden oluyor. Yapılan açıklamada, çeltik yetiştiricileri hastalığa karşı uyarılırken, rutin kontrollerin sıklaştırılması gerektiği vurgulandı.
Konuyla ilgili internet sitesi üzerinden açıklama yayınlayan Samsun Tarım Müdürlüğü, çiftçiler hastalık belirtisi gördüklerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek, mücadeleye başlamaları istendi. Açıklamada, şöyle deniliyor:
“İlimiz çeltik alanlarında yapılan arazi çalışmalarında Çeltik Yanıklık Hastalığının (Pyricularia oryzae) ilk belirtileri görülmeye başlanmıştır. Hastalık etmeni bir fungustur. Hastalık, çeltik bitkisinin yaprak, yakacık, kın, boğum, salkım ve salkım sapında zarar yapar. Yapraklardaki ilk belirtiler tespit edildiğinde yeşil aksam ilaçlamasına başlanmalıdır. Hastalık etmeni 26-28 C sıcaklık yüksek orantılı nem ve bulutlu havada enfeksiyona neden olur. Elimizdeki meteorolojik veriler ve sıcaklık ortalamaları bu yıl hastalığın şiddetini artıracağı ve epidemiye yol açacak bir seyir izleyeceği kanaatini yaratmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler