YURTHABER

Ceylan, Budapeşte’de Ahiliği anlattı

Akademisyen Kazım Ceylan, Yunus Emre Enstitüsünün daveti ile gittiği Budapeşte’de Ahiliği anlattı.Katıldığı konferansta Ahiliğin geçirdiği evreleri anlatan Ceylan, Osmanlı Devletini Tuna Boylarına kadar getiren ve yüzlerce yıl hak ve adaletin bayrağını dalgalandıran ruh halinin Ahilik olduğunu söyledi.

Akademisyen Kazım Ceylan, Yunus Emre Enstitüsünün daveti ile gittiği Budapeşte’de Ahiliği anlattı.
Katıldığı konferansta Ahiliğin geçirdiği evreleri anlatan Ceylan, Osmanlı Devletini Tuna Boylarına kadar getiren ve yüzlerce yıl hak ve adaletin bayrağını dalgalandıran ruh halinin Ahilik olduğunu söyledi. KAEÜ’si Ahilik Araştırma Merkezi Müdürlüğünden ayrıldıktan sonra Ahiliği anlatmayı kendisine misyon edinen Ceylan geçtiğimiz ay gittiği Budapeşte’de, "Tuna boylarında Atilla’nın torunlarından ve Osmanlı’nın hak, adalet, kardeşlik ve barış getirdiği topraklarda yeniden Ahiliği anlatmak mutluluk verici.

Ahilik; dini, iktisadi, sosyal ve kültürel boyutları ile gerektiğinde devletin birliğini ve kardeşliğini pekiştirmesini sağlayan bir sistemdir. Medeniyetin özünü temsil eden Anadolu’nun vatanlaşmasını sağlayan Osmanlı’nın ise cihan devleti olmasını sağlamıştır Ahilik.

Ahiler, kazançlarını başkalarıyla paylaşmaktan ve üretmekten mutlu olmuşlardır. Osmanlılar, hakim oldukları bütün bölgelerde Ahi teşkilatlanmasını sağlamışlardır. Osmanlılar, Tuna boylarına kadar gelmişlerse ve bu toprakları vatan yapabilmişlerse Ahilik teşkilatlanması, Gül Baba ve Alperenlerin göz nuru vardır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler