YURTHABER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan camilerdeki tabure ve sandalyelerle ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Namazı saflardan ayrı bir bölümde sandalyeler, tabureler ya da birtakım yere sabitlenmiş sıralar üzerinde kıldığınız zaman camiye uymayan, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan görüntüler ortaya çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan camilerdeki tabure ve sandalyelerle ilgili açıklama

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi'nde, "Dünya Göçmenler Günü" dolayısıyla düzenlenen programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkanlık tarafından cami ile mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılınması konusuna ilişkin yayınlanan genelgeyle ilgili soru üzerine Erbaş, daha önce yapılan uygulama kapsamında ayakta duramayan, rüku veya secde edemeyenler için camilerde yerler ayrılmasını sağlayan bir genelge gönderildiğini hatırlattı.

Erbaş, bu kararların verilmesinin ardından geçen süre zarfında, cami adabına uygun olmayan görüntülerin oluştuğunu belirtti.

Fıkıh ve ilmihal kitaplarında, yaşlılara ya da oturarak namaz kılanlara yönelik kural ve ilkelerin bulunduğuna işaret eden Erbaş, şunları söyledi:

"Doğru olanı, sağlıklı bir insan için gereken, namazın kıyam, rüku ve secdesiyle kılınması. Eğer ayakta duramıyorsa oturarak, hatta oturarak da kılamıyorsa yana yatarak ima ile namazını kılabilir. İslam dini kolaylık dinidir. Ama namazı saflardan ayrı bir bölüm oluşturarak sandalyeler, tabureler ya da yere sabitlenmiş sıralar üzerinde kıldığınız zaman camiye uymayan, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan ve ona benzeyen birtakım görüntüler ortaya çıkıyor. Bunlara engel olmamız gerekiyor. Genelgeyle buna engel olduğumuzu düşünüyorum."

Erbaş, namaz kılarken, hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda rahatsızlığı bulunanların, katlanabilir tabureyle cemaate dahil olarak namazlarını kılabileceğini dile getirdi.

Bu kapsamda alınan kararın önemli olduğunu vurgulayan Erbaş, "Bu zamana kadar cemaatten ayrı oturarak namaz kılanlar, bu rehberliğimizden çok mutlu ve memnun olacaklardır. Bizim yegane gayemiz, onların da namazlarını sağlıklı bir şekilde kılmalarını sağlamak, kendilerine rehberlik yapmak ve destek olmak. Bu uygulamayı başlattığımız için de mutluyum." ifadelerini kullandı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
cok hakli tebrik ederim
Semavi dinler ortak .Kullarda ortak.O yüzden ibadet alanı benzeyebilir.Bu kararı verirken komisyonda bir hekim var mıydı.? Boyun fıtğı, bel fıtığı ameliyatlısı, yaşlı, artrozu, romatizması olan camıye (ALLAH IN EVİNE) gitmesin..Hani kolaylık diniydi, kendi kararlarımızla zorlaştırmayalım..
Kardeş sen hayatında camiye gittin mi hiç
bilgin yoksa buralarda atıp tutma istersen.evet semavi dinler ortak insanlarda ortak ama kiliselerin hz isa zamanından beri tabureli sıralı mumlu müzikli yerler olduğunumu sanıyorsun.iste bozulma böyle başlar ve arkası gelir.en son saftaki bir sıra tabure bir bakmışsın 3,4 sıra derken camilerde artık sıralı müzikli mumlu yerler olur ki Allah korusun.
@bezdegume din diyanetle alakanız olmadığı çok açık... namaz kılmak isteyen birisi; sağlığı el veriyorsa ayakta, dizi-beli ağrıyorsa oturarak, oturacak gücü dermanı yoksa yatağında yattığı yerden göz ucu ile bile namaz kılabilir iken, camileri kendi cahilliklerinin verdiği rahatlıkla kilise havra sinegog havasına sokan cemaate verilmiş en güzel cevap olmuş. (sende bilmiyosan artık öğrenmiş oldun)
Aynen öyle.Ayakta kılamıyorsan oturarak, oturarak kılamıyorsan yatarak. veya gözle ima ile bile kılarsın.Öyle bir hale geldi ki rahatsızlığı olmayan dahi taburede kılıyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın