YURTHABER

Dr. Yener: Mesane tümörü, sigara içen erkekleri seviyor

Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ümit Yener, mesane tümörünün erkeklerde daha fazla görüldüğünü...

Dr. Yener: Mesane tümörü, sigara içen erkekleri seviyor

Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ümit Yener, mesane tümörünün erkeklerde daha fazla görüldüğünü söyledi. Mesane tümörünün ürolojik sistem içinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan hastalık olduğunu belirten Yener, bu hastalığın sigara içen erkekleri daha çok sevdiğine dikkat çekti.
Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ümit Yener, yaptığı açıklamada, mesane tümörünün görülme yaşı 50 olarak kabul edilse dahi, Türkiye'deki gibi sigara tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde bu hastalığın çok daha erken yaşlarda görüldüğünü anlattı.
Yener, mesane tümörünün en büyük belirtisinin idrarda kanama olduğunu kaydetti. Yener, "İdrar yanması ve sık idrara gitme gibi şikâyetler de olabilir. Bazen hiçbir belirti olmadan rutin kontroller sırasında ya da sistoskopi denilen mesane içini incelemek için yapılan tanısal girişimler sırasında ortaya çıkabilir." diye konuştu.

"MESANE TÜMÖRÜ 20’Lİ YAŞLARDA BİLE GÖZLENEBİLİR"
Doç. Dr. Yener, tümörün 20’li yaşlarda bile görüldüğünü belirterek, "Bunun yanı sıra mesane tümörlerinin erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla yaklaşık 4 kat daha fazladır. Ancak kadınlarda görüldüğü zaman daha kötü seyirli olma eğilimindedir. Yapılan araştırmalarda boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya sektöründe çalışanlar, mesane tümörü vakalarının yüzde 20-25’ini oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra sigara, radyasyon tedavileri, yanlış uygulanan diyetler, kronik idrar yolu enfeksiyonları ve şistomiyaziz denilen paraziter enfeksiyonlar mesane tümörü için risk faktörü olarak sıralanabilir." ifadlerini kullandı.