YURTHABER

Elif Beldesi Anıt Mezarı'nda Restorasyon Çalışması Başlatıldı

Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Elif beldesindeki Roma dönemine ait tarihi anıt mezarların restorasyon çalışmaları başlatıldı.Elif...

Elif Beldesi Anıt Mezarı'nda Restorasyon Çalışması Başlatıldı

Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Elif beldesindeki Roma dönemine ait tarihi anıt mezarların restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Elif beldesindeki Roma döneminden kalma anıt mezarın restorasyonunun yapılması için 5 yıldır mücadele eden AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın çabaları sonuç verdi. Beldedeki tarihi anıt mezarda restorasyon çalışmaları başladı. Erdoğan yaptığı açıklamada, Elif Beldesi Anıt Mezarı'ndaki restorasyon çalışmaları için Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi'nce ayrılan 926 bin lira ödenek tahsisi ile restorasyon çalışmalarının başlatıldığını belirtti. Antik dönemlerde Kuzey Mezopotamya olarak bilinen dünyanın en önemli bölgesinde yer alan Gaziantep’in, antik kentleri, ören yerleri, kaleleri, höyük ve farklı kültürleri yansıtan çeşitli özellikleri gün ışığına çıkarılmaya ve turizme kazandırılmaya devam ediliyor.

Rölöve çalışmaları tamamlanan anıt mezarlardan öncelikle Elif Beldesi Anıt Mezarı'nın restorasyon çalışmalarına başlandığını ifade eden Milletvekili Erdoğan, "Gaziantep ve Anadolu kültür tarihinin en önemli eserleri arasında yer alan anıt mezarlarımızla ilgili beş yıldır yoğun bir çalışma süreci geçirdik ve çalışmalarımız sonuçlandı. Her üç mezarla ilgili rölöve çalışmaları tamamlandı. İlk olarak Elif Beldesi Anıt Mezarı’nın restorasyon çalışmaları başlatıldı. Elif beldesindeki anıt mezarın restorasyonu için Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi tarafından ayrılan 926 bin lira ödenek ile restorasyon çalışmasına başlandı. Binlerce yıllık kültür abidesi olan ve bölge turizmi için önem taşıyan anıt mezarlarımızdan Elif Anıt Mezarı’nın restorasyonunun tamamlanmasının ardından 2. olarak en çok tahribat gören Hasanoğlu Köyü Anıt Mezarı ve 3. olarak da Hisar Köyü Anıt Mezarı'nın da restorasyonları gerçekleştirilerek tarih turizmine kazandıracağız" dedi.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat da çalışmalar hakkında bilgiler vererek, "Projesi Rölöve Müdürlüğü'nce hazırlanarak ihalesi Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi'nce yapılan Elif Anıt Mezarın restorasyon çalışmalarına 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren Aspendos inşaat ve restorasyon firması tarafından başlanmıştır. Restorasyonun yaklaşık 6 aylık bir süre içerisinde tamamlanması bekleniyor. Araban ilçesinin Elif beldesinde yer alan anıt mezarın mimarisinin ortaya çıkarılması için öncelikle çevresinde yer alan mimari oluşumların kaldırılması gerekmekteydi. Okul bahçe duvarı, voleybol sahası ve eski bir su deposunun kaldırılmasıyla işe başlandı. Daha sonraki günlerde ise mezarın toprak altında kalmış mimari bölümlerinin tespiti için mezar çevresinin 200 metrekarelik kısmı 2 metre derinliğinde açıldı. Yapılan kazı çalışması sonucu anıtsal merdiven görünümlü kaidenin devamına rastlandı. Kaidelerden üç tanesi açığa çıkarıldı. Ortaya çıkarılan ve anıt mezara ait olduğu düşünülen mimari parçalar ise tasnifi yapılmak üzere ayırtıldı. Mezar odasından çıkabilecek buluntular doğrultusunda anıtın kimin adına yapıldığı veya bölge hakkında bizi aydınlatacak bilgileri heyecanla beklemekteyiz. Yapının tamamının açığa çıkarılması için kazı çalışmalarına devam edilmektedir. Gaziantep bölgesinde üç tane bulunan anıt mezarlardan Hasanoğlu ve Hisar köyleri anıt mezarlarının da restorasyonun tamamlanması ile bölge anıt mezarlarıyla turizme katkı sağlamaya devam edecektir" diye konuştu.