YURTHABER

Ergani'de Bin 424 Normal Doğuma Karşın, 280 Sezeryan Doğumu Yapıldı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, tıbbi gereklilikler dışında kürtaj yöntemine şu ana kadar başvurulmadığı kaydedilirken, 2011 yılında,...

Ergani'de Bin 424 Normal Doğuma Karşın, 280 Sezeryan Doğumu Yapıldı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, tıbbi gereklilikler dışında kürtaj yöntemine şu ana kadar başvurulmadığı kaydedilirken, 2011 yılında, bin 424 normal doğuma karşın 280 de sezaryenle doğum yapıldığı belirtildi.

Ergani Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bülent Demir, tıbbi zorunluluk olmadığı sürece sezeryanla doğumun kesinlikle yapılmaması gerektiğini söyledi. Sezeryan’ın cerrahi bir müdahale olduğunu ve risklerinin normal doğumdan daha fazla olduğunu belirten Demir, "Tıbbi gereklilik dışında uygulanmaması gerekmektedir. Normal doğum her zaman sezeryana göre üstündür ve tercih edilmelidir. Sezeryan ile doğum Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yüzde 15'i geçmemesi gerektiği açıklanmış olmasına rağmen çeşitli nedenler ile ülkemizde bu oranlar daha yüksektir. Hastanemizde şuana kadar yapılmış sezaryenler genelde, daha önceden sezaryenle doğum yapmış, ikinci veya üçüncü sezaryenlerdir" dedi. Sezeryan oranlarının azaltılması için Sağlık Bakanlığı'nın daha önceden normal doğumları arttırmaya yönelik yapmış olduğu eğitim ve bilgilendirme çalışmalarını desteklediğini kaydeden Dr. Demir, sezeryanın azaltılması için özellikle anne adaylarının normal doğumun avantajları, sezeryanın riskleri konusunda eğitilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.