YURTHABER

Eşine Ciğerini Vermek İçin 9 Ayda 40 Kilo Verdi

Gaziantep’te yaklaşık 3 yıldır karaciğer yetmezliği bulunan eşi Mahmut Akkuş’a, karaciğerinden bir parça vermek için...

Gaziantep’te yaklaşık 3 yıldır karaciğer yetmezliği bulunan eşi Mahmut Akkuş’a, karaciğerinden bir parça vermek için 9 ayda 40 kilogram zayıflayan Elif Akkuş, ameliyata gireceği esnada bulunan kadavrayla eşiyle birlikte yeniden hayata tutundu.

Uzun zamandır karaciğer yetmezliği teşhisiyle çeşitli hastanelerde tedavi gören Mahmut Akkuş, son olarak Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne gelerek organ nakli için sıraya alındı. Karaciğer yetmezliği hastalığı nedeniyle günden güne daha da kötüleşen Akkuş’a eşi Elif umut oldu. Eşine gönüllü olarak karaciğerinden bir parça vermek için doktorlarla görüşen Elif Akkuş’un isteği 106 kilogram olmasından dolayı geri çevrildi. Eşinin biran önce iyileşmesini ve ayağa kalkmasını isteyen Akkuş, hırs yaparak önce 7 buçuk ayda 30 kilogram ardından da doktorların isteğiyle 2 ay gibi kısa sürede 10 kilogram daha zayıfladı. Azmi ve eşine olan sevgisiyle 106 kilogramdan 66 kilograma düşmeyi başaran Akkuş’un kısa süre içinde tetkikleri yapıldı. Eşine organını vermek için ameliyata hazırlanan Elif Akkuş’a bu sırada doktorlar müjdeli bir haber verdiler. Mersin’de beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bağışlanan karaciğerinin Mahmut Akkuş’a uyumlu olmasından dolayı Elif Akkuş’un nakil işlemleri iptal edildi. Hemen ameliyata alınan Mahmut Akkuş ise kadavradan alınan ciğerin takılmasıyla yeniden hayata tutundu.

Ameliyatın ardından gözlerini açan Akkuş, organ bağışında bulunan aileye ve doktorlarını teşekkür etti. Basın mensuplarının sorunlarına ağlayarak cevap veren Mahmut Akkuş, “Sevincimden dolayı hiç bir şey söyleyemiyorum. Hocalarımdan Allah razı olsun. Bende bir bağışçıyım. Organlarımı komple bağışladım” dedi.

Eşine karaciğerinden bir parça vermek için kilolarından kurtulduğunu dile getiren Elif Akkuş ise, “İki senenin içinde çok şeyler yaşadık. Günümüz hep hastanede geçti. 106 kilogramdım. 7 ayda 106 kilogramdan 76 kilograma düştüm. Son aşamada doktorumuz almak istemediğini söyledi. Bende sebebini sordum. Eşime karaciğerimden parça verebilmem için 66 kilograma düşmem istendi. Bende iki buçuk ay gibi bir zamanda 10 kilogram daha verdim. Bana kıymadılar. Eşim sağlığı sınıra dayanınca benden almak istediler. Ben hayatım pahasına da olsa organımı eşime vereceğimi söyledim. Nakil esnasında seni kaybedebiliriz dediler. Bende ne olursa olsun organımı vermek için azim gösterdim” diye konuştu.

“Eşim bir aydan beri burada yatarak tedavi görüyordu” diyen Akkuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pazartesi günü taburcu ettiler. Gece yarısı eşim rahatsızlanınca ambulansla yeniden hastaneye getirdim. Acilde bizi gastroenteroloji bölümüne aldılar. Burada yatarken gece organ geldi diye haber verdiler. Organı verenlerden de Allah razı olsun. Teşekkür ediyorum ve kendilerine çok minnettarım. Organ bağışında bulunan aile ile tanışıp kendileriyle telefonda görüşmek istiyorum.”