YURTHABER

Osmaniye, Mersin ve Hatay'da bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

Osmaniye, Mersin ve Hatay'da bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

OSMANİYE (AA) - Osmaniye, Mersin ve Hatay'da, bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterilerek, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Osmaniye'de, Memur-Sen İl Başkanlığı Toplantı Salonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bazı emekli amirallerin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Memur-Sen İl Başkanı Mahmut Kahraman, grup adına yaptığı konuşmada, kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiralin vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladığını söyledi.

Açıklamayı, millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığını ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:

"Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenmektedir. Deniz kuvvetleri emeklisi sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibarıyla göstermiştir ki bunlar olsa olsa amiral eskisidir. 15 Temmuz'da kursaklarında kalan heveslerini FETÖ ayarlı açıklamanın satır aralarına gizlenmiş bir şekilde görüyor, kirli niyetlerini not ediyoruz. 15 Temmuz gecesi bütün vahşetiyle uygulanan ihanet planlarının milletimizin çelik göğsüne çarparak nasıl suya düştüğünü hatırlatıyor, bu açıklamayla aşikar edilen kirli niyetlerin de aynı şekilde milletin maşeri vicdanında mahkum edilerek tarihin kirli sepetine gönderildiğini, gönderileceğini ilan ediyoruz."

Kahraman, millet iradesine uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

Gruptakiler, açıklamalarından dolayı emekli amiraller hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

- Mersin

Mersin'de, 22 sivil toplum kuruluşunun üyeleri bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki gösterdi.

Yenişehir ilçesindeki İlim Yayma Cemiyeti Mersin Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu önünde toplanan grup adına açıklama yapan Eğitime Destek Platformu Başkan Yardımcısı Emin Tunçaz, bazı emekli amiralin açıklamasının gayri hukuki amaçlar içerdiğini savundu.

Açıklamaların millet iradesi karşıtı ifadelerden oluştuğunu dile getiren Tunçaz, şöyle konuştu:

"Sonucu kaos yaratmak olan ve kasıt içeren bu bildiriyle ifade edilen üst akıl göndermesinin farkında ve karşısındayız. Yine ülke gündemine vesayet tohumları ekmek anlamına gelen bu bildirinin cezasız kalmasını istemiyoruz. Görüş bildirme ve eleştiri yapma sınırını aşan, geçmiş darbelere gönderme yaparak demokrasi dışı yollara davetiye çıkaran, milletimizi tehdit eden emekli amirallerin bildirisini kınıyor, bu hukuk dışı bildirice imzası olan herkes için tek tek suç duyurusunda bulunuyoruz."

- Hatay

Hatay'da, Memur-Sen ve bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri açıklamalarından dolayı emekli amiraller hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Memur-Sen Hatay İl Başkanı İsmail Bayrakdar, sendika binası önünde yaptığı basın açıklamasında, milletin iradesinin yanında, vesayet zihniyetinin de karşısında olduklarını belirtti.

Bayrakdar, Memur-Sen olarak 81 ilde söz konusu emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydederek, "Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir." ifadelerini kullandı.

Osmaniye, Mersin ve Hatay'da bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

Osmaniye, Mersin ve Hatay'da bazı emekli amirallerin açıklamasına tepki

Geri Dön