YURTHABER

Giresun'da erkekler kadına şiddeti protesto etti

Giresun'da, "Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü" münasebetiyle düzenlenen yürüyüşte kadınlardan çok erkeklerin yer...

Giresun'da erkekler kadına şiddeti protesto etti

Giresun'da, "Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü" münasebetiyle düzenlenen yürüyüşte kadınlardan çok erkeklerin yer aldığı görüldü.
Bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler tarafından akşam saatlerinde Giresun'da, "Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü" münasebetiyle Türkiye'de kadınlara yönelik uygulanan ayrımcılık ve şiddet meşaleli yürüyüşle protesto edildi. Debboy mevkiinden başlayan yürüyüş, Gazi ve Alparslan caddeleri güzergahı takip edilerek, Haydar Aliyev Parkı'nda sona erdi. Yürüyüşe kadınlardan çok erkekler ilgi gösterdi.
Yürüyüş güzergahı boyunca ellerinde meşale tutan erkekler, kadınların arkasında yürüdüler. Düzenlenen yürüyüşte yeralan erkekler, kadınlar tarafından hemcinslerinin protesto edildiği "Erkek vuruyor, devlet koruyor", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" gibi sloganlara eşlik etti. Kadınlara destek veren ve hemcinsleri protesto eden erkekleri gören bazı vatandaşlar ise olayı şaşkınlıkla takip etti.
Haydar Aliyev Parkı'nda sona eren yürüyüş sonrası Eğitim Sen Giresun Şubesi Kadın Sekreteri Sevil Özgan Mısırcı, basın açıklaması okudu.
Mısırcı, kadınlar olarak mücadelede kararlı olduklarını belirterek, "Bizler KESK'li kadınlar olarak, kadına yönelik hertürlü ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi için toplumun her kesiminden kadınlarla ortak mücadele edeceğiz. Kadına yönelik hertürlü ayrımcılığa ve şiddete son! Yaşasın kadın mücadelesi." dedi.
Yürüyüş, şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden kadınlar için yazılan şarkıların seslendirilmesi ile sona erdi.