YURTHABER

Gündüz Otogar, Akşam Düğün Salonu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan şehirlerarası otobüs terminali gündüz otogar, akşam ise düğün salonu olarak kullanılıyor.Her...

Gündüz Otogar, Akşam Düğün Salonu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan şehirlerarası otobüs terminali gündüz otogar, akşam ise düğün salonu olarak kullanılıyor.

Her geçen gün gelişen ve büyüyen Tatvan’da sosyal tesis alanında yaşanan eksiklik, vatandaşın özellikle yaz aylarında okul bahçelerinde, otogarda ve evlerinin önünde düğün yapmasına neden oluyor. Yaklaşık 75 bin nüfuslu Tatvan’da sadece bir düğün salonunun bulunması ve bu salonun da arzın fazla olması nedeniyle fiyatının yüksek olması, maddi durumu iyi olmayan vatandaşların düğünlerini Tatvan Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yapmasını zorunlu kılıyor.

Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Necat Çinik, her geçen gün gelişen Tatvan’da sosyal alanların eksikliğine dikkat çekerek, gün geçtikçe büyüyen ve gelişen Tatvan’da sosyal tesis sayısının yetersiz olduğunu belirtti. Eksikliklerin başında düğün salonlarının geldiğini kaydeden Başkan Yardımcısı Çinik, özellikle yaz aylarında hemen hemen her gün en az 10 düğünün olduğunu, ancak buna karşın ilçedeki düğün salonu sayınsın ise sadece bir tane olduğunu ifade etti.

Tatvan Belediyesi olarak hem bu eksikliği gidermek hem de vatandaşların düğünlerini daha ferah ve rahat bir ortamda yapmalarına katkıda bulunmak için Tatvan Şehirler Arası Otobüs Terminali'ni gündüz otogar olarak gece ise düğün salonu olarak kullandıklarını dile getiren Çinik şöyle konuştu:

“Yaklaşık 75 bin nüfusu olan Tatvan’da sadece bir düğün salonun bulunması ve bu salonun da talebe bağlı olarak fiyatının yüksek olması ve yer olmaması nedeniyle maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar düğünlerini otogarda yapmayı tercih ediyor. Otogar, gündüz şehirlerarası otobüs terminali, akşamlarıysa düğün alanı olarak kullanılıyor. Okul bahçelerinde de düğün yapan vatandaşlar var. Bu durumun Türkiye'de örneği olduğunu düşünmüyorum. Fakat bu bize göre normal. Çünkü hem sosyal tesis eksiğimiz var hem de halkımızın maddi durumu iyi değil. Bu sebeple bizde hem halkımıza yardımcı olmak hem de düğünlerini daha güzel bir ortamda yapabilmeleri için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunun yanında yatırımcılarımızı da ilçemize sosyal tesisler anlamında yatırımlar yapmalarını bekliyoruz.”

İlçede yeni düğün salonlarının açılması için çalışmaların devam ettiğine vurgu yapan Başkan Yardımcı Necat Çinik, yapılması planlanan düğün salonlarının hizmete girmesi ve talebin karşılanabilir duruma gelmesi durumunda otogarın bu süreçten sonra sadece şehir arası otobüs terminali olarak kullanılacağını sözlerine ekledi.

Düğünlerini yapacak yer bulmadıkları için otogarı seçtiklerini kaydeden Aydın Çelik ise, Tatvan Şehirlerarası Otobüs terminalinin hem uygun olması hem de geniş bir alana sahip olması nedeniyle otogarı seçtiklerini söyledi.

Arkadaşının düğün sevincine ortak olmak için otogara geldiğini ifade eden Taner Sancak da, “Arkadaşımızın düğününe katılmak üzere otogara geldik. Arkadaşımız düğün yapacak düğün salonu ve sosyal tesis bulamadığı için otogarı seçmek zorunda kaldı. Her şey güzel. Arkadaşımıza mutluluklar diliyorum” şeklinde konuştu.