Ders Haberleri

Van'da geleceğin matematikçileri bilim olimpiyatlarına hazırlanıyor

Van'da geçen yıl hayata geçirilen "Van MAT-BİL: Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi" kapsamında yapılan sınavda başarılı olan 300 öğrenci, uzman öğretmenlerin verdiği eğitimle TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları'na hazırlanıyor.

Yurthaber 25-12-2023 12:20

Bakan Tekin'den ders süreleriyle ilgili açıklama! Dersler kısalıyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin okullarda ders süresinin kısalacağına yönelik iddialar hakkında konuştu. Müfredat değişikliği ve ders süreleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Tekin önümüzdeki kabine toplantısını işaret etti. Peki, okullarda ders süresi kısalacak mı? İşte cevabı…

Egitim 07-12-2023 14:06

Galatasaray'ın yıldızı Icardi ders kitaplarına girdi! İşte sorulan soru

Galatasaray'da gösterdiği performansla taraflı tarafsız herkesi büyüleyen Mauro Icardi, ders kitaplarına konu oldu.

Spor 29-11-2023 11:59

Enkazdan kurtulan Sibel öğretmen terasta hazırladığı sınıfta öğrencilere eğitim veriyor

Hatay'da yıkılan binanın enkazından kurtulan sınıf öğretmeni Sibel Yıldız, İskenderun'da teyzesinin evinin teras katında oluşturduğu "teras sınıf"ta öğrencilerle bir araya geldi.

Yurthaber 27-03-2023 11:16

Depremin vurduğu Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya'da 49 gün sonra ders zili çaldı

6 Şubat'ta meydana gelen ve 50 bin kişiden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği depremler sonrası Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya'da 49 gün sonra ders zili bugün çaldı.

Egitim 27-03-2023 08:17

Online derste ilginç görüntüler! Donma numarasından sonra çarşaflı öğrenci... Derse çarşafla geldi

Koronavirüs pandemisiyle birlikte eğitim bir süre uzaktan devam etmişti. Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından ise depremzedeler için öğrenci yurtları hazırlanırken üniversiteler uzaktan eğitime geçmişti. Bir online ders sırasında çekilen görüntüler sosyal medyada kısa sürede gündem olmayı başardı.

Trend 23-03-2023 13:24

Çevrimiçi ders işlerken görüntü donma numarası yapan öğrenci yakayı böyle ele verdi! O anlar sosyal medyada gündem yarattı

Koronavirüs pandemisiyle birlikte çevrimiçi ders uygulaması pek çok kişinin kurtarıcısı olmayı başardı. İsmi Duygu olarak açıklanan bir öğrencinin çevrimiçi ders sırasında öğretmeninin sorusuna cevap vermemek için “Görüntüm dondu” numarası yaptığı anlar sosyal medya gündem oldu. Öğrenciyi kardeşinin odaya girmesi ele verdi.

Trend 14-03-2023 09:30

Nikel simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Nikel elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Nikel elementi, periyodik tabloda geçiş elementleri arasında yer almasıyla dikkat çeker. 1751 yılında keşfedilen nikel elementi, birçok araç gerecin yapımında kullanılır. Yüksek miktarda ısı ile erime gösteren nikel elementi, bitkilerin gelişmesine de katkı sağlar. Canlılar besin tüketimi ile bitkilerde yer alan nikel bileşeni vücut içine geçebilir. Peki, nikel periyodik tabloda nerede yer alır?

Egitim 10-03-2023 16:50

Potasyum simgesi nedir, özellikleri nelerdir? Potasyum elementi periyodik tabloda nerede yer alır?

Potasyum, yeryüzünde en çok bulunan elementler arasında yer alır. Hafif yapısıyla dikkat çeker. Canlıların yaşamını sürdürmesi için de potasyum elementi gerekir. Yumuşak yapısı ve beyaz renk tonuyla öne çıkan potasyum elementi tarihte sabun üretiminde sıkça kullanılmıştır. Dünyanın her yerinde ortak sembolle gösterilen potasyum elementi, bıçakla kesmeye uygun yumuşak yapısıyla dikkat çeker. Pek potasyumun özellikleri nelerdir?

Egitim 10-03-2023 16:27

İBB kentteki depremzede öğrencilere ücretsiz LGS ve YKS dersleri verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği afet bölgelerinden kente gelen öğrencilere, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanmaları için ücretsiz dersler verecek.

Yurthaber 01-03-2023 10:19

Depremden etkilenen Şanlıurfa'da eğitim öğretim yeniden başladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa'da, eğitim öğretim hayatı bugün yeniden başladı.

Yurthaber 01-03-2023 10:17

Adana, Diyarbakır ve Kilis'te okullar ne zaman açılacak? Adana, Diyarbakır ve Kilis'te okullar var mı yok mu? Bakan Özer'den açıklama!

Adana, Diyarbakır ve Kilis'teki okulların eğitimine 1 Mart'a kadar ara verilmişti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki Adana, Diyarbakır ve Kilis'teki okulların ne zaman açılacağını duyurdu. Peki Adana, Diyarbakır ve Kilis'te okullar ne zaman açılacak? Adana, Diyarbakır ve Kilis'te okullar var mı yok mu? İşte detaylar...

Egitim 20-02-2023 12:39

Lisenin maskotu Aslan öğrencileri derslerde de yalnız bırakmıyor

Aksaray'da sığındığı okulda sahiplenilen ve "Aslan" adı verilen kedi, idareciler, öğretmenler ile öğrenciler tarafından bakılıyor.

Yurthaber 12-12-2022 12:52

Kırklareli'nde ders anlatırken kalp krizi geçiren öğretmen yaşamını yitirdi

Kırklareli'nde ders anlatırken kalp krizi geçiren öğretmen yaşamını yitirdi

Yurthaber 14-10-2022 16:54

Derslik eş anlamlısı nedir? Derslik kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Türkçe, tarihsel gelişimi boyunca kültürümüzün de etkisiyle pek çok dil ile etkileşime girmiştir. Farklı diller ile olan etkileşim Türkçeye yeni kelimeler kazandırmıştır. Derslik kelimesinin kökü olan "ders" kelimesi de Arapça kökenli bir kelimedir ancak Türkçe ek gelerek Türkçeleşmiştir. Üniversitelerde, okullarda ve eğitimin olduğu hemen hemen her yerde oldukça fazla kullanılan bir kelimedir. Peki, derslik kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük nedir?

Egitim 07-10-2022 17:31

Ders eş anlamlısı nedir? Ders kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Türkçenin tarihsel gelişiminde dil pek çok değişikliğe uğramıştır. Hem başka dillerle olan etkileşiminden aldığı kelimeler hem de var olan kelimelerin türetilmesiyle kelime haznesini genişletmiştir. Bu nedenle Türkçede aynı anlamı taşıyan kelimeler de türemiştir. Farklı yazılan ancak aynı anlama gelen eş anlamlı kelimelerin sayısı dilimizde fazladır. Hemen hemen her kelimenin birden fazla eş anlamı bulunur. Derslik kelimesi de başka bir dilden dilimize geçen ve eş anlamlısı olan bir kelimedir.

Egitim 07-10-2022 17:30

Bursa ve çevre illerde yeni eğitim öğretim yılı başladı

Bursa ve çevre illerde yeni eğitim öğretim yılı başladı

Yurthaber 12-09-2022 14:00

Konya ve çevre illerde yeni eğitim öğretim yılı başladı

Konya ve çevre illerde yeni eğitim öğretim yılı başladı

Yurthaber 12-09-2022 13:10

Milyonlarca öğrenci ders başı yaptı! İBB duyurdu: Ücretsiz

Okullarda ilk ders zili bugün çaldı. Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, bugün ders başı yaptı. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), okulların açıldığı bugün saat 06.00-14.00 arasında toplu ulaşımın ücretsiz olduğunu açıkladı.

Egitim 12-09-2022 07:53

Bakan Özer, Bunu ilk defa açıklıyorum diyerek duyurdu! Kültür Tarihi dersi geliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kültür Tarihi dersinin müfredata ekleneceğini duyurdu. "Bunu ilk defa açıklıyorum" diyen Bakan Özer, "Bunun hazırlıkları bitmek üzere. Eğitimleri tamamladıktan sonra müfredatımıza inşallah Kültür Tarihi dersimizi kazandırmış olacağız" dedi.

Egitim 05-08-2022 13:21