YURTHABER

İki kardeş, miras için babalarını öldürdü

Erzurum'da gayrimenkul zengini babalarını öldüren 2 oğluna verilen ağırlaştırılmış' müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

İki kardeş, miras için babalarını öldürdü

Erzurum'da 2007 yılında gayrimenkul zengini babalarını boğarak öldüren iki oğluna verilen ağırlaştırılmış' müebbet hapis cezası, Yargıtay Birinci Ceza Dairesi tarafından onandı.

Erzurum'da gayrimenkul zengini olan babaları 72 yaşındaki Mahmut Yeşilyurt'u boğarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan iki oğlu Hakkı Yeşilyurt (40) ile Yakup Yeşilyurt'a (38), Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 82-1d maddesi kapsamında verilen ağırlaştırılmış' müebbet hapis cezası, Yargıtay Birinci Ceza Dairesi tarafından onandı. İddiaya göre cinayet olayı, 9 Ocak 2007 günü Kuzey Çevre Yolu üzerinde bir otomobilde işlendi. İhbar üzerine olay yerine giden jandarma ekipleri, park halindeki 25 AC 929 plakalı otomobilde sürücü Mahmut Yeşilyurt'un boğularak öldürüldüğünü tespit etti. Faili meçhul cinayeti sorgulayan Cumhuriyet Savcılığı, gelen bir ihbar üzerine öldürülenin yakınlarının telefonlarını mahkeme kararıyla kayıt altına aldı. Gayrimenkul zengini olan Mahmut Yeşilyurt'un işsiz oğlu Hakkı Yeşilyurt'un olay günü yaptığı telefon görüşmesinde Ağabeyi S.Y.'ya (45) "Ben arabayı batırdım" dedi ve arazili bir araba getirmesini istedi.

Olayın meydana geldiği Pasinler bölünmüş yolunda, yaya yürürken iki kardeşi otomobiline alarak Erzurum'a getirdiğini itiraf eden S.Y., kardeşi Hakkı Yeşilyurt'un "Ben o işi hallettim. Boşver biz Erzurum'a gidelim. Bunu kimseye söylemeyeceksin. Sen çok heyecanlısın. Sana bir de hap vereyim" şeklinde konuşmalar geçti. Gelişmeler üzerine cinayet üzerindeki sır perdesi aralandı ve Hakkı, Yakup Yeşilyurt kardeşler 18 Aralık 2007'de tutuklanarak cezaevine kondu.

SAVCI, MÜTAALASINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ HAPİS İSTEDİ Yeşilyurt kardeşler hakkında Erzurum Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı hazırladığı iddianamede Yeşilyurt kardeşler için iştirak halinde kasten öz babasını öldürmek ve suç delillerini gizlemek' suçlarından ömür boyu hapis cezası istendi.

Mahkeme heyetine 25 sayfalık yazılı savunma veren ve suçlamaları kabul etmeyen Hakkı Yeşilyurt, "Ailem tarafından baba katili ilan edildim. Öldürme olayına iştirak etmedim. Benim üzerimde oyun oynanmıştır. Babam benim için en değerli varlığımdır" diye konuştu.

Yakup Yeşilyurt ise, "Ben bu olaya dahil edildim. Böyle bir olaya dahil edildiğimden dolayı pişmanım. Tüm aile fertlerinden özür dilerim. Yüce mahkemenin vereceği karara saygılıyım" dedi.

BABA'YA KARŞI İŞLENEN CİNAYETE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS Erzurum Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi 29 Aralık 2010 günü Hakkı Yeşilyurt (40) ile kardeşi Yakup Yeşilyurt (38) 'üstsoy babaya' karşı boğarak öldürdükleri iddiasıyla 5237 Sayılı TCK'nin 82-1d maddesi kapsamında ağırlaştırılmış' müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Erzurum Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2010-153 kararını inceleyen Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, Esas 2011-6673 2011-8365 sayılı Yargıtay İlanı kararında, "Toplanan deliller, karar yerinde incelenip sanıkların suçlarını sübutu kabul, oluş ve soruşturma sonuçlarına uygun şekilde suç niteliği tayin, cezayı azaltıcı bir sebep bulunmadığı takdir kılınmış savunmaları inandırıcı gerçeklerle ile reddedilmiş, incelenen dosyaya göre verilen hükümlerde eleştiri nedeni dışında bir isabetsizlik görülmemiş olduğundan sanık Yakup müdafinin sübuta, suç vasfına, sanığın yardım eden olarak cezalandırılması gerektiğine yönelen ve yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle re'sen temyize tabi bulunan hükümlerin onamasına karar verilmiştir" görüşüne yer verdi.