YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İlişkilerin Kabusu Aldatma

Psikolog Batuhan Toprak, aldatma konusunda bir çok önemli noktanın altını çizdi.Aldatmanın hiç şüphesiz ilişkilerdeki en...

İlişkilerin Kabusu Aldatma

Psikolog Batuhan Toprak, aldatma konusunda bir çok önemli noktanın altını çizdi.

Aldatmanın hiç şüphesiz ilişkilerdeki en önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu kaydeden Psikolog Batuhan Toprak, “Aldatma sözlük tanımı olarak kişinin partneri dışında ikinci bir şahsa karşı duymuş olduğu duygusal ve cinsel yakınlıktır. Dört çeşit aldatma vardır; Pasif Aldatma: Kişi partneri dışında ikinci bir şahısla girmiş olduğu herhangi bir paylaşım, hoşlantıdır. Örnek vermek gerekirse en sık olan sosyal medyadan iletişim kurmak.

Aktif Aldatma: Genelde kabul gören ve o ilişki için karar alınması gereken bir durumdur. İkinci bir şahsa karşı duygusal, fiziksel ve mekansal anlamda yakınlıktır.

Duygusal Aldatma: Kişi partneri dışında ikinci bir şahsa duyduğu yakınlık fiziksek yakınlığın olmadığı karşılıklı duygusal yakınlıktır. Duygusal aldatmada cinsel yakınlık yoktur.

Cinsel Aldatma: Kişi partneri dışında ikinci şahısla yaşadığı cinsel yakınlıktır. Günübirlik, para karşılığı gibi durumlardır. Ancak zamanla duygusal bir bağ da kurulabilir.” diye konuştu.

Psikolog Batuhan Toprak, en çok görülen aldatma nedenleri hakkında da şöyle konuştu:

“Doğum sonrası yaşanan rollerin karmaşası ve cinsel uzaklaşma erkeklerin %90’ı bu dönemde anlatıyor.

Yine ilk olarak karşımıza çıkan aile büyüklerinin baskısıyla yapılan gönülsüz evlilikler, kalabalık aile ortamlarında eşleriyle yeterince başbaşa kalan bayan erkek veya kadınlar,

Pasif, güvensiz ve sorumluluk alamayan partnerler aldatmaya daha meyillidir. Çünkü ilişkide sorumluluk alamayan, kendine güveni olmayan kişiler partneri mutlu değildir ilişkisi / evliliği yolunda gitmez dolayısıyla kişi mutluluğu dışarıda arar ve sonucu aldatmayla bitebilir. Aşırı kıskanç eşler aldatılıyor. Pornografi bağımlısı olanlar. Erkeğin ya da kadının başka kadın ve erkeklere karşı ilgi gösterip kendi partilerine ilgi göstermeyen kişiler. Kişinin cinsel anlamda yetersiz olduğu durumlarda partneri aldatabiliyor. Gençliğinde karşı cinsle hiç flört etmemiş ilk aşkı ilk ilişkisi eşi olan kadın veya erkekler. Uzun süre evden ayrı kalan kişiler iş veya meslek için şehir dışında olan kişiler. Bencil ve cimri kişiler aldatılıyor. Kişinin hijyen ve öz bakım konusunda yetersiz olduğu durumlarda. Aile çatışmalarında kişi kendi ailesini tutup eşini tutmadığı durumlar. Uzun süre baskı altında kalan kadın veya erkekler. Ve artık bir ilişkinin olması için para gerek fikri kapital sistem nedeniyle artık bunu getiriyor. Eskilerin dediği gibi iki gündür biri olduğunda samanlık seyran olur edebiyatı artık günümüz için çokta geçerli değil. Ne yazık ki ilişkiler tamamen para üzerine kuruluyor ve ailede en ufak bir kriz olduğunda eşler birbirlerine destek olmaları gerekirken hemen o evlilikte rüzgâr çıkmaya başlıyor. Tabii bu durumda da aldatma baş göstermeye başlıyor. Madem öyle ekrana bak gücün yoksa neden benimle evlendin gibi durumlarda bizlere başvuruyorlar.”

Psikolog Batuhan Toprak, aldatılan kişilerin yaşadıkları travmalar hakkında da şu bilgileri verdi:

“Aldatmanın altı evresi vardır; Şok, çöküş, düşünüş, kabulleniş, hazmetme, deneme ve karar evresi. İlişkilerdeki aldatma en çok kimi etkiliyor? Şüphesiz ilişkilerdeki aldatmalarda en çok etkilenen kişi çocuklardır. Çocuğun anne veya babası aldatıyorsa ve bunu da çocuk biliyorsa, çocuk yetişkin olduğunda aldatma olasılığı çok yüksektir.

Eşimin aldattığını nasıl öğrenebilirim ? Kişi daha önce göstermediği kadar ilgi gösteriyorsa, örnek vermek gerekirse; eve gelirken çiçek almak veya hiç beklenmedik hediyeler alıyorsa, çok pahalı hediyeler alıyorsa ve bunları daha önceden yapmıyorsa aldatılıyor olabilirsiniz. Veya kişinin size ilgisi eskisi gibi değilse, ilgisiz ve sizden uzak duruyorsa yine aldatılıyor olabilirsiniz. Sosyal medya cep telefonunda eskisinden çok fazla zaman geçiriyorsa ve eve geç gelmeler ( işim uzadı , toplantım var vs ) başladıysa , kıyafetlerde ruj veya saç teli bulmak , karşı cinsin parfüm kokusu gibi klişe olmuş ipuçları artık çok az olsa da dikkat edilmesi gerekiyor. Partneriniz dış görünümüne olduğundan çok fazla özen gösteriyorsa aldatılıyor olmanız çok yüksektir.

Aldatan bir daha aldatır mı? Aldatır veya aldatmaz demek çok doğru olmaz, bu kişiden kişiye değişir. Kişi gerçekten çok pişman olabilir veya özür dileyip tekrardan aldatabilir. Ama şu unutulmamalıdır; özür dilemek için eşinizin size aldığı pahalı hediyeler, mücevherleri asla kabul etmemeniz gerek! Asıl sorunun neden aldattığıdır. Bu sorunları bulup ilk önce bu sorunlar düzeltilmelidir.”

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler