YURTHABER

İstanbul Havalimanı'nda 'seferler iptal oldu' iddiasına İGA'dan açıklama

İstanbul'da yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda uçuşların yapılamadığına dair iddiaya ilişkin İGA Havalimanı İşletmesi AŞ, "Herhangi bir sefer iptali bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

İstanbul Havalimanı'nda 'seferler iptal oldu' iddiasına İGA'dan açıklama

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ, yapılan açıklamada, İstanbul’u olumsuz etkileyen hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda uçuşların yapılamadığına dair bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medya organlarında yayılan haberler üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

"HERHANGİ BİR SEFER İPTALİ BULUNMAMAKTADIR"

Açıklamada, havacılığın en önemli kuralının uçuş, can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"İstanbul Havalimanı, İstanbul’u etkileyen olumsuz hava koşulları sonrası yolcuların bu durumdan etkilenmemesi adına çalışmalarını sürdürmektedir. İstanbul’da 2 gündür tüm ulaşım ağlarını olumsuz etkileyen hava şartları nedeni ile havalimanlarından gerçekleşen uçuşlarda da gecikmeler yaşanmıştır. 30.12.2019 (dün) İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen operasyonda rüzgar sebebi ile 13 pas geçme yaşanmıştır.

Bu yılın nisan-aralık dönemi ile geçen yılın aynı döneminde İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı karşılaştırıldığında; İstanbul Havalimanı’nda 620 uçak pisti pas geçerken, bu rakam Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl 1.016 olarak gerçekleşmiştir. Tüm bu yıl ortalamaları da gösteriyor ki; uçakların pisti pas geçme oranında İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı'nın
geçen yılki pas geçme sayısının yaklaşık olarak yarısı seviyesindedir. Havacılıkta pas geçme ve divert, emniyetli bir uçuşun önemli aşaması olup pilotların uçuş güvenliği için uygun gördüğü prosedürlerdir. İstanbul’u etkileyen olumsuz hava koşullarına rağmen İstanbul Havalimanı’nda, operasyon kesintisiz olarak devam etmekte ve herhangi bir sefer iptali bulunmamaktadır."

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
SEFER İPTAL DEĞİL AMA TAKSİ VE RÖTARLAR İPTALDEN BETER.KRAL ÇIPLAK.
Seferler iptal oldu diye yoktu. Uçuşlar rötar yapıyor millet mağdur diyen vardı. Yine aynı manipülasyonlar ....
yalannnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın