YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Korelilerden gazi ve gazi yakınlarına vefa ziyaretleri

Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park başkanlığındaki heyet, Türkiye Muharip Gaziler Derneği iş birliğiyle düzenli olarak Türkiye'nin çeşitli kentlerinde hayatta olan Kore gazileri ve yakınlarıyla buluşma programları gerçekleştiriyor - Jaesic Park: - "Heyet olarak her ay bölge bölge, il il dolaşıyor Kore gazileriyle buluşuyoruz. Bu programları bıkmadan usanmadan Kore gazilerinin fedakarlıklarına teşekkür için yapıyoruz" - TÜMGAZİDER Genel Başkanı Emekli Albay Şükrü Tandoğan: - "Gazilerimiz kendilerinin aradan 69 yıl geçtikten sonra da Koreliler tarafından hatırlanmaktan büyük mutluluk duyuyor"

RAUF MALTAŞ - Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği heyeti, aradan geçen 69 yıla rağmen Türkiye'nin Kore Savaşı'ndaki yardımı dolayısıyla ülkenin dört bir yanındaki kahraman gaziler ve yakınlarına "vefa ziyaretleri" gerçekleştiriyor.

Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park başkanlığındaki heyet, Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER) iş birliğiyle düzenli olarak Türkiye'nin çeşitli kentlerinde hayatta olan Kore gazileri ve yakınlarıyla buluşma programları gerçekleştiriyor.

Madalyasını hala alamayan gazilere, Kore Hükümetince gönderilen madalyaların takdim edildiği programlarda, savaşın nişanesi olarak da Türk askerini temsil eden heykellerle gazi torunlarına burs yardımı yapılıyor.

Heyet, bu kapsamda Hatay ve Gaziantep'in ardından Şanlıurfa'daki Kore gazileriyle Şanlıurfa'da bir araya geldi.

Jaesic Park, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 Haziran 1950'de başlayıp 27 Temmuz 1953'te sona eren Kore Savaşı'nda Türkiye'nin ülkesine verdiği desteği unutamadıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin, Kore Savaşı'na katılan 16 ülkeden asker sayısı bakımından dördüncü, kayıp verenler bakımından üçüncü, yaralı ve ve savaş esirleri dahil toplam zayiat bakımından da üçüncü sırada olduğunu belirten Park, "O zamanki yardım olmasaydı şimdiki Güney Kore olmazdı. Halkımız Türk halkına her zaman müteşekkirdir." dedi.

Park, Türkiye'nin 4 tugayla toplam 21 bin 212 askerle katıldığı Kore Savaşı boyunca 900'ü aşkın şehit verdiğini hatırlattı.

- "250 gazi torununa burs veriyoruz"

Park, ülkesinin savaşın ardından çok hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdiğini anlattı.

Kore'nin bugünlere gelmesinde Türklerin emeğinin ve fedakarlığının unutulamayacağını vurgulayan Park, şöyle devam etti:

"Heyet olarak her ay bölge bölge, il il dolaşıyor Kore gazileriyle buluşuyoruz. Bu programları bıkmadan usanmadan Kore gazilerinin fedakarlıklarına teşekkür için yapıyoruz. Bu faaliyetlerimizi ilelebet devam ettirmeyi düşünüyoruz. Aileler ile yemek yiyoruz, gazilerimizin torunlarına burs veriyoruz. Kore halkı ve askeri olarak sizlere sürekli çok teşekkür etmek istiyoruz. Beraber olduğumuz için çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz. Devlet olarak her yıl en az 250 gazi torununa burs veriyoruz. Bu sadece devletimizin yaptığı resmi yardım ayrıca bizim dünya devi şirketlerimiz var onların da ciddi yardım ve destekleri var. Samsung, LG, Kia ve Hyundai gibi kuruluşlarımız da Türk öğrenciler için ciddi ölçeklerde yardımlarda bulunuyor. Yine Kore'de Türk gençlerinin okumasına ve okutulmasına devletimizin desteği her zaman devam ediyor."

TÜMGAZİDER Genel Başkanı Emekli Albay Şükrü Tandoğan da Türkiye'nin her ilinde Kore gazisinin bulunduğunu hatırlattı.

Tandoğan, Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği finansmanıyla hemen hemen her kentte gazilerle bir araya geldiklerini söyledi.

Kore gazilerinin yaşının 80 ve üzeri olduğunu vurgulayan Tandoğan, şunları kaydetti:

"Kore gazilerimizin hepsi yaşlıdır. Onlara dernek olarak biz her türlü ihtiyaçları için el uzatmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Kore Büyükelçiliği ile ülke genelindeki gazilerimizi ziyaret ediyoruz, dolaşıyoruz. Kore ataşesi, gazilerimize, orada savaşan Türk askerini temsilen heykel hediye edip torunlarına burs yardımında bulunuyor. Bu arada madalya alamayan gazilerimiz kalmışsa onlara da madalyalarını veriyoruz. Kore devletinin, bizim Kore savaşında kahramanlık ve fedakarlık gösteren askerlerimize karşı bir ahde vefa duygusu var. Bunu gayet iyi şekilde yansıtıyorlar. Gazilerimiz kendilerinin aradan 69 sene geçtikten sonra da Koreliler tarafından hatırlanmaktan büyük mutluluk duyuyor."

Şanlıurfalı 89 yaşındaki Kore Gazisi Mustafa Nadir Göksel de programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Korelilerin gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı mutlu olduğunu anlatan Göksel, "Kore'den geldikten bunca sene sonra bizi hatırladıkları için gerçekten çok memnununuz." diye konuştu.

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler